A fák alatti talajfertőtlenítés használhat az almamoly lárvái ellen?

Agrofórum Online

Idén tönkrement a birsalmatermésünk, az almamoly megrágta. Kérdésem, hogy a fák alatti talajfertőtlenítés használ-e a lárvák ellen? Ha igen, mivel és mikor érdemes fertőtleníteni?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az almamoly (Cydia pomonella) nemcsak az alma, hanem a birsalma, körte, naspolya, valamint a dió évről évre visszatérő és jelentős károkat is okozó kártevőjének számít. Kettő, esetleg egy részlegesen kifejlődő nemzedéke van évente, melyből az első nemzedék tavasszal, április és május között rajzik, míg második nemzedékének rajzási ideje az időjárás függvényében általában nyár közepére tehető. Harmadik nemzedékének kialakulására csak hosszú és melegebb hőmérsékletű nyár esetén kell számítanunk.

A kártevő a hernyó, melyre jellemző, hogy a gyümölcsben, egészen a magházig hatol, ahol a magokat fogyasztja. A termés felületén ezáltal egy kisebb befurakodási nyílása, majd pedig később egy nagyobb kivezető nyílása is megtalálható. Jelenlétére továbbá a termésből kitüremkedő ürülékszemcséi is felhívják a figyelmet. Telelésre a kifejlett lárvák vonulnak, sűrű gubót készítenek, melyeket főként a fatörzs védett részein, kéregrepedésekben, kéregpikkelyek alatt, vagy száraz növényi anyagok között helyeznek el. A bábállapot tavasszal következik be.

A fentebb említett telelési helyei miatt a talajfertőtlenítés nem hatékony eljárás az almamoly hernyói ellen. Megoldást jelenthet viszont a hernyófogó öv, melyet az őszi időszakban, még a lárvák telelőre vonulása előtt érdemes a fák törzsére kihelyezni. Ezek a ragacsos papírcsíkok akár házilag is elkészíthetők, de a kereskedelemben is megvásárolhatók. Az ősz végén azonban mindenképp érdemes ezeket eltávolítani. További hatékony módszer lehet még a fatisztogatási munkálatok elvégzése, vagyis a törzs megtisztítása, a beteg gyümölcsök összegyűjtése és megsemmisítése.

A kémiai védekezés alapját a feromoncsapdák kihelyezése és a rajzásmenet figyelése adja. Abban az esetben, ha a csapdában egy héten belül már legalább 5 db almamoly imágót fogtunk érdemes elvégezni a kémiai beavatkozást. A kezelésre felhasználhatunk pl. lambda-cihalotrin és acetamiprid stb. hatóanyagokat is, de környezetkímélő módon a fiatal lárvák ellen hatékony granulózis vírustartalmú készítmény is elérhető.

Mit tehetek a fiatal gyümölcsfáknál fellépő ágelhalások ellen?

2023. április 15. 04:37

Fiatal, tavaly ültetett gyümölcsfáimnál hasonló ágelhalásokat észleltem. Mit tegyek, meg szeretném menteni őket?

Mitől vannak az almafákon fehér, vattaszerű képződmények?

2020. április 14. 10:46

A fák vértetűtől való megvédése nem könnyű feladat, összetett védekezést igényel. A helyes metszéssel, vízhajtások eltávolításával, a szellős lombkorona kialakításával és a sebek ápolásával is sokat tehetünk.

Mit kell tenni a késői érésű almafákkal?

2020. augusztus 27. 10:22

Mely betegségek és kártevők ellen kell még védekeznem késői érésű almafáimon? Mire ügyeljek?

Almatárolás felsőfokon

2022. augusztus 4. 07:32

Napjainkban a hosszútávú tárolásra a termelők motivációja inkább a felvásárlási ár lehetséges emelkedése lett, amely sajnos nem midig váltja be a hozzá fűzött reményeket.