Körtén vettem észre a megküldött fotón látható, sötétbarna leveleket. Vajon mi lehet? Válaszukat előre is köszönöm!
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A körte termesztése során sajnos számos, kórokozók általi megbetegedéssel találkozunk, melyek ellen a legtöbb évben – már megelőző jelleggel is – védekezni szükséges. A képen látható tünet az ervíniás betegség, tűzelhalás fertőzése nyomán alakult ki a leveleken. Jellegzetes tünet, melyet a küldött képen is láthatunk, a hajtásvégek elhalása, azok pásztorbotszerű visszahajlása, melyeken a megfeketedett és beteg levelek továbbra is fennmaradnak. Jobban szemügyre véve a fás részeket, a vesszőkön, ágakon és a törzsön is megfigyelhetjük a betegség nyomait, azokon besüppedő, lilásbarna foltok formájában. A fertőzés forrásai főként ezek a beteg fás részek, melyeknek a felületén, de bennük is képes fennmaradni a kórokozó.
További jellemző tünet lehet még, hogy a megbetegedett növényi részeken baktériumnyálkát találunk, főként a fás részek sebeinél. A baktérium fertőzheti a generatív részeket is, vagyis a virágokat, melyeken kezdetben vizenyős foltok jelennek meg, majd pedig elfeketedve elhalásuk is bekövetkezik. A gyümölcsök felületén kezdeti apró barna foltok láthatók, melyek idővel ugyancsak teljesen elbarnulnak.

A kórokozó nemcsak a körtét, hanem az almát, birset, naspolyát is fertőzheti, így a körtefák mellett ezek védelmére is érdemes nagyobb hangsúlyt fektetni. Az ilyen, beteg növényi részeket lehetőség szerint minél hamarabb el kell távolítani fáinkról. Ezt úgy tegyük meg, hogy a tünetmentes részből is legalább egy 50 cm hosszúságú szakaszt levágunk. A levágott növényi darabokat pedig a munka végeztével össze kell gyűjteni és meg kell semmisíteni. A vágóeszközöket is minden metszést követően fertőtlenítsük, ezzel előzve meg a kórokozó átvitelét az egészséges növényrészekre!
A baktérium elleni védekezést, megelőző jelleggel, már a virágzási időszakban érdemes megkezdeni, hiszen ekkor már szaporodásnak indulnak fertőző képletei. Főként a kora tavaszi magas páratartalom és hőmérséklet, valamint az enyhén csapadékos időjárás teremt a fertőzéshez kedvező feltételeket. Virágzásban mindenképpen érdemes védekezzünk a kultúrában engedélyezett réz hatóanyagú készítménnyel. Emellett a betegség megelőzésének részét képezi a szakszerű metszés, a vízhajtások eltávolítása, a kiegyensúlyozott tápanyagellátás egyaránt.
Kiemelt kép: a kérdező felvétele