Mikor ajánlott elvégezni a téli lemosó permetezést?

Agrofórum Online

Valójában mikor, a gyümölcsfák milyen állapotában ajánlják a téli lemosó permetezést? Olvastam olyat, hogy a fák téli, teljes nyugvó állapotában, de olyat is, hogy rügypattanáskor vagy utána kell elvégezni?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A lemosó permetezés idejét a kezelendő növény állapota és a károsító szervezet áttelelési helye is befolyásolja. Sok változó tényező van a rendszerben, ezért örök érvényű szabályokat nem lehet felállítani.

Ami a téli lemosó permetezésre általánosságban igaz és betartandó:

  • Lombhullató fák téli, levél nélküli, nyugalmi állapotukban alkalmazzák a lemosó permetezést a fás részeiken, azok felszínén áttelelt károsítók (kártevők, kórokozók) ellen. Telelésre a fakérgeken, azok hézagaiban, repedéseiben keresnek maguknak helyet a károsítók.
  • Javasolt bő permetlével végezni, hogy a permetlé a hézagokba, azok alá is bejusson, ott is elérje a károsítókat.
  • Az ép, egészséges fakéreg vastag védő szövet, erős védelmet nyújt a hideg és a kémiai anyagok ellen is. Ezért a lemosó permetezésre a növényvédő szerek magasabb koncentrációban használhatók károsítás nélkül, mint a fák leveles állapotában.
  • A permetlé hatóanyaga közvetlen, kontakt kapcsolatba kerül a károsítóval, úgy képes ölő hatását kifejteni.
Rügyek mélynyugalmi, zárt állapotban
Rügyek mélynyugalmi, zárt állapotban

Vannak, szerencsére kevesebben, olyan kártevők és kórokozók is, melyek a szorosan egymáson fekvő rügypikkelyek között töltik a telet, például a levélatkák és az alma, őszibarack és szőlő lisztharmata stb. Téli mélynyugalmi állapotban a rügyek pikkelylevelei olyan szorosan tapadnak egymáshoz, hogy közéjük nem juttatható be kívülről idegen anyag. A rügypikkelyek között is telelő károsítók ellen csak a rügypikkelyek egymástól eltávolodása után, azaz a rügypattanást követően hatékony a téli lemosó permetezés.

Rügypattanás után a rügypikkelyek szétcsúsztak
Rügypattanás után a rügypikkelyek szétcsúsztak

Ha azt is figyelembe vesszük, hogy az almatermésűek (alma, körte, birsalma), a csonthéjas gyümölcsfajok (kajszi, mandula, őszibarack, cseresznye, meggy) rügypattanása nem egy időben történik, hanem meghatározott sorrendben, akkor belátható, hogy a téli lemosó permetezés idejének hatékony elvégzésére több időpont lehet megfelelő. A mélynyugalmi állapotkor végzett permetezésnél a rügypattanáskori lemosó permetezés hatékonysága lényegesen magasabb, érdemes későbbre időzíteni az első kezelést.

A téli lemosó permetezés hatékonyságát a kijuttatás idején mért hőmérséklet is alapvetően befolyásolja, 10 °C-os tartós nappali léghőmérséklet ajánlott. Figyelembe kell venni a fatörzs, faágak hőmérsékletét is! Lehűlt farészekre rádermedő permetlé nem képes hatását kifejteni.

Az integrált növényvédelem fontossága ültetvényekben - gyakorlati példák

2018. december 20. 07:59

A talajművelésen és a helyes metszésen kívül a gyomirtás időzítése is fontos eleme az integrált védekezésnek. Több kártevő faj a gyomokon szaporodik fel és onnan kezdi a gyümölcsök károsítását. Nem lehet eléggé hangsúlyozni a tavaszi lemosó permetezések mellett az őszi záró permetezés fontosságát is.

Kverneland iXdrive S6 - mert a növények megérdemlik a törődést

2020. november 21. 04:38

A kényelem, nagy teljesítmény és a pontosság a fő érv amellett, hogy a végfelhasználó az iXdrive-t válassza.

Nem ártalmas a méhekre a virágzáskor történő permetezés?

2024. március 20. 04:38

Kezdenek virágozni a gyümölcsfák. Szabad-e virágzásban permetezni a növényeket? Olvastam, hogy akkor is szükséges lehet, de a méhekre nem ártalmas?

Megjelent és ingyenesen letölthető a Nufarmer Magazin őszi száma (pdf)

2019. szeptember 10. 16:34

A tarlókezeléstől a csávázáson, majd a vetésen át egészen a téli nyugalmi állapotig lépésről lépésre foglalkozunk az aktuális teendőkkel, kollégáinkon kívül gyakorló szakemberek is megosztják tapasztalataikat, javaslataikat.