35℃ 21℃
július 21. Dániel, Daniella, Lőrinc

Miért nem csíráztak még ki a március közepén elvetett magok?

Agrofórum Online

Miért nem csíráztak még ki a március közepén elvetett zöldségmagok a kertben? Valamit elronthattam? Várom válaszukat.

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A legkorábban vethető zöldségfajok közé tartozik a saláta, a hónapos retek, a sárgarépa, a petrezselyem, a zöldborsó, de a káposztafélék, mint pl. a karalábé, a karfiol, a kelkáposzta magjai is elvetésre kerülhettek már. A burgonya gumói, illetve a hagymafélék dughagymái is már a talajban lehetnek a szorgosabb kertészek kiskertjeiben. A magok, illetve más szaporítóképletek csírázásának idejét számos tényező befolyásolja. A talaj nedvességtartalma mellett a hőmérséklet alakulásának, de a genetikai tulajdonságoknak is kiemelt szerepe van ebben.

A magok elvetése után minden esetben ajánlatos a folyamatot egy alapos öntözéssel befejezni, így ezzel a magok vízfelvételéhez szükséges nedvességet biztosítani. Kellő nedvesség hiányában a csírázás meg sem indul, illetve később, ha már a magok csírázása megkezdődött, de elegendő mennyiségű nedvesség nincsen a talajban a további fejlődéshez, akár a magok pusztulása is bekövetkezhet. Szerencsésebb esetnek tekinthető ilyenkor, ha még a csírázáshoz sem elég a talaj nedvességtartalma, hiszen fejlődésük csak később, kellő talajnedvesség megléte esetében fog megindulni.

A hőmérséklet az elmúlt hetekben még az éjszaka folyamán meglehetősen hűvösnek bizonyult, mely szintén lassítja a magok fejlődését. A borsó és a saláta fejlődése már 5 Celsius-fok körül megindul, viszont a gyökérzöldségek és a káposztafélék számára optimálisnak a 10 fok feletti hőmérséklet tekinthető. A környezeti körülmények kedvezően alakulása mellett sem biztos, hogy a csírázás gyorsan megy végbe, hiszen a csírázás időtartamát a növények genetikai tulajdonságai is meghatározzák.

A leghamarabb általában a retek és a fejes saláta csírázásával számolhatunk, melyek akár már pár nap elteltével megmutatkozhatnak, míg a petrezselyem és a sárgarépa kibújása akár csak 2-3 hét elteltével várható. Az sem mindegy, hogy a magok a talajban milyen mélységbe kerültek. Az apróbb magvakat, főként kötött talajon, sekélyebben, 1-2 cm-es mélységbe vessük! Lazább talajokba, illetve nagyobb magvak esetében végezzünk csak mélyebb magvetést, ekkor 3-5 cm-es vetésmélységet is választhatunk!

Kiemelt kép: Pixabay

Hajtatott padlizsán palántázása és nevelése

2020. február 18. 04:37

A padlizsán termesztésének egyik akadálya a környezettel szemben támasztott magas igénye. Ilyen tekintetben leginkább a paprikához hasonlít, de még annál is több meleget kíván.

Tartósítás konzervek és hűtőberendezések nélkül

2021. március 27. 13:13

Az élelmiszer tartósításának a kialakulása egyidősnek tekinthető az emberiség történetével. Hagyományos értelemben véve az „ősi” tartósító eljárások közé sorolhatjuk a szárítást, az aszalást, a besűrítést, a füstölést, a sózást, a savanyítást, az erjesztést vagy akár a természetes hűtést is.

Egy pillanat alatt elpusztult a 30 éves vállalkozás

2023. december 12. 15:10

Az ukrán zöldségtermesztő elmesélte, mit tett a háború a gazdaságával és az üvegházaival.

Végveszélyben a torma!

2018. december 12. 09:37

A mostani magas árak elképzelhető, hogy új termelőket vonzanak be, akik jó lehetőséget látnak a torma termesztésében, és várható, hogy akár új tőkét is tudnak invesztálni az ágazatba, de akad olyan gazda is, aki most, a csúcson kívánja ezt a munkát abbahagyni. Az ágazat legnagyobb problémája továbbra is a munkaerőhiány,