Mitől fakul ki ilyenkor a birs levele?

Mitől fakul ki ilyenkor a birs levele?

Agrofórum Online

P. Dávid kérdése: Van egy Bereczki birs fiatal, de már termőképes fám, aminek a levelei deformálódnak, a színük fakul. Kártevőt nem láttam a levélen, ellenük acetamiprid hatóanyagú szerrel permeteztem. Én valamilyen tápanyaghiányra, vagy mikroelem hiányra gyanakszom, a levél deformáció és fakulás fennáll a levél növekedés óta. Kérem tanácsukat a fám állapotának javításához.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Dávid!

A küldött képeken a levél sárgulása alapján a birs vashiányára lehet következtetni, melynek hiányára az alma, körte, cseresznye, őszibarack, szilva, szamóca és a málna mellett a birs is érzékenyen reagál. Nem reutilizálható tápelem, tehát az egyes növényi szervekbe tartósan beépül, és nem tud áthelyeződni a növényen belül más szervekbe, szövetekbe, ezáltal hiánytünetei mindig a legfiatalabb növényi részeken, a hajtáscsúcsokon jelennek meg először. Fő tünete a levelek sárgulása (vasklorózis), ami kezdetben csak a levélerek közti területeken figyelhető meg. Az erek közötti részek eleinte zöldek maradnak, majd később ezek is sárgulnak. Súlyos esetben a levelek teljes kifehéredése, a levélszélek szöveteinek elhalása, szabálytalan barna foltok megjelenése is bekövetkezhet. A vashiányt mutató levelek általában nem hullnak le a fákról a tenyészidőszak alatt. Súlyos esetben a növények növekedése is leáll, a gyümölcsök kisméretűek és erősen színezettek lesznek.

A vashiány oka leggyakrabban nem az, hogy nincs elegendő vas a talajban, hanem az, hogy a növények nem tudják kellő mennyiségben felvenni. A felvehetőségét erősen korlátozza a talaj magas mésztartalma, mangánellátottsága, és víztartalma, valamint az erős tömörödöttség, levegőtlenség, és az alacsony hőmérséklet. Vasklorózis esetén gyors beavatkozást jelenthet a lombtrágyázás, de hosszabb távon a talaj lazításával, levegőtlenségének megszüntetésével és a kiegyensúlyozott tápelem arányok megteremtésével kell a vas felvehetőségét, és így a növények folyamatos vasellátását biztosítani.

A levelek deformációját valószínűleg a fakadáskor ért lehűlés, vagy fagy okozta, mely  stressz hatását a növény levelei még mindig mutatják. A birsfákon megjelenő kártevő rovarok közül az almamoly, sodrómolyok és lombrágó hernyók jelenhetnek jelentősebb problémát, amik ellen az Ön által felhasznált acetampirid hatóanyag is felhasználható. Kérem, hogy minden esetben törekedjen az okszerű növényvédelmi beavatkozás elvégzésére, és csak abban az esetben permetezzen, amennyiben tényleges kártevő jelenléte ezt indokolja!

Mi a haszna a vetésforgónak a kiskertekben?

2020. március 27. 04:37

N. Béláné kérdése: Mi haszna van a vetésforgónak? Kiskerti alkalmazása is ajánlott?

Mi lesz a karácsonyfákkal? Sok a gond a kártevőkkel

2018. június 8. 07:37

H. László kérdése: komolyabb felületen termesztek karácsonyfa-előállítás céljából nordmann fenyőt. Egyre több gondom van a kártevőkkel. Mit tegyek?

Mi teszi tönkre a leándereket?

2018. július 6. 04:39

S. László kérdése: Leánderem fiatal levelei furcsán besodródnak, színük is megváltozott, kiszürkültek. Hogyan védekezhetek ellene?

Hol és hogyan teleltessük a citromfát?

2020. november 30. 15:13

A tél előtt az öntözés mérséklésével is szükséges a citromfák felkészítése a pihenésre.