4℃ -4℃
február 22. Gerzson, Margit, Zétény

Valóban rezisztens az Augusztusi muskotály?

Agrofórum Online

P. László kérdése: Néhány éve vettem egy szőlőtövet, úgy adták, hogy augusztusi muskotály. Gyönyörű egykaros kordonná neveltem, hozza is a termését, nem ritka rajta a 30-40 cm-es fürt. Sajnos évek óta nem tudok róla enni egy falatot sem.

Mielőtt eljönne az érés, szemek 3/4-e kireped és szinte lefolyik a kocsányról. Tipikus lisztharmatos tüneteket mutat. A maradék 1/4-éből pedig azért nem tudok enni, mert vastagon áll rajta a permetszer. Tiszta barna az egész fürt. Hiába mosom meg alaposan, nem tudom a kén keserű ízét lemosni.
Lisztharmat ellen Thiovitot használtam, de két éve áttértem a Microkénre, de egyikkel sem értem el eredményt. A kérdésem az lenne, hogy mit rontottam el, mi a teendőm, hogy megvédjem ezt a tőkét is? A többi szőlőtőkémen nyoma sincs a lisztharmatnak, egészséges termés fejlődik rajtuk, csak ez az egy tőke ilyen. Válaszukat előre is köszönöm.

Tisztelt Kérdező!

Nagyon jó ellenállóságú rezisztens fajtának tartja néhány szakirodalom. Azt is olvashatjuk, hogy teljesen permetezésmentesen, minden évben gyönyörűen terem!

Valóság az, hogy a szőlőlisztharmat vonatkozásában az Augusztusi muskotály nagy figyelmet érdemel. A szőlőlisztharmat a szőlő egyik legjelentősebb járványos betegsége. Szinte minden évben az egész országban kárt okoz, annak függvényében, hogy az időjárás mennyire volt a terjedéséhez kedvezően meleg és párás. Főként fürtkárosítása a jelentős, mely fogékony fajtákon gyakran a 80-100%-ot is eléri, ez lehetet önnél is.

A kórokozó áttelelése hazai körülmények között két módon is megvalósul: gombafonállal (micéliummal) a rügyekben, valamint ivaros alakkal (kazmotéciumokkal) az idősebb fás részeken. A rügyben micéliummal való áttelelés kisebb jelentőséggel bír, inkább az elhanyagolt területeken. A kórokozó csak a fiatal, még nem elfásodott rügyekbe hatolva, a levélkezdeményekre eljutva képes áttelelni.

Általában a vesszők alsóbb elhelyezkedésű rügyeiben fordul elő. Ha túléli a telet, akkor a fertőzött rügyekből szisztemikus fertőződött úgynevezett zászlós hajtások fejlődnek, melyek teljes felületét lisztharmatbevonat borítja, ahonnan konídiumokkal fertőzi a szőlő további részeit. Hazánkban sokkal nagyobb jelentőséggel bír az ivaros alakkal (kazmotéciumokkal) való áttelelés.

A következő évi járvány kialakulása nagyban függ az áttelelt termőtestek mennyiségétől. A kazmotéciumok a vegetáció második felében, augusztus-szeptemberben képződnek tömegesen a leveleken. Képződésükhöz a száraz meleg időjárás optimális, 20°C-on 17-18 nap alatt beérnek. Ezek a szabad szemmel is látható fekete gömböcskék az őszi esőkkel mosódnak le a tőke idősebb, fás részeire, ahol áttelelnek.

A lisztharmat ellen akkor védekezhetünk sikeresen, ha az előző évben megelőzzük, hogy nagy mennyiségben képződjenek és teleljenek át kazmotéciumok. Tavasztól megakadályozzuk a korai felszaporodást, az elsődleges tünetek korai felfedezésével és felszámolásával, valamint megelőzzük a bogyófertőzést a kórokozó levélen való megsemmisítésével, még virágzás előtt, az arra alkalmas hatóanyagok kombinációjának kijuttatásával.

Szürkepenész – hogyan védekezzünk a kórokozó ellen szőlőben?

2021. július 15. 06:50

A szürkepenész (Botrytis cinerea) egy széles tápnövény körrel rendelkező kórokozó, mely elsősorban a szőlőtermesztésben, valamint a dísznövény termesztésben okoz jelentős problémákat. A kórokozó élő és elhalt növényrészeken egyaránt képes áttelelni.

Kedvezőbb hulladékkezelési díjakkal segítik a szőlő-bor ágazatot

2023. július 16. 13:10

A kormány a borászok kérését figyelembe véve csökkenti a borosüvegek után a kiterjesztett gyártói felelősség keretében fizetendő díjtétel mértékét, ami nem fog nagyobb anyagi terhet jelenteni az ágazat szereplői számára az eddig fizetett termékdíjnál.

Első szemlétől az aratásig – ingyenesen letölthetők a legfrissebb Nufarmer Magazinok (PDF)

2020. március 20. 11:18

Az idén 11. évfolyamába lépett Nufarmer Magazin friss, 28. száma minden eddiginél gazdagabb tartalommal jelentkezik: januártól egészen a betakarítási munkák utánig mutatja be a növényvédelmi feladatokat, valamint a Nufarm által forgalmazott növényvédő szereket.

Lehetőségek és útvesztők a szőlőültetvények tápanyag-gazdálkodásában

2018. szeptember 30. 14:22

A szőlőültetvények tápanyag-gazdálkodási tervét a talaj tápanyag-tartalmának vizsgálata és a levélanalízis eredményei után érdemes összeállítani. A jó tápanyagellátás a telepítés előtti feltöltő trágyázással indul, majd a termő ültetvények fenntartó trágyázásával folytatódik. A makroelem ellátásában a levéltrágyázás mint kiegészítő elem jön számításba.