Mi rágja ki a szelídgesztenyét?

Agrofórum Online

A fák alatt lehulló gesztenyetermésből sok olyan van, ami lyukas. Mi rágja ki a szelídgesztenyét? Meg lehet ezt előzni?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A szelídgesztenye termésének ilyen jellegű károsodását nemcsak egy, hanem két különböző kártevő is okozhatja. A gesztenyeormányos egy évente egy nemzedéket létrehozó kártevő faj, mely kifejlett alakjainak rajzása augusztus közepére tehető. A rajzás után történik meg a kártétel, vagyis nyár végén, ősz elején rágnak be lárváik a termésekbe. A nőstények még a zárt kupacsba helyezik el tojásaikat, melyekből kelő, fejlődő hernyók táplálkozásuk során felélik a gesztenye belsejét, így bennük csak rágcsálékukat és ürüléküket hagyják maguk után. A kifejlődésüket követően a lárvák elhagyják a terméseket, a talajba vonulnak, ahol a telet is ebben a fejlődési alakjukban töltik, majd csak a következő év folyamán bábozódnak. A felélt belsejű termések felületén lyuk is keletkezik ott, ahol a lárvák elhagyják a gesztenyéket.

A másik kártevő a gesztenyemoly, melynek rajzása nyár első felére tehető. Ennek a kártevőnek is egy nemzedéke van évente és lárva alakban telel át. A fiatal lárva szürkés-fehér színű, kezdeti táplálkozását a gesztenye külső héja és a mag között folytatja. Később pedig már a termés belsejébe is berág a lárva. A károsodott gesztenyék általában még érés előtt lepotyognak a fáról, de a hernyók fejlődése bennük ezután is tovább folytatódik.

A lárva kifejlődése után a termést elhagyja, ugyancsak nyílást hagyva maga után a termés felületén, melynek ovális alakja van. A felélt terméseket megrázva belőlük zörgés hallható, hiszen mag hiányában csak ürüléküket és rágcsálékukat, de a molyokra jellemző szövedéküket is megtalálhatjuk utánuk az üres magokban. A károsított termések általában nemcsak lyukasak, hanem ráncosak, fénytelen felületűek is.

A rendszeresen, így évente előforduló kártételt ajánlatos megelőzni, a beteg terméseket mihamarabb összegyűjteni és megsemmisíteni. Jó megoldás lehet a fák alá kiterített ponyva alkalmazása is, mellyel a lárvák talajba húzódása és telelése akadályozható meg. A kémiai védekezés a szelídgesztenyében engedélyezett készítmények csekély száma miatt ütközik leginkább nehézségekbe. A gesztenyemoly esetében a kémiai védekezés mikrobiológiai készítménnyel viszont megvalósítható, pl. DiPel DF-el mely kifejezetten csak a lepkehernyókra van ölő hatással.

Kiemelt kép: Pixabay

Nagyot drágult a sárgarépa és a petrezselyem - Zöldség- és gyümölcsárak a nagybani piacról

2018. október 23. 11:42

A hazai tisztított dió 3150 forint/kilogramm áron szerepelt a vizsgált heti kínálatban, a szelídgesztenyét az előző hetivel azonos áron kínálták (1000 forint/kilogramm).

A Dunántúlon terem a legtöbb szelídgesztenye

2018. október 15. 07:40

Az árutermő szelídgesztenye ültetvények területe a SAPS-adatok alapján mindössze 215,5 hektár, az ültetvények elsősorban a nyugat-dunántúli megyékben helyezkednek el.

Milyen betegségre utal a szelídgesztenyefa törzsének elváltozása?

2024. április 20. 11:10

Fiatal, 5-6 éves szelídgesztenyefám törzsén súlyos kéregelváltozást tapasztaltam, képeket mellékeltem. Milyen betegségre utalhatnak ezek a tünetek, és menthető-e a fa?

Miért termett keveset a szelídgesztenye?

2021. november 29. 05:47

A szelídgesztenye termesztéséhez speciális feltételek kellenek. Hazánkban is honos növénynek számít, azonban nagyon igényes, így egyes ökológiai követelményeknek kell teljesülnie ahhoz, hogy fája megéljen az adott területen.