Házikert

Vigyázzunk a lampionvirággal, hajlamos a terjedésre

Agrofórum Online

A lampionvirág, vagyis Physalis alkekengi nemcsak szemet gyönyörködtető dísznövény, hanem érdekes múltú, sokoldalú növény is. Élénk narancssárga és piros hólyagokba rejtett ehető bogyóival igazi őszi ékessége a kerteknek.

A lampionvirág termesztése és felhasználása számos lehetőséget kínál a kertészeti szépségétől kezdve az ízletes, édes gyümölcsökig és a hagyományos gyógyászati alkalmazásokig – azonban mérgezőség miatt óvatosan kell bánni vele.

Első ránézésre leginkább dekoratív értékével hívja fel magára a figyelmet, hiszen narancssárga vagy piros, papírszerű hólyagjai látványosak a kertben. Bár virágnak nevezzük, a növény valódi érdekessége a hólyag belsejében rejtőző apró bogyó, amely ugyan ehető, azonban nagyon oda kell figyelni, hogy megfelelően érett legyen, különben mérgező.

Termesztése

A növény gondozásánál és fogyasztásánál óvatosnak kell lenni. Az éretlen gyümölcsök mérgezőek lehetnek, ezért sosem szabad azokat idő előtt leszedni. Termesztése különösen hálás feladat azok számára, akik egy látványos, ősszel díszítő növényt keresnek a kertjükbe.

Ahhoz, hogy a hólyagok szépek, élénk színűek és tartósak legyenek, először is megfelelő helyet kell választanunk a növény számára. A lampionvirág leginkább napos vagy félárnyékos helyen fejlődik a legjobban, de a napsütés előnyei nyilvánvalóbbak a hólyagok színének intenzitásában és a növény általános egészségében.

Fontos, hogy jól áteresztő, közepesen tápanyagdús talajba ültesse, mert a pangó víz károsíthatja a gyökereket, és a növény növekedése visszamaradhat. A kertésznek érdemes a talajt gazdagítani komposzttal vagy érett trágyával, hogy a növény számára folyamatosan elérhetők legyenek a tápanyagok.

Amikor a növény elkezd hajtani, figyeljünk arra, hogy rendszeres öntözést biztosítsunk neki, különösen a virágzás és a hólyagképződés időszakában. Azonban fontos a mértékletesség, mert a túlöntözés itt is gyökérrothadást okozhat.

A lampionvirág terjedésre hajlamos, ezért érdemes gyökérhatárolót alkalmazni, hogy ne szaporodjon el túlzottan a kertben. Ha kisebb helyre szeretnénk korlátozni, akkor cserépben is nevelhető, de ebben az esetben különösen figyeljünk az öntözésre, mivel a cserépben lévő talaj gyorsabban kiszárad.

A gondos metszés a következő évi növekedést is serkentheti. Az őszi visszavágás során távolítsuk el az elszáradt szárakat és leveleket, hogy a növény következő tavasszal erősebben hajtson ki.

Menjünk biztosra az érését illetően!

Az érés során a hólyagok színe először zöld, majd fokozatosan narancssárga lesz, ami jelzi, hogy a bogyók kezdenek beérni. A termés érését a hólyag színének változásával lehet követni: amikor a hólyag narancssárgára vált, a bogyó általában készen áll a szüretelésre.

A betakarítás idején a legjobb, ha a hólyagokat akkor szedjük le, amikor teljesen kifejlődtek és elérték élénk színüket. Ha díszítő céllal szeretnénk a hólyagokat felhasználni, hagyjuk őket a növényen, amíg teljesen meg nem száradnak, így tovább megőrzik szépségüket.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

5 érv, hogy ne vágjuk vissza télre az évelőket!

2024. december 18. 05:40

Nézzük meg az érveket a "mindent hagyunk úgy, ahogy van télen, hiszen a természet sem kaszál és vagdos" kertészeti elképzelés mellett!

Így tartsuk tisztán a szobanövényeink leveleit!

2024. december 17. 11:10

A szobanövények leveleinek tisztítása azért fontos, mert a rajtuk felhalmozódó por, zsír, vízkő vagy egyéb szennyeződés gátolhatja a növények létfontosságú folyamatait.

A legjobb talajtakaró mixek, és amit tudni érdemes róluk

2024. december 17. 05:40

A legjobb talajtakaró mixek témáját hoztam most, melyekről már saját tapasztalatok alapján tudom elmondani a legfontosabb információkat.

Így ne vásároljon növényt, ha jót akar magának és a kertnek!

2024. december 16. 13:40

A megfelelő növény kiválasztása nemcsak esztétikai kérdés, hanem a sikeres kertészkedés alapja is. Nézzünk 8 hasznos tippet a választáshoz!

Takarmányminőséggé vált a búza a csapadék hatására

2024. július 5. 08:40

Bár a búza átlaghozama 6 tonna körül maradt, a csapadék után már fele-fele arányban takaríthattak be malmi és takarmányminőséget a gazdák.

HIKARI: Megbízhatóan védi az elért eredményeket

2020. június 2. 07:00

A napraforgó betakarítást segítő szükséges és elégséges beavatkozás az állományok desszikálása. Ez a folyamat a természet által is biztosított, így a szükségszerűség sokszor vita tárgya a termelési gyakorlatban.

Fóliák hasznosítása, III. – Tavaszi fejes saláta hajtatása

2024. február 8. 11:10

Nálunk – más európai országokhoz képest - a levélzöldségek fogyasztása (fejes saláta, jégsaláta, endívia saláta, spenót, sóska stb.) meglehetősen szerény. Csúcsidőszaknak számít a kora tavasz és húsvét környéke, még kisebb csúcsnak mondható a késő őszi kereslet, de télen és nyáron minimális az igény a levélzöldségfélék iránt.

Hogyan készítsük fel a letermett veteményeskertet a télre?

2022. szeptember 28. 04:37

Szeretném megtudni, hogy hogyan készítsem fel a konyhakertemet a télre? Milyen teendőim lehetnek még az ősz folyamán?