Házikert

A licsi így hozhat a lakásunkban is gyümölcsöt

Agrofórum Online

A licsi (Litchi chinensis), ez az egzotikus gyümölcs nemcsak a trópusi vidékeken, hanem nálunk, szobanövényként is sikeresen nevelhető. Ha megfelelő környezetet biztosítunk számára, akár otthon is élvezhetjük a lédús, édes gyümölcsét.

Szobanövényként való nevelése különleges élményt nyújthat, hiszen nemcsak dekoratív, hanem egyedi is a hagyományos szobanövények között. Gyönyörű, fényes levelei és a trópusi növényekre jellemző megjelenése egzotikus hangulatot teremtenek otthonunkban.

Ezenfelül a licsi termesztése kihívást jelent, ami egyaránt inspirálhat tapasztalt és kezdő növénykedvelőket, hogy új ismereteket szerezzenek a trópusi növények gondozásáról. Ráadásul, ha megfelelő odafigyelésben részesül, a növény akár gyümölcsöt is hozhat, így a saját termesztésű licsi ízének élvezete igazi jutalom lehet.

Gondozása otthonunkban

A licsi szobanövényként való sikeres neveléséhez fontos, hogy a növény számára hasonló körülményeket teremtsünk, mint amit természetes élőhelyén, a trópusi és szubtrópusi régiókban találna.

Az első lépés a magvetés, amihez friss licsimagokat használjunk. A magokat alaposan tisztítsuk meg a gyümölcshústól, majd helyezzük jó vízáteresztő képességű, laza szerkezetű talajba, például virágföld és homok keverékébe. Ez segíti a gyökerek megfelelő fejlődését.

A cserepet meleg, világos helyre tegyük, és gondoskodjunk a talaj folyamatos, de nem túlzott nedvességéről, hogy a mag csírázása sikeres legyen. Sok fényre van szükségük, ezért helyezzük őket olyan helyre, ahol legalább napi 6-8 órányi közvetlen napfényt kapnak.

Télen pedig, amikor kevesebb a természetes fény, érdemes növénylámpát használni a megfelelő megvilágítás biztosítása érdekében. A fényhiány gyengítheti a növény növekedését és egészségét, ezért kulcsfontosságú a megfelelő világítás fenntartása.

Melegkedvelő

Hőmérsékleti szempontból – nem meglepő módon – melegkedvelő, így a számára ideális környezet 20-25 °C között van, a mag csírázásához pedig stabil, kb. 25-30 °C-os hőmérsékletet igényel. Kerüljük a huzatos helyeket, mert az hőmérséklet-ingadozást okozhat, ami a növény fejlődésére negatív hatással lehet.

A páratartalom szintén kritikus tényező, mivel a licsi a trópusi klímát kedveli. Párásítás érdekében permetezzük rendszeresen a leveleit langyos vízzel, vagy használjunk párásítót, hogy 50-70% közötti páratartalmat érjünk el.

Öntözés

A megfelelő öntözésszintén lényeges. Nem bírja a túlöntözést, ezért ügyeljünk arra, hogy a talaj felszíne kiszáradjon az öntözések között. A víznek mindig szobahőmérsékletűnek kell lennie, hogy elkerüljük a gyökerek sokkhatását.

Az öntözés mellett a tápanyagpótlás is fontos: havonta egyszer adjunk a növénynek trópusi növények számára ajánlott folyékony tápoldatot, hogy biztosítsuk számára a szükséges nyomelemeket és ásványi anyagokat.

Gyökerei érzékenyek, ezért évente egyszer érdemes a növényt friss, tápanyagban gazdag talajba átültetni, ami jól átereszti a vizet, hogy elkerüljük a gyökérrothadást.

Gyümölcsképzés

Ahhoz, hogy a licsi szobanövényként gyümölcsöt hozzon, türelemre és megfelelő gondozásra van szükség, mivel a termésképzés csak néhány éves kor után várható. A gyümölcsök kialakulásához elengedhetetlen a megfelelő megvilágítás és tápanyagellátás.

Érdemes évente egyszer visszavágni a növény hajtásait, hogy elősegítsük a bokrosabb növekedést és a virágzást. Ha a növény eléri az érett kort, a termés megjelenése már csak idő és gondoskodás kérdése lehet.

A gyümölcsképzést serkenthetjük, amikor a növény idősebb lesz. A virágzást elősegítheti egy rövid, hűvösebb időszak – például télen csökkentett öntözéssel és 10-15 °C körüli hőmérsékleten tartva. Ez utánozza a természetes klímát, ahol a licsi virágzási ciklusa indul.

Amennyiben szabadban van (például nyáron erkélyre tesszük), ügyeljünk arra, hogy ne érje hirtelen túl erős napfény vagy szél, mivel ezek károsíthatják a leveleket.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A leggyorsabban fejlődő téli zöldségek

2024. december 11. 09:40

Vannak olyan haszonnövények, amelyek jól tűrik a telet. Így lehetőségünk van arra, hogy a kertben friss, hidegtűrő zöldségeket termesszünk.

Zöld csodák: szobanövények, melyek ünnepi hangulatot hoznak

2024. december 11. 05:40

Akár a lakásban, akár a kertben szeretnénk zöld csodákat, számos olyan szobanövény létezik, amelyek segítenek megteremteni az igazi ünnepi atmoszférát.

Zöldségtermesztés télen, fűtetlen üvegházban - ezekre figyeljen!

2024. december 9. 11:10

Egy üvegház nem csak a szezonban alkalmas zöldségtermesztésre. Hideg időben is többféle friss áru megterem, ha odafigyelünk a körülményekre.

Angyaltrombita télen: így védjük a fagytól

2024. december 9. 07:10

A növény enyhe hőmérséklethez szokott, és már 10 °C alatti hőmérséklet esetén is védelemre van szüksége.

Biotermesztés: Nincs más út!

2018. október 29. 10:03

Az általunk fogyasztott élelmiszerek úgynevezett E-anyagokkal, tartósítószerekkel vannak tele, azaz egészségtelenül táplálkozunk, amelyet megtetézünk az agyon cukrozott üdítőitalok fogyasztásával is. A biotermesztés, illetve a bioélelmiszerek fogyasztása egyenlő az egészséges táplálkozással.

Megjelent a Nufarmer Magazin 33. száma!

2022. július 29. 13:34

A változások korát éljük, amihez a növényvédelmi feladatoknak is alkalmazkodniuk kell.

Ökológiai gazdálkodásban felhasználható egyszerű anyagok II. rész

2020. április 4. 05:36

Az egyszerű anyagok nem minősülnek növényvédő szernek, de ha van, be kell tartani az élelmezés-egészségügyi várakozási időt, ügyelni kell a dózisra és a kezelés idejére.

Nagy lehetőségek rejlenek a városi kertészetben

2020. május 17. 07:53

A tanulmány szerint a kihasználatlan zöld területek 10 százalékának bevonásával 87 375 embernek termeszthetnének elegendő mennyiségű gyümölcsöt és zöldséget.