18℃ 14℃
július 9. Lukrécia, Veronika, Hajnalka

Kiültethető már a paradicsom palánta?

Agrofórum Online

S. Soma kérdése: Kiültethetőek már szabadföldre paradicsom palántáim? Hogyan ültessem el őket és mire figyeljek ápolásuk során?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A paradicsom, valamint a paprika palánták esetében is a kiültetésre április végén, május elején szokott sor kerülni. A talaj hőmérsékletének kiültetéskor el kell érnie a 12-13 fokot. A kiültetéssel érdemes lenne megvárni, még az éjszakák is melegebbek lesznek, ugyanis a palánták megfázhatnak, az őket ért stressz miatt akár több hétig is vegetálhatnak.

Otthon nevelt palántáinkat kiültetés előtt egy héttel mindenképpen fel kell készíteni a külső körülményekhez, azaz edzeni szükséges. Erre megfelelő hely lehet az erkély, veranda is, a lényeg az, hogy világos, de félárnyékos helyet találjuk számukra. Ültetésre az erős, jól fejlett, de még nem elöregedett palánták alkalmasa.

Kiültetéskor a növények számára biztosítani kell a gyommentes, porhanyós talajállapotot. A palánták jobb eredése foszfortartalmú indító műtrágyaoldattal segíthető elő.  A palánták kb. 1 hét múlva gyökeresednek be, és ezt követően indulnak növekedésnek, fejlődésnek. Megelőző jelleggel ültetés után 1-1,5 héttel érdemes a növények gombaölő szeres (réz, mankoceb) permetezése az alternáriás és fitoftórás betegség ellen.

Az un. determinált, vagy más néven bokorparadicsom fajták, az őket jellemző magasságot elérve nem növekednek tovább, hanem virágzásnak indulnak majd termőre fordulnak. E fajtáknak nincsen szükségük támasztékra, ezért kis helyigényűek, így pl. erkélyen, dézsában is nevelhetőek kompakt méretük miatt.

Ezzel szemben a folytonos növekedésű fajták feltétlenül karózást, kötözést igényelnek, hiszen magasságuk elérheti akár az 5 méteres nagyságot is. A paradicsom ápolása során, a levelek tövi részénél képződő hónaljhajtások eltávolítása, „kicsípése” elengedhetetlen művelet.  Ennek hiányában ugyanis a hónaljhajtások megerősödnek, a paradicsombokrok pedig elsűrűsödnek.

A megfelelő termésmennyiség és minőség elérése érdekében az ültetés után is gondoskodjunk növényeink egyenletes vízellátásáról, a gyomnövények folyamatos irtásáról, időközönkénti lombtrágyázásáról. A kártevők közül a levéltetvek, üvegházi molytetű, burgonyabogár és gyapottok bagolylepke jelenlétére is ügyeljük a szabadföldön termesztett paradicsom esetében.

Szabadföldi zöldségtermesztés a hétvégi telkünkön talajtakarással

2018. április 25. 14:40

Községeink határában elterülő, családi tulajdonban lévő kisebb telkek sok lehetőséget rejtenek magukban. Többek között megteremhet rajta számos zöldség- és gyümölcsféle is a család szükségletének kielégítésére.

Zöldségpalánták sikertelen tűzdelésének okai

2022. november 29. 09:44

Jövőre nemcsak a palánta-előállítás lesz drágább, várhatóan a maga a technológia is fog a magasabb kiadásokhoz kisebb-nagyobb mértékben igazodni.

Érdemes palántát nevelni, ha uborkát termesztenénk?

2023. február 17. 04:37

Szeretném megtudni, hogy érdemes-e az uborka magjaiból palántát nevelni? Hogyan és mikor vessem el a magokat?

Egyre népszerűbbek a hazai tájfajta és bioélelmiszerek

2022. április 19. 12:22

Ökokertészkedés, paradicsompalánta nevelés és a biológiai sokféleség jelentősége a Föld napján.