Házikert

Hűsítő teák a kertből

Agrofórum Online
tea

Bár a nyár lassan eltelik, de még napközben lesznek olyan melegek, hogy egy hűsítő tea igencsak jól esik. Emellett ráadásul az iskolatáskák kulacsaiba sem mindegy mit teszünk gyermekeinknek: cukros löttyöket vagy egészséges itókát?

Még van idő gyűjtögetni

Nyár utolsó heteiben is bőven van mit gyűjtögetnünk a kertben, amit később tea vagy hűsítő ital formájában felhasználhatunk. A téli időszakban, amikor a nátha mindig felüti a fejét, akkor jól jön a menta, a kakukkfű, a csipkebogyó is majd, de a citromfű is.

Ha van otthon egy létránk, akkor a frissen szedett aromanövények hajtásaiból kössünk kisebb csokrokat és akasztgassuk a létra fokaira. Így gyorsan át is száradnak a növények és már mehetnek is be jól záródó dobozokba.

Szárítás előtt a kakukkfüvet érdemes mindig megmosni, ha házikertből szedjük akkor is, mert a levelek többnyire földesek lesznek. A többi fűszernövénynél talán inkább csak a por az, ami miatt érdemes lehet leöblíteni, de nem muszáj. Ha magunknak teszek el télire aromanövényeket, akkor én nem szoktam megmosni őket, mert talajtakarással, mulcsolással termelünk és így tisztán tudunk szüretelni aromanövényeket is.

A dísznövények között is bőven akadnak aromanövények. A rozmaring, a levendula, oregánó, menta, csipkebogyó, metélőhagyma, zsálya mind megszedhető még tél előtt.

Hamarosan érnek a bodzabogyók, már szépen feketednek, színesednek a cserjéken.

Hűsítő italok vagy forró teák?

Mindig a hatóanyagoktól és a céltól függ, hogy hűsítő teaként hidegen áztatva vagy forrázva készítjük el az aromanövényeket. Mint már a csipkebogyónál írtam a C-vitamin (és sok enzim) hő hatására lebomlik, így  ezeket érdemes hideg eljárással kinyerni.

Egyes gyógy- és aromanövényeknél viszont pont a káros hatóanyagok bomlanak le hő hatására, mint a bodzabogyóban is. Ezt a folyamatot ismerjük már a burgonyafélék esetében a szolaninnál, amikor az érés során csökken a szolanintartalom, főzéssel meg akár „el is tüntethető”.

Hűtő hatásúak a menták, citromfű teái, de még a csipkebogyóé is. A kakukkfüvet, rozmaringot viszont inkább a téli időszakban érdemes meleg teaként használni vagy fűszerezésre.

A menta és citromfű pár karika citrommal kifejezetten finom hűsítő ital. Alkohollal keverve koktélok is készíthetők belőle.

A mentából és citromfűből nagyon finom szörpöket főzhetünk, ugyanúgy, ahogy tavasszal a bodzavirágból szoktuk.

Kakukkfűből készülhet szirup is, mely nyáron koktélok alapanyaga lehet, télen viszont töményen kiváló köptető hatású kanalas „orvosság” a nép gyógyászati receptek alapján készítve.

tea
Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A közkedvelt pletyka teleltetése

2024. november 21. 11:10

Alapvetően igen könnyű a tartása, amely miatt kifejezetten népszerű növénynek számít, kül- és beltérben egyaránt.

Sötétkedvelő szobanövények komor otthonokba

2024. november 21. 05:40

Összegyűjtöttem a népszerű sötétkedvelő szobanövényeket, hogy a komor otthonból dzsungelt varázsolhassunk.

Hogyan gondoskodjunk a karácsonyi kaktuszról?

2024. november 20. 06:40

A karácsonyi kaktusz jól fejlődik cserépben a szabadban, árnyékban vagy beltérben, világos, indirekt fény mellett.

Így öntözze télen a leandert!

2024. november 19. 08:10

A víz minősége kulcsfontosságú a leander téli egészsége szempontjából. Előnyben részesítendő a kemény, meszes csapvíz.

Mindent a teáról

2020. október 29. 14:33

A lopakodó ősz megmutatta nekünk az elmúlt hetekben az eső, a szél és a hűvös reggelek erejét. Ilyenkor többször eszünkbe juthat egy csésze finom, gőzölgő tea, amit az egészségünk érdekében, megszokásból vagy egyszeri fellángolásból megiszunk. A minap tűnődtem, vajon mennyi mindent nem tudunk erről a világszerte fogyasztott italról és az évezredek óta ismert növényről – a teáról.

Őszi terméshatározó I. rész – galagonya, csipkerózsa és húsos som

2019. szeptember 26. 04:36

Ilyen tiszta, gyönyörű őszi időben érdemes beiktatni egy-egy kirándulást a varázslatos hazai erdőkben. Lépten-nyomon színpompás növényekre bukkanhatunk, amik ezekben a hetekben nemcsak tarka leveleikkel tűnnek fel. Értékes beltartalmú, nem ehető vagy éppen mérgező terméseket hozó növényekre bukkanhatunk. Tekintsük át a cikksorozatban, vajon milyen növényfajokat keresztezhet az utunk az őszi kirándulások alkalmával!

Oroszország a világ második legnagyobb teaimportőre

2021. április 27. 05:47

Kína a legnagyobb teatermesztő ország a Földön, India a második, a harmadik helyet pedig Kenya szerezte meg a rangsorban.

Hideg vízben áztassuk a csipkebogyót!

2024. október 20. 08:10

Ha lecsúsztunk a betakarításukkal, érdemes otthagyni a bogyókat, hogy télen a madarak lecsipegethessék őket.