Házikert

A madárodúk tisztítása: mikor és hogyan végezzük?

Agrofórum Online

Az odúk alapos tisztítása és időben történő visszahelyezése biztosítja, hogy a madarak és más állatok a következő szezonban is szívesen lakjanak a kertünkben.

A madárodúk tisztítása elősegíti a következő évre is madarainak egészségét, mivel eltávolítjuk a parazitákat és betegségeket hordozó fészekmaradványokat. Ugyanakkor figyelnünk kell arra is, hogy a téli lakókat ne zavarjuk túlzottan, hiszen az odúk a természet sok más élőlényének is fontos menedéket nyújtanak a hideg hónapokban.

A megfelelő időzítéssel és körültekintéssel gondoskodhatunk arról, hogy az odúk tiszták és biztonságosak legyenek a következő évi fészekrakásra.

Mikor kell tisztítani az odúkat?

Az odúk tisztításának legjobb időszaka szeptember és október közepe között van. Ekkorra a madarak utolsó fészekaljai (cinegék, verebek, rozsdafarkúak) már kirepültek, de a téli lakók még nem költöztek be.

Az ősz beköszöntével ugyanis sok kistestű állat – köztük hasznos és veszélyeztetett fajok – használja az odúkat téli menedékként.

Néhány madárfaj – mint például a cinegék – szintén előszeretettel tölti a hideg téli éjszakákat a madárodúkban. 

Hogyan tisztítsuk az odúkat?

Az odú tisztítását mindig a szabadban végezzük, hogy ne hordjunk be kártevőket a házba. Használjunk kesztyűt és szükség esetén szájmaszkot is, hogy elkerüljük a por és kórokozók belélegzését. 

Az odú kinyitása után a régi fészket egészben vegyük ki. Kézi seprűvel távolítsuk el a maradék szennyeződéseket. Figyeljünk a sarkokra és a falakra is. 

Csak erős szennyeződés vagy paraziták esetén szükséges az odút meleg vízzel vagy enyhe szódabikarbónás oldattal kiöblíteni. Semmiképpen se használjunk vegyi tisztítószereket, mert ezek ártalmasak lehetnek a madarakra. Az öblítés után az odút hagyjuk teljesen megszáradni. 

Az eltávolított fészekanyagot ne hagyjuk a közelben, hanem dobjuk a komposztra vagy égessük el, hogy a paraziták ne kerülhessenek vissza az odúba.

Ügyeljen a váratlan vendégekre!

A tisztítás során előfordulhat, hogy az odúban nem várt lakók is tartózkodnak. Mielőtt nekiállnánk a leszedésének, ajánlott óvatosan megkopogtatni az odút, hogy figyelmeztessük a bent lévő állatokat. Így azok épségben elhagyhatják a rejtekhelyüket. Ezáltal elkerülhetjük a kellemetlen meglepetéseket.

Az odúk visszahelyezése

A tiszta és száraz odút helyezzük vissza egy biztonságos helyre, körülbelül 2-3 méter magasságba, keleti tájolással. Ez megvédi a madarakat az időjárás viszontagságaitól és a ragadozóktól. 

Ha több odút szeretnénk elhelyezni, tartsunk legalább 5 méteres távolságot közöttük, hogy minimalizáljuk a madarak közötti versengést.

Az odúk kihelyezésének optimális időpontja

Az ősszel kihelyezett madárodúk védett menedéket nyújtanak a hideg hónapokban. Ajánlott időszak a szeptember közepe-október vége. 

A kora tavasszal kihelyezett madárodúk megfelelő időben állnak rendelkezésre a költési időszakra. A legtöbb madár márciusban kezdi el keresni a költőhelyet, ezért az odúkat legkésőbb február végéig vagy március elejéig ki kell helyezni. 

Tippek az odú vonzóbbá tételéhez 

Az odú környékén madáreleséget helyezhetünk el, hogy segítsük a lakókat a táplálékkeresésben. Az etetőt azonban ne tegyük túl közel, hogy a nyüzsgés ne zavarja őket.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Miért ne hagyjuk a leveleket a diófa alatt?

2024. november 24. 10:10

A juglon a diófa különböző részeiben, így például a levelekben, a termésben és a gyökerekben is megtalálható.

Hogyan alkalmazzunk algakivonatokat a kertben, és miért érdemes használni?

2024. november 24. 05:40

Az algákban közel 100 féle bioaktív alkotóelem van, melyeket a termesztésre szánt növények is hasznosítani tudnak.

Miért sárgul el télen a vízipálma?

2024. november 23. 05:40

Őszre vissza kell vinnünk a vízipálmát a lakásba. Ott viszont hamar elkezd sárgulni. De mi okozza?

Hogyan kell téliesíteni a kerti csapot?

2024. november 22. 06:40

A kemény fagyok beállta előtt téliesíteni szükséges a kerti csapot. Ha nem végezzük el, akkor sok extraköltséget és bosszúságot fog okozni.

Ismerjük meg a kertünkbe látogató madarakat! – Rigófajok

2022. február 5. 06:36

Nem maradhatnak ki a sorból a hazánkban elterjedt rendkívüli egyéniségek: a rigófajok. A fekete rigó, a fenyőrigó és a sárgarigó érkezik! Kit vendégelhetünk meg télen? Hogyan ismerhetjük fel őket? Hogyan viselkednek az etetőnél?

Kezdődik az énekesmadár-etetési szezon

2022. november 14. 11:42

Kezdődik a 133. országos énekesmadár-etetési szezon, amely november második felétől márciusig tart - közölte a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME).

Madárodú kihelyezése a kertbe

2022. november 27. 05:38

A téli madáretetésen túl a környezetünkben élő madarak számára az a legnagyobb segítség, ha megteremtjük számukra a lehetőséget a fiókanevelésre. De mire jó még a madaraknak egy madárodú? Hogyan és mikor helyezzük ki? Mikorra várhatjuk az első lakókat?

Madáretetés a ház körül – melyik madárfajnak milyen eleséggel készüljünk?

2019. december 18. 05:37

Kis tollas vendégeink télen nagymértékben rá vannak szorulva a részükre kihelyezett eleségre. Az érdekükben tett fáradozásaink számunkra is többszörösen megtérülnek: hónapokon át közelebbről is megfigyelhetjük ezeket a csodálatos állatokat.