Foltok a málnavesszőn, mi lesz a terméssel?

Agrofórum Online

F. Géza kérdése: mitől lett foltos június elejére a málnám vesszője?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Tisztelt Olvasó!

A málna didimellás betegsége (kórokozó: Didymella applanata), elsősorban hajtás- és vesszőbetegség, de ritkán a levélen is okozhat tüneteket. Az egyes málnafajták fogékonysága eltérő.

A hajtáson 20-30 mm hosszú, ovális, liláspiros, elmosódott szélű foltok jelennek meg.

Később a foltok lilásbarnára színeződnek és közepük fokozatosan kiszürkül. Ezen tünetek általában a hajtások alsó harmadában figyelhetőek meg. A foltok gyakran a rügyek körül helyezkednek el, hiszen a víz itt sokkal több ideig marad a növényen, mint a vesszők többi részén. Az ilyen rügyek vagy elpusztulnak, vagy kihajtanak, de az ebből fejlődött hajtások később elszáradnak. A kiszürkült foltokban a kéreg hossz- és keresztirányban felrepedezik. A vesszőt a beteg részen átvágva a tünet csak a kéregig terjed. Végül a betegség hatására a vessző elpusztul.

Levéltünet esetében a levél csúcsától kiinduló „V” alakú, sárga udvarú, barna foltok láthatók. A fertőzés forrása a beteg vessző, ahol a kórokozó áttelel. Az aszkospórák tavaszra érnek be, kiszóródásuk április végén kezdődik és egészen augusztus végéig elhúzódhat. Az aszkospórák légárammal, vízcseppekkel jutnak a fiatal hajtásokra. Az ép kérgen és seben keresztül is képes behatolni a növénybe. A málnavessző-szúnyog előfordulása a megbetegedés mértékét növeli.

A kémiai védekezést rügypattanáskor kell elkezdeni, majd a következő permetezést 4-5 lombleveles korban kell elvégezni. Virágzásig még két alkalommal kell védekezni a kórokozó kivédése érdekében. A málna termesztésének fontos technológiai eleme a letermett vesszők kivágása.

Ezzel a munkával egy menetben elvégezhetjük a hajtások válogatását, a málnasor ritkítását. Vágjunk ki minden beteg, sérült hajtást, ezzel téve szellőssé az ültetvényt. A kivágást kövessen egy permetezés, amely elsősorban a betegségek ellen irányul, használhatjuk a réztartalmú, kaptán, mankoceb hatóanyagú készítményeket. A betegség ellen a kémiai és agrotechnikai védekezés mellett a málna vesszőszúnyog ellen is rendszeres védekezés szükséges.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (7. rész)

2019. december 22. 10:18

A hazánkban 2013-óta jelenlevő foltosszárnyú vagy pettyesszárnyú muslica inváziós kártevőnek számít. Közeli rokona az őshonosnak tekinthető ecetmuslicának, de ennek ellenére igen veszélyes légyfélének számít.

Milyen módszerrel szaporíthatjuk a legegyszerűbben a málnát?

2023. november 13. 04:39

Új helyre szeretném telepíteni málnatöveimet. Hogyan szaporíthatnám a legegyszerűbben a málnát?

Mikor és hogyan metszem meg az egyszer termő málnát?

2020. augusztus 13. 11:21

Hogyan, milyen metszéssel érhetem el, hogy minél több málnám teremjen és maga a növény is jó kondícióban legyen?

Viszlát málna, hello kivi?

2018. július 16. 11:47

A közelmúltban látott napvilágot a hír, miszerint a klimatikus változások hatására több bogyósgyümölcs termesztése is ellehetetlenül hazánkban. Talán ez volt az első eset, amikor a hazai fogyasztók szembesültek azzal, hogy a sokat emlegetett időjárási változások következménye már nem csak a távoli jövőben határozza meg a mindennapjainkat, hanem itt és most.