Kiskerti teendők

A rózsa tavaszi növényvédelmi teendői

Agrofórum Online

Hazánkban a rózsa termesztésének meglehetősen nagy kultusza van. Értékes dísznövény, amely szinte minden kertben, vagy parkban megtalálható. Ugyanakkor ez a rendkívül dekoratív növényfaj meglehetősen „beteges”, mivel eléggé sok kórokozója és kártevője ismert.

Éppen ezért a növényvédelmét nem célszerű elhanyagolni, mivel egy száraz ágakkal, foltos levelekkel teli, vagy netán levelek nélküli, felkopaszodott rózsatő még akkor sem nyújt valami nagy esztétikai élményt, ha egyébként hoz is virágokat. A rózsák növényvédelmi szezonja tavasszal, gyakorlatilag ezekben a napokban a metszéssel indul.

A metszés mint növényvédelmi tevékenység

A rózsatövek metszése során alapvetően a száraz, már elhalt ágakat, hajtásokat kell minél tökéletesebben eltávolítani. Sokféle kórokozónak nyújthatnak ezek az elhalt részek búvóhelyet. Ilyen pl. a szürkepenész (Botrytis cinerea), vagy a rózsa fekete szárüszkösödése (Coniothyrium wernsdoffiae). Ha valamennyi elszáradt, már élettelen növényi részt eltávolítottuk, akkor jó eséllyel hatalmas fertőzési nyomástól mentesítettük növényeinket.

A rózsák metszésének időszaka éppen most kezdődik. Az előző évi hajtásokon a rügyek megduzzadása megbízhatóan jelzi, hogy megindult a növényben a nedvkeringés. Célszerű nem sokáig várni ilyenkor a metszés megindításával, hiszen a levágott, még zöld vesszőkön levő rügyekbe áramlott, a tél előtt a növényben elraktározott tápanyagok ezzel veszendőbe mennek.

Megduzzadt rügyek, itt a metszés ideje
Megduzzadt rügyek, itt a metszés ideje

Kései metszéssel a rózsatövek könnyedén „kivéreztethetőek”, az év során növekedésükben lemaradnak és virágokat is csak késve, kevesebbet és kisebbeket hoznak majd. Semmiképp se várjuk meg azt, hogy a rügyek fel is nyíljanak, mivel ettől az időponttól kezdve még több tápanyagot vonnak el a növénytől. Mivel mindig a hajtás felső részein levő rügyek indulnak meg elsőként, így a metszés időzítéséhez ezeket célszerű figyelni.

A metszés során lehet, hogy találunk leveleket is a rózsatöveken. Ez alapvetően a termesztett fajtától függ. Sok esetben ezek a levelek valamilyen kórokozóval, pl. tintafoltossággal, vagy más néven fekete foltossággal, csillagpenésszel fertőzöttek.

A tintafoltosság súlyos levélhullást is okozhat
A tintafoltosság súlyos levélhullást is okozhat

Ezt a Diplocarpon rosae nevű tömlősgomba idézi elő, amely meglehetősen gyakori a rózsákon. A leveleken levő nagy feketés színű, kerek foltok sem éppen szépek, de sokkal nagyobb problémát okoz az, hogy erős fertőzés esetén a rózsa akár az összes levelét lehullathatja, azaz felkopaszodik.

Aktuális teendők

Jelen időszakban mindenképpen fontos, hogy a rózsatövekről valamennyi, a betegség tüneteit mutató levelet távolítsuk el a metszés során. Ezt kiegészítendő a növények alól az összes lehullott levelet távolítsuk el.

Túlzott kihajtás, a metszés már megkésett
Túlzott kihajtás, a metszés már megkésett

A fertőzött levelek (és esetenként a fiatal hajtások) a betegség fertőzési forrásai. Ilyenkor, tavasszal viszont még nincs lehetősége a kórokozónak a fertőzésre (nincs lombozat és a hőmérséklet is túl hűvös a fertőzéshez), így a fertőzési források megszüntetésével jó eséllyel nem is lesz.

