Februárban újra életre kel a kert. A hóvirágok és a kikeletnyitó téltemetők az első hagymás növények, amelyek virágba borulnak. Ha ősszel elfelejtettük elültetni a hagymákat, akkor óvatosan tegyük őket az ágyásba, ha a talaj már nem fagyos!
A fák és a cserjék metszése
Itt az ideje a metszésnek is. A cserjék és fák még nyugalmi állapotban vannak és csupaszok, így még könnyebb megítélni, hogy szükségük van-e metszésre. A gyümölcsfákat is meg lehet metszeni. A helyes metszés nagyon fontos, mert így gyorsan benőnek a sebhelyek, és elkerülhető a rothadás.
A rododendronok kivételével a metszést mindig közvetlenül a rügyek felett, vagy nagyobb metszés esetén az ágak felett kell elvégezni. Ez lehetővé teszi a szövetek egészséges felépülését. A fákat, sövényeket és a cserjéket a madarak védelme érdekében csak február végéig szabad jelentősen megmetszeni. Ezt követően szintén tilos az intenzív, talajszint fölé nyúló metszés, azaz a felnyesés.
Dísznövények metszése
- Bugás hortenzia (Hydrangea paniculata): Erőteljes visszametszést igényel, ez elősegíti később a dús virágzást.
- Nyáriorgona (Buddleja davidii): A száraz hajtások visszavágásával az új hajtások növekedését ösztönözhetjük – a durván visszavágott növény is a nyár végére hatalmasra nő.
- Hibiszkusz (Hibiscus syriacus): A formára metszés elősegíti a bőséges virágzást.
- Kínai virágosnád (Miscanthus): Az új hajtások megjelenése előtt célszerű eltávolítani az elszáradt leveleket.
A zöldség- és fűszernövények előnevelése
- Paprika, paradicsom és egyéb melegkedvelő növények: A csíráztatást beltérben vagy fűtött üvegházban kell elkezdeni.
- Fűszernövények (bazsalikom, petrezselyem, metélőhagyma): Az előnevelésüket cserépben, beltérben vagy mini üvegházban kell elkezdeni.
- Virágok előnevelése: pl. dália gumók csíráztatása.
Talaj-előkészítés és trágyázás
A tavasszal virágzó hagymások (krókuszok, tulipánok és nárciszok) már aktívan fejlődnek a talajban. Ahhoz, hogy a növekedésük és a virágzásuk még optimálisabb legyen, célszerű extra tápanyagot biztosítani számukra. A lassan oldódó műtrágya vagy a komposztált szerves trágya hasznos választás lehet, mert folyamatosan tápanyagokkal látja el a növényeket.
A trágyázással óvatosan kell bánni, mert a túlzott nitrogénbevitel dús, de gyenge szárú növényeket eredményezhet. A talaj szerkezetének javítása érdekében februárban már érdemes trágyázni. A komposzt és az érett szerves trágya nemcsak tápanyagokkal látja el a talajt, de elősegíti a talajban élő mikroorganizmusok munkáját is. Kiemelten fontos ez az évelő ágyásokban és a zöldségeskertben.