Mit tehetünk a meggy optimális terméskötődése érdekében?

Agrofórum Online

N. László kérdése: A kertemben 10 darab meggyfa található. Terméskötődésre milyen permetszert alkalmazhatok?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A kifizetődő gyümölcstermesztés alapja a rendszeres és optimális terméskötődés. Optimálisnak az adott évben az a terméskötődés tekinthető, amely biztosítja a megfelelő termésmennyiséget és gyümölcsminőséget, miközben fenntartja a fa képességét arra, hogy a következő évben is hasonló produktivitást biztosítson.

A meggy terméskötődési arányainak (15-60%) évenkénti és országonkénti nagy változékonysága azt bizonyítja, hogy virágzásakor (termékenyülésekor) igen érzékeny az ökológiai tényezőkre. Egyes fajták nagyfokú terméskötődése (pl. Újfehértói meggy) még a viszonylag kis gyümölcsű fajok esetében is veszélyezteti a megfelelő gyümölcsnagyság elérését. A virágzás alatti és a sziromhullás utáni időszak időjárása nagymértékben befolyásolja a terméskötődést. A virágzáskori túl magas (25 °C feletti) hőmérséklet csökkenti a terméskötődést. A kötődés mértékét nagyon sok tényező befolyásolja. Ebben első helyen áll a helyes fitotechnika és agrotechnika, amik együttesen határozzák meg a növény kondícióját.

A bőséges termés alapfeltétele a fák jó kondíciója és növényegészségi állapota. További fontos szempont a fa termőkapacitásával arányos gyümölcsterhelés fenntartása, valamint az előző évi termésterhelés mértéke is. A túlterhelt fákon a gyengébb minőségű termések mellet, a tápanyaghiány miatt kevesebb termőrügy fejlődik.

Mindenképpen fontos a fitotechnikai műveletek előrelátó alkalmazása, hiszen a nyári és téli metszés is termésszabályozó hatású. Gyors elvirágzás esetén a méheknek nincsen elég idejük a virágok megtermékenyítésére. Csapadékos, hideg, szeles időben pedig repülésük korlátozott mértékű.

A sok gyümölcsnek lehet örülni, viszont a megkésett gyümölcsritkítás miatt a következő évi gyengébb virágzási arány is bekövetkezhet. A termőrügyek képződése jelentős mértékben függ a növény előző évi tápanyag-utánpótlásától is. A virágok életképességét, a hosszabb termékenyülésre alkalmas állapotot az őszi nitrogéntrágyázással segíthetjük elő. A gyümölcskötődés fokozása céljából a bórtrágyázás jön elsősorban szóba lombtrágya formájában, melyet a virágzás kezdetén és végén ajánlatos alkalmazni.

Biotermesztés: Nincs más út!

2018. október 29. 10:03

Az általunk fogyasztott élelmiszerek úgynevezett E-anyagokkal, tartósítószerekkel vannak tele, azaz egészségtelenül táplálkozunk, amelyet megtetézünk az agyon cukrozott üdítőitalok fogyasztásával is. A biotermesztés, illetve a bioélelmiszerek fogyasztása egyenlő az egészséges táplálkozással.

IVIFHO – 2018 Stuttgartban, az innováció fellegvárában

2018. október 2. 07:22

November első dekádjában (4-6.között) a szőlészet és borászat, a gyümölcsfeldolgozás, a gyümölcslevek és szeszes italok nemzetközi technológiai szakvására nyitja meg a kapuit Stuttgartban, az innováció európai fellegvárában.

A rendkívüli időjárás növényvédelmi következményei

2023. augusztus 8. 05:37

A rendkívül sok csapadék óhatatlanul segíti egyes kórokozók szaporodását. Vízre gyakorlatilag valamennyi, a gombák közé tartozó kórokozónak szüksége van a szaporodáshoz.

Tíz százalékkal csökkent az alma ára

2020. október 16. 06:17

Összességében az élelmiszerek ára átlagosan 7,3 százalékkal nőtt az elmúlt egy évben és 0,4 százalékkal mérséklődött az elmúlt hónapban.