Felmerülhet a jogos kérdés: mi legyen a metszés maradékával, illetve a rózsatövek alól összegyűjtött szerves anyaggal?

Ezek igen nagy valószínűséggel tele vannak különféle kórokozókkal, amelyek jelentős része, mint pl. a tintafoltosság, nekrotróf életmódú kórokozók. Ez azt jelenti, hogy élő, zöld növényi részeket fertőznek ugyan, de szaporodásra csak elhalt növényi részeken képesek.

Tintafoltosság rózsa levelén
Tintafoltosság rózsa levelén

Gyakorlatilag a teljes metszési, talajfeltakarítási hulladékot nyugodtan fertőző anyagként kezelhetjük. Éppen ezért csak úgy rászórni a komposztra elég nagy felelőtlenség, mivel a különféle kórokozók, így a tintafoltosság spórái is könnyedén visszajuthatnak a rózsatövekre.

Amennyiben beássuk ezt a hulladékot a komposztba, úgy a fertőzési lehetőségnek véget vethetünk.

Célszerű a beásás előtt minél apróbb darabokra aprítani ezt az anyagot, hogy a komposztban élő szaprofág, azaz korhadékevő szervezetek minél hamarabb fel tudják dolgozni ezt a hulladékot.

Nyilvánvalóan a rózsa betegségei ellen lehet, sőt sok esetben kell is növényvédő szerekkel védekezni, de ez az időszak nem a permetezőgéppel, hanem a metszőollóval végzett növényvédelemről szól. Minél tökéletesebben távolítjuk el a különféle kórokozók fertőzési forrásait, annál könnyebb lesz a vegetációs időszakban a rózsák védelme.

Hertelendy Péter
Her – Ba Kft.

Jázmin metszése: vágja vissza a gazdag virágzásért!

2025. április 25. 11:10

A jázmin metszése kulcsfontosságú, ha azt szeretné, hogy növénye évről évre dúsabb és illatosabb virágzással hálálja meg a gondoskodást.

Így lehet a petrezselyem fűszerkertje dísze

2025. április 24. 11:10

A petrezselyem lassan csírázik, de néhány trükkel gyorsabb és sikeresebb lehet a termesztése – mutatjuk, mire figyeljen a vetésnél!

Miért nem virágzik a tulipán?

2025. április 23. 11:10

A tulipán virágzásának elmaradása gyakori, de megelőzhető probléma. Legyen szó rosszul megválasztott ültetési időről, tápanyaghiányról vagy elöregedett hagymákról.

Rózsagondozás kezdőknek: metszés lépésről lépésre

2025. április 18. 13:10

A rózsák metszése nem csupán esztétikai célokat szolgál – ennél sokkal többről van szó. Ha tudatosan végzi ezt a munkát, akkor egészségesebb és dúsabb virágzatú növényeket nevelhet.

Káros a fán élő taplógomba?

2022. október 27. 04:37

Káros a fán élő taplógomba? A gomba kivágásával megszabadulhatunk tőle?

Itt az utolsó pillanat a metszés befejezésére

2019. március 13. 08:28

Az elmúlt héten folytatódott a tavasziasan enyhe idő, de a szárazság aggasztóan súlyos továbbra is. A kisebb csapadékok nem enyhítettek a talajok nedvességhiányán, az eddig eltelt két és fél hónapban 100-150 mm az elmaradt csapadék.

Sok lesz az alma, ha így metszik meg a fát - Az alma szakszerű metszése (I. rész - karcsú orsó)

2019. március 21. 08:39

A termőkorú almafákon a termőrészekkel jól berakódott két-három éves termőgallyak a legértékesebbek.

Gyümölcs Videó

Jó tanácsok a tavaszi metszéshez + videó

2025. március 18. 17:10

A felmelegedéssel elindultak a kerti munkálatok és természetesen a metszés is. Talán olvasóink, nézőink zöme már túl van a műveleten. Mi azért még adunk néhány jó tanácsot.