Házikert

Ezekről a kerti tennivalókról ne feledkezzen meg novemberben!

Agrofórum Online

A tél előtti utolsó munkák elvégzésével rengeteg bosszúságot tud megspórolni magának az egyszeri hobbikertész. Vagy örömet biztosít magának későbbre, amikor minden sötét és szomorú.

Ilyenekre kell gondolni téliesítés alatt, hogy nem fagynak el a cserepesek vagy a kerti csap; télen is hoz egy-egy virágot az árvácska; vagy hamar beszoknak az etetőre a vadmadarak.

Gyűjtse össze a lehullott leveleket – különösen a kerti tóból, a gyepről és az ágyásokról!

A kerti tavak minden kert szép kiegészítői, és gazdag élőhelyet biztosítanak számos vadon élő állatnak. Az időnkénti tisztítás és rendszeres karbantartás szükséges ahhoz, hogy a víz tiszta maradjon a halak és más vadon élő állatok számára. A gyep sem rohad el, ha nem áll rajta vastagon a levél, az ágyásokból pedig a növény maradványokat kell eltüntetni, mert elsődleges fertőzési forrás a következő évi vetemény számára.

A kertben hagyott cserepeket emelje meg, hogy ne álljon meg bennük a víz!

Nedves időjárás esetén emelje feljebb a konténekeret, cserepeket, például kerülhet alájuk néhány tégla vagy bármilyen más „láb”. Így nem rohad be a gyökerük, és nem pusztulnak el a dédelgetett évelő növényeink.

Most ültesse el a tulipánhagymákat, ha még ne tette meg!

A tulipánok a tavasz legszebb hírnökei közé tartoznak. Minden évben érdemes újakat ültetni belőlük, mert a többéves tulipán már közel sem virágzik olyan szépen, ha egyáltalán virágzik.

Ültessen rózsát!

A rózsa a tulipánnal szemben évről évre szebbé válik. Egy fagymentes novemberi nap a legalkalmasabb az elültetésére, főleg ha a szabad gyökerű tövet választ. Keressen védett, napfényes helyet a rózsa számára, ahol teljes pompájában virágozhat – már a következő évtől. Válasszon típus és szín alapján, azt is figyelembe véve, mekkora helye van a növény számára.

Ültesse el az áttelelő virágokat!

Télire ültessen árvácskákat, kankalint és százszorszépet. Ezek sokszor egy-egy szebb téli napon is virágot hoznak, színt csempészve a télbe és a tavasz ígéretét hordozva.

Hidegre érzékeny növények teleltetése

Ha fiatal vagy kevésbé fagytűrő növényt szeretne átteleltetni, akkor azt vagy mielőbb melegeb helyre kell tenni (világos pince vagy télikert), vagy be kell csomagolni. Erre a célra kiváló és újrafelhasználható anyagokkal szolgálnak a kertészeti áruházak.

Mikor kell betakarni a növényeket?

A téli takarást a legjobb még a fagyok előtt elvégezni. Bár már sok helyen túl vagyunk az első deres hajnalokon, talán még nem késett el ezzel a munkával. Akár mulccsal vagy például lassan bomló, száraz tölgylevekkel és be lehet takarni a növények tövét, amely így nem fagy el. Tavasszal, ha már biztosan nem várható fagy, borult időben távolítsuk el a mulcsot, hogy a napsütés ne égesse meg a töveket.

Etetéssel segíthetjük a madarakat

Elkezdhetjük a madáretetést, napraforgómagót, zsiradékot (sótlan sertészsír, vaj, cinkegolyó) kihelyezve. Tegyünk ki a madaraknak vizet is, annak legalább annyira örülnek, mint az eleségnek. Ha egyszer elkezdtük őket etetni-itatni, egészen tavaszig ne hagyjuk abba. Ha szerencsénk van, mókusok is rájárnak az etetőre.

Komposztálás

Ne égesse el a kertben összegyűjtött szerves anyagot, ami főleg falevelekből és a visszahúzódó lágyszárúak után maradó részekből áll. Komposztáljon inkább! A kerti hulladék újrahasznosítása komposzttá egyszerű és környezetbarát tevékenység. Egy kis zöld anyag, egy kis barna, néhány vékony ág, ami a levegőt beengedi, más nem is kell. Legfeljebb egy kis víz, ha száraz a komposzt, és időnként forgassuk át a kupacot. Ha nagyon sok a falevél, ami inkább barna (széntartalmú), egy kis nitrogénműtrágyával gyorsíthatunk a lebomlás folyamatán.

Plusz a ráadás: zárja el a kerti csapot!

Bizony, erről sem szabad megfeledkezni, mert a befagyott víz akkora nyomással feszíti a csapot, hogy annak csőtörés lehet a vége. Az pedig nem egy kellemes meglepetés. Vegyen erőt hát magán, másszon le a vízaknába, öt perc az egész! És akkor nem kell egy kellemetlenül hideg téli napon a jeges vízzel teli aknába lemászni és vízszerelő után kajtatni.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A közkedvelt pletyka teleltetése

2024. november 21. 11:10

Alapvetően igen könnyű a tartása, amely miatt kifejezetten népszerű növénynek számít, kül- és beltérben egyaránt.

Sötétkedvelő szobanövények komor otthonokba

2024. november 21. 05:40

Összegyűjtöttem a népszerű sötétkedvelő szobanövényeket, hogy a komor otthonból dzsungelt varázsolhassunk.

Hogyan gondoskodjunk a karácsonyi kaktuszról?

2024. november 20. 06:40

A karácsonyi kaktusz jól fejlődik cserépben a szabadban, árnyékban vagy beltérben, világos, indirekt fény mellett.

Így öntözze télen a leandert!

2024. november 19. 08:10

A víz minősége kulcsfontosságú a leander téli egészsége szempontjából. Előnyben részesítendő a kemény, meszes csapvíz.

Uborka elrakása télire - izgalmas receptek

2022. október 8. 08:38

Tegyük el télire többféle felhasználási módhoz, hogy télen is legyen saját uborkánk a kamrapolcról, mélyhűtőből!

A szokásosnál enyhébb és szárazabb volt a 2018/19-es tél

2019. március 5. 08:59

A 2018/19-es tél összességében enyhébb volt a szokásosnál, az évszak középhőmérséklete országos átlagban 1,24°C, ez mintegy 1,3 fokkal haladja meg az 1981–2010-es sokéves átlagot.

Érezze magát biztonságban egy téli vészhelyzeti csomaggal!

2024. november 2. 10:10

Bár mostanában nem volt részünk benne, nem lehetetlen, hogy a tél igazán fagyos lesz. Ezért jó ötlet összeállítani egy téli túlélőcsomagot.

A hőmérsékleti ingadozások növelik a gabonatermesztési kockázatokat

2023. február 4. 10:42

Az elmúlt hetek hőmérsékleti ingadozásai miatt gyengülhet a termés minősége és mennyisége.