32℃ 20℃
július 23. Lenke, Brigitta, Apollinár

Mivel és mikor kell permetezni almamoly ellen?

Agrofórum Online

Milyen szerrel és mikor kell permetezzek az almamoly ellen? Válaszukat előre is nagyon köszönöm!

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az almatermesztés során az almamoly az egyik legjelentősebb kártevőnek tekinthető. Az ellene való védekezés az alma növényvédelmét a lisztharmat és a varasodás mellett ugyancsak alapjaiban meghatározza. A termés akár jelentős mennyisége is kárba veszhet, ha nem időben, és nem a megfelelő módon védekezünk ellene. A kártételt a lárvák okozzák, melyek fejlődésük során az érő termésekbe rágnak be, ott pedig a magházig hatoló járatot készítenek. Egyszerre akár több termés is károsodhat általuk, hiszen az összeérő, csokrosan fejlődő termésekből képes a lárva magát másik gyümölcsbe is átrágni. A károsított termésekben rendszerint rágcsálék és ürülék is megfigyelhető, melyet a lárvák hagynak maguk után a furatokban.

Hazánkban évente 2-3 nemzedéke fejlődik ki, így a kártételre több alkalommal, elhúzódóan is számítanunk kell. Az első nemzedék rajzása április végén, május elején van, míg a második nemzedék július elején – nyár közepén kezdi meg rajzását. A melegebb hőmérséklet miatt, a nyár folyamán gyorsabb a fejlődése, így a védekezés időzítésére is nagyobb figyelmet kell fordítani.

A kifejlett alakok rajzását, így a védekezés időpontját sem lehet naptár szerint meghatározni, hiszen ez minden évben a hőmérséklet, illetve a kártevő fejlődésének függvényében változik. Ajánlatos az almamoly feromonját tartalmazó ragacsos csapdát beszerezni, abból legalább 2 db-ot egy fára felhelyezni, ezzel a kártétel kezdetét figyelni. Abban az esetben, ha a csapdákban már kb. 5 db imágót fogunk egy hét alatt, a kémiai kezelést el kell kezdeni. A kifejlett alakok 1-1,2 cm hosszúak, szürkésbarnás színűek, szárnyuk harántcsíkos, csúcsukon pedig egy-egy bronzszínű folt (tükörfolt) látható.

A készítmények közül kiskerti felhasználásra is engedélyezve van a rovarölők közül pl. a Mospilan, Karate Zeon, Decis, melyek az almamoly ellen is hatékonyan alkalmazhatók. A kereskedelemben továbbá már olyan készítmények is kaphatók, melyek környezetkímélő tulajdonságuknak köszönhetően a hasznos szervezetek védelmében is kijuttathatók, pl. a Dipel és a NeemAzal.

Kiemelt kép: Pixabay

A Mospilan 20 SG rovarölő szer kapott elsőként engedélyt hazánkban drónos kijuttatásra

2023. augusztus 18. 05:40

Az acetamiprid hatóanyagú Mospilan 20 SG az első növényvédő szer Magyarországon, amely engedélyt kapott pilóta nélküli légi járművel történő alkalmazásra.

A tafrinás levélfodrosodás járványveszélyét hozta vissza a lehülés

2020. március 24. 14:06

Az őszibarack esetében a moníliás fertőzés mellett a tafrinás levélfodrosodás járványveszélyét hozta vissza a hideg és csapadékos időjárás.

Mikor védekezzünk a szárormányosok ellen?

2021. március 2. 14:37

Ilyenkor, tavasz kezdetén szinte menetrend szerűen megjelennek az őszi káposztarepcék állományaiban a különböző állati károsítók, amelyek közismerten komoly gondokat okozhatnak a repcetermesztőknek. E károsítók első csoportját a repce szárát támadó ormányos bogarak képezik, de gyors kitavaszodás és nagyon meleg tavaszi időjárás esetén a repce fénybogarak kirajzása is egybe eshet az ormányosok rajzásának végével.

Kverneland iXdrive S6 - mert a növények megérdemlik a törődést

2020. november 21. 04:38

A kényelem, nagy teljesítmény és a pontosság a fő érv amellett, hogy a végfelhasználó az iXdrive-t válassza.