Fiatal juharfám levelei az utóbbi néhány héten erősen hullanak. Mi lehet az oka? Mit tudok tenni, hogy megakadályozzam?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
Egészséges fák, különösen tavasszal, amikor a lombkifejlődés befejeződött, növekedésük intenzív, nem szokták elveszteni leveleiket. Ugyan erős szélviharok okozhatnak eseti levélhullást, de más lehetséges okot nem ismerek.
Levélhullást okozhat viszont a juharfán előforduló betegség. Nemrég találkoztam olyan egyedi esettel, ami nekem is újdonság volt. Gondozott kertben, naponta öntözött gyepben álló gömbjuhar fa szokatlanul sok levele hevert a fa alatt. Messziről nem látszott semmi feltűnő, de közelről megvizsgálva a levelek lisztharmat foltosak voltak. A fakorona leveleit megvizsgálva azokon is láthatóak voltak a fehér lisztharmat foltos levelek, de kizárólag a korona legalsó szintjében.
A juharfák egyik leggyakoribb betegsége a lisztharmat (Uncinula bicornis), mely valamennyi juhar fajt megbetegíti. A fa részei közül csak a leveleket fertőzi, annak színén és hátoldalán is kifejleszti telepeit. Kerek vagy erek által határolt, szegletes foltokban jelenik meg a fehéres színű gomba bevonat, ami alatt a levélszövet elsárgul, elhal, ezt a levelek lehullása követi. A foltokból leváló gomba-spórák szél segítségével terjedve visszafertőzik a fa többi levelét is. A telepeken kifejlődő, gömb alakú, szabad szemmel is jól látható fekete gombaképletekkel telel át a gomba, és azok indítják el a tavaszi fertőzést.
A gombabetegségnek a meleg és párás termőhelyi viszonyok kedveznek, a szokatlan korai nyári meleg idén adott volt, a kertben a gyep napi, éjszakai öntözése biztosította a folyamatos, több óráig tartó párás környezetet is. Az öntözés és betegség megjelenését bizonyítja, hogy a fűben élő juharfán csak az alsó, a gyepszinthez közel eső leveleken szaporodott el a lisztharmat betegség, ami kiváltotta a beteg levelek szokatlan hullását. A környéken, egyetlen juharfán sem jelent meg a lisztharmat betegség, de azokat nem is öntözték.
Javaslom, hogy az éjszakai öntözésről térjen át a reggeli öntözésre, azzal kiküszöbölhető, legalább is lecsökkenthető a párás időszak. A felkelő nap hamar felszárítja az öntözéstől vizes fűszálakat, és a gombabetegséget provokáló párásság megszűnik.
A juharlisztharmat a hagyományosan nevelt juharfáknál nyár második felétől szokott csak megjelenni, és az őszi levélhullásig különböző mértékű kártételére lehet számítani.
Lisztharmat elleni gombaölő szerek bármelyikével védekezhet ellene. Kontakt hatású szereknél a levelek mindkét oldalát érje a permetlé a kellő hatás eléréséhez, és tapadásfokozó szert is érdemes adagolni hozzá.