22℃ 15℃
július 18. Szömér, Frigyes, Milla, Hedvig, Mirkó

Milyen tápoldatot adjunk a folyton termő szamócának?

Agrofórum Online

Milyen tápanyagokra van szüksége a folyton termő szamócának? A szamóca vásárlása során azt az utasítást kaptam, hogy a töveket rendszeresen öntözni, tápoldatozni szükséges. Milyen tápoldattal kezeljem a növényeket?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Mint minden növényfajnak, úgy a szamócának is a fejlődéséhez és terméseinek képzéséhez a víz mellett számos tápelemre is szüksége van. Általános, hogy a szerves anyaggal kellően ellátott talajban is előfordulhat, hogy a növény számára valamely tápelem megfelelő mennyiségben nem áll rendelkezésére, így elsősorban azok levelein tápanyaghiányra utaló tünetek lesznek láthatók. A tápanyagok rendelkezésre állása esetében is előfordulhatnak hiánytünetek, felvételüket ugyanis számos körülmény is gátolhatja.

A szamóca egy tápanyagigényes növényfaj, egyszerű felépítése és kisebb növénymérete ellenére is. A legtöbb tápanyagot a rügyfakadástól a szüreti időszak végéig igényli a szamóca, így a folyton termő fajták esetében kiemelt szerepe van az egész vegetációs időszak alatt fenntartott és rendszeres tápanyag-utánpótlásnak. A szamóca gyökerei nagyon sekélyen helyezkednek el, így az ebben a rétegben fellelhető tápelemeket tudja a növény főként hasznosítani.

Az öntözéseket gyakran végezzük, hiszen a gyors talajszáradás a növény pusztulásához is vezethet a talajszint közelében elhelyezkedő gyökerek miatt. A gyakori öntözés által a tápanyagok kimosódása gyorsnak tekinthető, így a pótlásra tápoldat formájában emiatt is szükség van. A nitrogén hiányára a szamóca nagyon érzékeny, ezt jelzi a levelek egyöntetű világosodása, de a termések apróvá válása egyaránt. Nem ritka tünet, a levélszél sárgásbarna elszíneződése, majd elszáradása sem az idősebb leveleken, mely a kálium elégtelen ellátását jelzi.

A foszfor és kálium nehezen mozgó tápelemek, így ezeket még ősszel ajánlatos pótolni, hogy felvételük a tavaszi időszakban lehetséges legyen. Meszes talajon további gyakori problémaként fordulhat elő a friss levelek kisárgulása, vashiány miatt. A túlöntözés hatására, a levegőtlen, betömörödött talajban, szintén hamar kialakulhat vashiány. Ennek megszüntetése a talaj kapálással történő lazításával is lehetséges, melyet óvatosan, a gyökerek védelmével kell végezni.  

A szamócának fejlődéséhez makro- és mikroelemekre is szüksége van, melyeket érdemes legalább heti-kétheti tápoldatozással pótolni, főként komplex hatóanyag-tartalmú készítmények használatával, amiket időnkét, súlyos esetben lombtrágya formájában is kijuttathatunk a növények számára.

Kiemelt kép: Pixabay

A fóliás után itt a szabadföldi szamóca is!

2020. május 12. 11:51

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara körképe szerint a hazai szabadföldi szamóca a hétvégétől kezdve folyamatosan nagyobb mennyiségben jelenik meg a piacokon, üzletekben. A magyar szamóca – amit a köznyelvben epernek hívnak – ízében, állagában nagyságrendekkel jobb a külföldről, több ezer kilométerről behozottnál, hiszen frissen kerül a fogyasztókhoz.

Alacsony szinten van a lengyel fagyasztott szamóca ára

2019. július 4. 12:33

Egyes vásárlók úgy döntöttek, hogy nem vesznek Lengyelországtól ebben a szezonban és minden megrendelésüket marokkói és egyiptomi szamócával teljesítik.

Szamóca palántázása: így lesz bő és finom a termés

2025. április 13. 13:10

Kevesen tudják, azonban a szamóca palántázásának időzítése nemcsak a terméshozamot, hanem a gyümölcsök ízét is befolyásolja.

Kifagyhattak a szamócatövek a tél folyamán?

2024. február 21. 04:36

Kerti szamócáim levelei fokozatosan halnak el, új leveleket még nem látok rajtuk, ki fognak hajtani, esetleg kifagyhattak?