Mikor tehetjük ki a leandereket tavasszal a kertbe?

Agrofórum Online

Sz. Balázsné kérdése: Lassan itt a jó idő, mikor tegyem ki leandereimet a kertbe? Hogyan ápoljam?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A fagyos napok elmúltával, amikor a nappali hőmérséklet már tartósan eléri a 15 fokot, és a hőmérséklet már nem csökken mínusz 5 fok alá újra kihelyezhetők kertjeinkbe a leanderek. Ez általában március vége és április eleje között szokott megtörténni. Épségének megőrzése érdekében azonban törekedjünk a fokozatosságra. Főként a napfényhez és a hőmérséklet változásához való hozzászoktatásának van kiemelt jelentősége. Lehetőség szerint elsőként félárnyékos helyre tegyük növényeinket. Minél később helyezzük ki őket, annál fokozottabban ügyeljünk a napsütésre, hiszen az egyre erősödő napsütésben levelei könnyedén megéghetnek. A megkésett kihelyezés esetében, ha félárnyékos helyet nem tudunk biztosítani számukra, árnyékolásáról pl. takarással is gondoskodhatunk, ami főként a déli órákban lehet szükséges.

Nyáron viszont már az árnyékot nem kedveli, ezért végleges helyét úgy válaszuk meg, hogy a lehető legtöbb napsütés érje. Tavasszal a tápanyag utánpótlásáról és átültetésről is gondoskodni kell amennyiben kinőtte cserepét, ha nem ültetjük át a hiányzó földjét pótoljuk. Egészen őszig hetente egyszer szükséges a tápoldatozás, míg fel nem készítjük újból a telelésre. Nyáron bőséges vízellátást igényel, forró és száraz napokon akár kétszer is öntözhetjük.

A növények kihelyezésekor növényvédelmi szempontból is érdemes a leanderek átvizsgálása. Gyakran előfordul, hogy a teleltetés folyamán, az ősszel még egészséges növények pajzstetvekkel fertőződnek. A pajzstetvek kis egyedszámú előfordulása esetében, elegendő a levelek szappanos vízzel való lemosása. Nagymértékű elterjedésükkor már rovarölő szeres (olajtartalmú készítmények, acetamiprid) kezeléssel védekezzünk. A száraz nyári napok az atkák elszaporodásának kedveznek, felszaporodásuk kb. júniusban szokott elkezdődni és júliusban már súlyos kártételre lehet számítani, ilyenkor a levegő párásításával, a lombozat nedvesítésével az atkák szaporodása csökkenthető.

A levéltetvek is megjelenhetnek lombozatán. Szívogatásuk mellett nagy gondot okoz az általuk ürített mézharmaton megjelenő korompenész, ami amellett, hogy elcsúfítja a növényeket, még az asszimilációs felületet is lecsökkenti. Szerencsére a leanderen megtelepedő levéltetvek viszonylag könnyen elpusztíthatók. Abban az esetben, ha még csak néhány levéltetű jelent meg a növények levelén, elegendő egy ronggyal letörölni őket, vigyázva a hajtások és bimbók épségére. Tömeges megtelepedésük esetében acetamiprid, deltametrin, flonikamid hatóanyagú készítményekkel védekezhetünk.

 

Kormányinfó: idén ingyenes lesz a mezőgazdasági öntözés

2023. április 20. 11:04

A kormány mérsékelni kívánja a gazdák kárát a tavalyi aszály miatt, ezért idén ingyenes lesz a mezőgazdasági öntözés.

Mit tegyek, hogy hosszabb ideig legyen virágzó ciklámenem?

2023. november 30. 04:38

Újra kaptam egy cserép cikláment, szeretném, ha ez végre hosszú életű lenne, az előzőek mindig hamar elpusztultak. Városban, emeletes házban élek, erkélyem van. Mit tanácsolnak, hogyan tartsam? Hogyan tudnám elérni, hogy hosszabb ideig legyen virágzó ciklámenem, ami a kedvenc virágom?

5 alapvető kertépítési ötlet, ami nem hiányozhat egy kertből sem

2023. augusztus 29. 11:40

Hogyan lesz a kertünk szebb, mint a szomszédé? Mitől lesz különleges? Hozok most 5 olyan alapvető kertépítési ötletet, ami nem hiányozhat egy kertből sem!

Hogyan védekezhetek az uborka betegségei ellen?

2023. július 1. 11:37

Házikertemben Roma F1, már termő uborkám levélbetegségének meghatározásában kérem a segítségüket. Több, mint egy hete észleltem a levelein apró, helyenként már nagyobb lyukszerű, világos foltokat. Atka kártételére gondoltam, és egy hete megpermeteztem Nissuron atkaölővel. A helyzet azóta sem javult, sok levél elszáradt, illetve fonnyad. Hogyan védekezhetek ellene?