Gyümölcs

A birsalmát nyersen nem ajánlott fogyasztani

Agrofórum Online

Örömteli, hogy a birsalma ismét egyre népszerűbbé válik. Nemcsak esztétikai szempontból vonzó, hiszen ízletes, egészséges ételek készíthetőek belőle.

A birsalma (Cydonia oblonga) Ázsiából származik, és már az ókor óta elterjedt a dél-európai kertekben. Levelei szürkésen molyhosak, a varázslatos, felálló virágok tiszta fehér vagy rózsaszínes árnyalatúak. A ragyogóan sárga birsalmák olyan csábítóan illatoznak, hogy az ember legszívesebben közvetlenül a fáról enné őket.

A nyers birsalma fogyasztása azonban nem ajánlott: a gyümölcsök nyersen nem éppen ízletesek, kemények és keserűek. Viszont pépként, zseléként vagy kompótként sok ínyencet elbűvölhetnek.

Mikor ültessünk birsalmát? 

A birsalmát november és március között érdemes ültetni, amíg azok nyugalmi állapotban vannak. A fák a hideg és nedves évszakban jól meggyökeresednek. Különösen a hajszálgyökerek alakulnak ki jól a téli nyugalmi időszakban.

Viszont a fiatal birsalmák érzékenyek, és egy kemény tél során fagykárokat szenvedhetnek. Aki biztosra akar menni, tavasszal ültet, különösen a zordabb éghajlatú területeken. A birsalma védett helyen, enyhén savas, nem túl nehéz talajban fejlődik a legjobban. A meszes talajokat fakéreg mulccsal lehet savanyítani. Ideális a napos hely.

Birsalma ültetése cserépben

A birsalma cserépben is ültethető. Fontos azonban, hogy télen védelmet biztosítsunk: mínusz nyolc fok alatt a növényt be kell vinni a pincébe. Legkésőbb kétévente át kell ültetni a cserepet, amíg el nem éri a kívánt méretet. Ezután a megfelelő méret metszéssel könnyen tartható.

Metszés 

A birsalmafák, ellentétben az almákkal és körtékkel, kevés metszést igényelnek. A metszés leginkább a korona ritkítására korlátozódik. A befelé nővő vagy egymást keresztező ágakat távolítsuk el.

Ügyeljünk arra, hogy a fiatal fák egyenletes, levegős koronát képezzenek. Az idősebb fáknál az elöregedett, erősen elágazó gyümölcshajtásokat fiatalítsuk meg. A fagyérzékenység miatt a metszési munkálatok február vége előtt nem ajánlottak.

A birsalma tökéletes betakarítási időpontja

A birsalma szüretelésénél a megfelelő időzítés döntő fontosságú. Bár októberben érnek, feltétlenül az első fagy előtt le kell szedni őket. Az esetleg még nagyon kemény gyümölcsök bent is tovább érlelhetjük.

Az érettséget a gyümölcsök teljes elszíneződése és bolyhos szőrzetük elvesztése jelzi. Ha a gyümölcsöket birsalma lekvárhoz vagy zseléhez szeretné felhasználni, érdemes őket még korábban leszedni. A beérés kezdetén a pektintartalmuk, vagyis a zselésedési képességük a legmagasabb.

A korán leszedett birsalmákat körülbelül két-négy hétig lehet tárolni a pincében vagy más hűvös helyen. Ebben az időszakban érik el teljes aromájukat. Az érett gyümölcsöket viszont azonnal fel kell dolgozni. A legjobb, ha a birsalmákat külön tároljuk, mivel intenzív aromaanyagaik átkerülhetnek a környező gyümölcsökre.

Birsalma a gyógyászatban

A birsalma a C-vitamin mellett cinket, nátriumot, vasat, rezet, mangánt, fluort és sok folsavat tartalmaz. Emellett, hasonlóan a ribizlihez, rengeteg pektint, amely elősegíti az emésztést, csökkenti a koleszterinszintet és megköti a szervezetben lévő méreganyagokat, hogy azok kiürüljenek.

A benne lévő csersavak és az A-vitamin enyhítik a köszvényt és az érelmeszesedést. Ha fáradtsággal vagy gyengeséggel küzd, a birsalmakészítmények magas káliumtartalmuk miatt segíthetnek.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Málna metszése: a bő termésért és az egészséges bokorért

2025. július 7. 16:10

Termőre forduló málnabokrot szeretne, amely bőségesen hozza a gyümölcsöt és ellenállóbb? A megoldás kulcsa a rendszeres és szakszerű metszés.

Korai gyümölcshullás: mikor kell beavatkozni?

2025. július 1. 13:10

A júniusi gyümölcshullás természetes folyamat, de ha túlzott mértékűvé válik, komoly terméskiesést és anyagi veszteséget okozhat.

Ez az eper nem az, amire gondol – de igazi kincs!

2025. június 24. 14:10

Az eperfa nemcsak árnyékot adó fa, hanem gyógyhatású gyümölcs, állattakarmány és kerti kincs is – mégis kevesen ismerik valódi értékeit

Innovatív körtefajták

2025. június 14. 16:10

A konzervatív fajtahasználat veszélyeket rejt a körtetermesztésben. Ezt egyre többen fölismerik, és próbálnak nyitni az új fajták felé.

Így tároljuk a birsalmát, hogy hetekig elálljon

2023. október 2. 15:40

Mint minden évben, most is egyre többen keresik fel orvosukat meghűlés vagy egyéb, köhögéssel, náthával járó fertőzések miatt. A megelőzésnek nagy szerepe van, így a fokozott vitaminbevitel is igencsak felértékelődik ezekben a hónapokban. Mielőtt úgy döntenénk, hogy a szükséges vitaminokat kapszulák formájában juttatjuk a szervezetünkbe, menjünk ki a piacra, és vegyünk egy kevés birsalmát is. Nem fogjuk megbánni, valószínűleg hamarosan visszatérünk a következő adagért.

Mitől barnult meg a birsalma terméshúsa?

2023. október 31. 10:39

Szép birsalmáim belseje megbarnult, mi okozza ezt? Talán gombás betegség? Permeteznem kellett volna?

5 ok arra, hogy miért válasszuk a birsalmát a kertbe

2024. április 25. 14:10

A birsalma gyűmölcs nemcsak értékes és egészséges, hanem a fája a kertet is díszíti. Összesen öt okot sorakoztatunk fel mellette.

Miyen permetszereket használjunk a házikertben?

2020. május 7. 08:57

Abban kérek segítséget, hogy a cseresznye, barack, szilva, alma, birsalma fákhoz és a szőlőhöz milyen permetszer ajánlott kukacosság, gomba, kártevők ellen? Előre is köszönöm!