Mi rághatja az örökzöld díszcserjét?

Agrofórum Online

S. László kérdése: Ajándékba kaptam egy konténeres örökzöld Photinia cserjét, és a levelein "u" alakú rágásnyomok láthatók. Utólag megállapítható-e, hogy mi okozhatta ezt?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Érdeklődő!

Divatos, egyre terjedőben lévő díszcserje a rózsafélék családjába tartozó korallberkenye (Photinia). Számos faját és keresztezését árusítják, fényes zöld levelű lombozatával és hajtásvégi vörös színű leveleivel dekoratív színfoltot varázsol kertjeinkbe.

Bokrának levélszéli rágásnyomait az ormányosbogarak (Curculionidae) családjába tartozó valamelyik vincellérbogár faj (Otiorrhynchus sp.) okozhatja. Gyalogormányosok néven is ismertek. Ez a név arra utal, hogy szárnyfedőik összeforrtak, ezért repülni nem tudnak, csak mászni. Számos faja ismert, elterjedt hazánkban és a világon, kártételük, életmódjuk hasonló. Dísznövények esetében hazánkon kívüli fajok is szóba jöhetnek, hiszen dísznövények esetében intenzív, földrészeket is átívelő kereskedelmi gyakorlat alakult ki.

A vincellérbogarak két éves fejlődésűek. Lárvái a talajban élnek és károsítanak, a növények gyökereit rágják el, így okozhatják annak elpusztulását. De károsítják a gyökérnyak kéreg részét is. Lárváik csontszínűek, kukacformák (lábatlanok), kissé kifli formában görbültek. Első évben télen a lárvák telelnek a talajban, majd második évben is lárva formában károsítanak, újabb áttelelésük után nyár felé fejlődnek ki és bújnak elő a kifejlett bogarak. A vincellérbogarak éjszaka aktívak, akkor rágják a konténeres növények leveleinek szélét. Nappal elhúzódnak, rejtetten élnek, jelenlétük nem észlelhető. Kertekbe behurcolva az ott élő bogyósokat és fás dísznövényeket is károsítják, sok egyéb tápnövénye ismert.

Konténeres dísznövényeken az Európában őshonos Otiorhynchus sulcatus gyakori. A kifejlett bogár 8-11 mm hosszú, színe sötét, matt felületű.

Védekezési lehetőség

A konténeres növények előnye, hogy földlabdájukkal együtt kiültetve biztos eredést nyújtanak. Lombján vincellérbogár rágásnyomokat mutató növényeknél – kiültetés előtt – indokolt a földlabda átvizsgálása, és a gyökerek között meghúzódó lárváik eltávolítása. Lárvák ellen védelmet nyújt a földlabda kezelése Heterorhabditis bacteriophora rovarparazita fonálféreg tartalmú készítménnyel. Megfelelő hatásuk kifejtéséhez nedves talaj és 12-30 °C közötti talajhőmérséklet szükséges, meg kell várni a meleg tavaszt. Hasonlóan eredményesek a Beauveria bassiana tartalmú mikrobiológiai készítmények. Bogarak elleni kémiai védekezés kevésbé eredményes.

Vágott virágok a kertből

2021. július 17. 06:16

Akár méhbarát, akár lepkebarát kertünk van, vágott virágot a vázákba mindig találhatunk. Lelkünk egészsége szempontjából a vágott virágok ugyanúgy jótékony hatásúak lehetnek, mint a cserepes szobanövények otthonunkba, így mindenképpen megéri egy falat kertet a lakásba is becsempészni.

Online vásárláskor is keresni kell a növényútlevelet!

2023. március 20. 10:33

Az ültetésre szánt növények távértékesítése kizárólag növényútlevéllel megengedett, mely igazolja, hogy a termesztés és előállítás a növényegészségügyi követelmények betartásával történt.

Mi köze van a rózsának a szőlőlisztharmathoz?

2018. május 29. 08:43

K. Sándorné kérdése: Idén is megjelent rózsáim levelein a lisztharmat. Hogyan védekezhetek ellene?

Miféle apró rovar károsítja a citrusféléket? Talán egy új kártevő?

2023. szeptember 15. 04:40

A citrus fiatal hajtásain a levelek bepöndörödnek, apró, fehér rovarok repkednek körülötte. Egyes leveleken gyöngyház színű elszíneződés látható, benne kacskaringós, járatszerű képződménnyel. Milyen kártevő lehet ez, és hogyan védekezhetek ellene?