Minden évben megjelenik kertemben a liszteske. Mit tehetnék a liszteske ellen?
Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A liszteske, vagyis az üvegházi molytetűt (Trialeurodes vaporariorum) sokak által ismert kártevő, mely a levelek fonáki oldalán él, pár mm nagyságú és fehér színű. A kártevő elsősorban a magas páratartalmat és hőmérsékletet kedveli, ezért gyakori üvegházi és szobai kártevő. A fertőzött palántákkal azonban a szabadba is kikerülhet, ahol az őszi fagyokig számos zöldségfélét és virágot is károsíthat pl. paradicsom, paprika, uborka, tojásgyümölcs és cserepes dísznövények (pl. muskátli, hibiszkusz, begónia).
A molytetvek a levelek szívogatásával és a vírusok terjesztésével sok gondot okozhatnak a kerttulajdonosoknak. Az általuk ürített mézharmat miatt a növények levelei ragacsosak, fényesek lesznek. Jelenlétüket azonban sokszor csak akkor észlelik, amikor a növény mozgatása következtében a fehér molytetvek tömegesen felrepülnek. Hőmérséklettől függően évente sok, akár 10-14 nemzedéke is fejlődhet. Szabadföldön is súlyos mértékű felszaporodása figyelhető meg elsősorban a nyár második felétől.
Tápnövényei között gyomnövények is szerepelnek többek között, ezért a kert gyommentesen tartása is a védekezés alapját képezi. Gyors fejlődése miatt káros mértékű elszaporodásuk rovarölő készítményekkel nehezen oldható meg. Ennek oka az, hogy elsősorban az imágók és a fiatal lárvák érzékenyek a rovarölő készítményekre. A levél fonákán bölcsőkben elhelyezkedő lárvák viszont már védettebbek a viaszbevonatuk miatt. A kémiai védekezéssel akkor lehetünk eredményesek, ha már a korai megjelenés fázisában sikerül elkezdenünk. A kártevő jelenléte könnyen ellenőrizhető a levelek hátoldalának folyamatos szemrevételezésével.
A házikertekben is engedélyezett III. forgalmi kategóriájú rovarölő szerek közül a cipermetrin, lambda-cihalotrin és acetamiprid hatóanyagok engedélyezettek. A megfelelő hatás érdekében, főként káposztafélék esetében a permetléhez tapadásfokozó adalékanyag hozzáadása ajánlott. Kiskerti körülmények között az imágók nem száradó ragasztóval bekent sárga színcsapdával is hatékonyan gyéríthetők.