Házikert

A kerti tó felkészítése a téli hónapokra

Agrofórum Online

A kerti tó megfelelő téliesítése nem csupán a fagy káros hatásai ellen védi a tavat, hanem hozzájárul a víz tisztaságának és az élővilág egészségének megőrzéséhez is.

Miért készítsük fel a tavunkat a télre?

A kerti tó téliesítése kulcsfontosságú lépés ahhoz, hogy a vízi ökoszisztéma biztonságosan átvészelje a hideg hónapokat. A téliesítés során a tó megtisztítása az egyik legfontosabb feladat, hiszen a lehullott levelek, elhalt növények és más szerves anyagok a tó alján felhalmozódva bomlásnak indulnak.

Ez oxigénhiányt és mérgező gázok képződését okozhatja, ami veszélyezteti a tó élővilágát. Elsősorban a tisztítás segít abban, hogy a tó vízminősége stabil maradjon, és megelőzze az algásodást, amely tavasszal akár súlyos problémákat okozhat.

Amennyiben halak élnek a tóban, fontos biztosítani számukra egy lék kialakítását, hogy a tó felszíne ne fagyjon be teljesen, és az oxigéncsere folyamatos legyen. A tó nagyságától és élővilágától függően akár érdemes egy levegőztető rendszert is beszerezni, ami segít fenntartani a megfelelő oxigénszintet.

Hogyan készítsük fel a tavat a hidegebb hónapokra?

Egy kerti tó téliesítése alapos előkészületeket igényel, annak érdekében, hogy a tó és annak élővilága biztonságosan átvészelje a hideg hónapokat. A munkafolyamatnak akkor célszerű nekiállni, ha a víz hőmérséklete tartósan 10 Celsius-fok alá kerül, körülbelül az ősz közepe felé, még a fagyok előtt. Ekkor célszerű eltávolítani a vízi növények elhalt részeit, valamint a tó felszínéről összegyűjteni a lehullott leveleket.

Az első lépés a tó alapos megtisztítása, mivel a lehullott levelek és növényi maradványok bomlásnak indulva oxigént vonnak el a vízből, és mérgező anyagokat termelhetnek. Ehhez célszerű egy lombfogó hálót kifeszíteni a víztükör fölé, hogy megakadályozza a további szennyeződést, majd távolítsuk el a tó fenekén felgyülemlett iszapot és szerves anyagokat egy hálóval vagy speciális iszapeltávolítóval.

Metszeni kell

A vízi növények téli metszése is fontos, különösen a fagyérzékeny fajoké, mint például a tavirózsa, amelyeket a fagyok előtt be kell vinni egy védett helyre. Ezek a növények nem tűrik a fagyokat, ezért még az első fagy előtt ki kell őket emelni a tóból.

A tavirózsa gumóit érdemes nedves homokban vagy vízzel telt tartályban, fagymentes helyen tárolni, például egy hűvös pincében, ahol a hőmérséklet 4-10 °C között marad. Ezzel megelőzhető a fagyás okozta károsodás, és tavasszal könnyen visszatehetőek a tóba.

A hidegtűrő vízi növények szárainak visszametszése segít megelőzni, hogy a bomlás miatt további szennyeződés kerüljön a vízbe. A visszametszés során érdemes a növények szárát nagyjából a víz szintje fölött néhány centiméterrel levágni, hogy a növények szellősen tudjanak telelni, és ne rothadjanak a víz alatt. Fontos, hogy a levágott részeket azonnal eltávolítsuk a tóból, nehogy azok a tó fenekére süllyedve tovább szennyezzék a vizet.

A téliesítés során a vízszűrő rendszert is érdemes ellenőrizni és alaposan kitisztítani, majd leállítani, hogy ne fagyjon meg és ne károsodjon a téli hónapokban. Miután alaposan kitisztítottuk a szűrőket, a vízpumpát és a csöveket le kell ereszteni vagy fagymentes helyen tárolni, hogy elkerüljük a jégkár kialakulását. Az UV-lámpákat és egyéb technikai eszközöket is célszerű eltávolítani a tóból, és száraz helyen tárolni a téli hónapok alatt.

Az utolsó lépés a víz szintjének ellenőrzése. A tavat nem szükséges teljesen leengedni, de célszerű a vízszintet kissé csökkenteni, hogy a fagyás során keletkező jég ne nyomja össze a tó falát. Ezzel a gondos előkészülettel a tó tavasszal könnyedén újraéled, és az ökoszisztéma is épségben marad.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan gondozzuk ősszel és télen a szobanövényeket?

2024. október 15. 11:10

Meleg, száraz és sötét – ezekkel a körülményekkel kell a szobában tartott növényeknek télen megbirkózniuk. Hogyan segíthetjük a túlélésüket?

Akár válogathatunk a télen virágzó növények közül – itt a lista

2024. október 15. 08:10

Hajlamosak vagyunk télen nekikeseredni, mert elfogynak a színek, visszahúzódnak a növények. Pedig bőven van virág a hideg évszakban is. Mutatjuk!

Milyen növények illenek az ablakpárkányra?

2024. október 15. 06:40

Fontos, hogy mindig vegyük figyelembe, melyik ablakunk milyen fekvésű, mennyi napfény jut be rajta, mennyire huzatos, hűvös vagy meleg az a hely, ahová a növényeket tenni akarjuk.

Vigyázzunk a lampionvirággal, hajlamos a terjedésre

2024. október 14. 09:40

A lampionvirág termesztése és felhasználása számos lehetőséget kínál a kertészeti szépségétől kezdve az ízletes, édes gyümölcsökig.

Az integrált növényvédelem fontossága ültetvényekben - gyakorlati példák

2018. december 20. 07:59

A talajművelésen és a helyes metszésen kívül a gyomirtás időzítése is fontos eleme az integrált védekezésnek. Több kártevő faj a gyomokon szaporodik fel és onnan kezdi a gyümölcsök károsítását. Nem lehet eléggé hangsúlyozni a tavaszi lemosó permetezések mellett az őszi záró permetezés fontosságát is.

Vírus okozhatta az elváltozásokat a füge levelein?

2022. május 29. 04:36

Két fügebokrom pár levelén vettem észre egy furcsa elváltozást. Terméshullás is volt, illetve némely megmaradó termésen elfeketedő részek láthatók. Okozhatja-e ezt vírus?

Útmutató a fák és a cserjék őszi metszéséhez

2022. november 12. 07:34

Az ősz tökéletes évszak a metszésre!

Mit tegyünk a kajszifa moníliával fertőzött hajtásrészeivel?

2022. május 1. 16:13

Hiába permeteztem virágzás idején, mégis megjelent kajszifáimon a monília. Mi legyen a fák fertőzött hajtásrészeivel?