A tenyészidőszak hosszát legnagyobb mértékben a termesztés módja befolyásolja, de a fajták között is nagyobb mértékű különbségek tapasztalhatók.
Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A dughagymáról termesztett vöröshagymát július végén – augusztus elején, még a magról vetettet egy hónappal később lehet betakarítani. A tenyészidőszak hosszát legnagyobb mértékben a termesztés módja befolyásolja, de a fajták között is nagyobb mértékű különbségek tapasztalhatók. Még magvetés esetén 140–200 napig tart a tenyészidőszak, addig dughagymáról történő szaporítás esetében ez csak kb. 120–140 nap.
A vöröshagyma érési folyamata során a cukor- és szárazanyag-tartalom folyamatosan nő, maximumát pedig mindkét paraméter esetében teljes érettségi állapotban érik el a hagymák. A külső érés jelei közé tartozik a hagymalevelek csúcsi részének száradása, valamint a levelek talajra dőlése is, a hagyma nyaki részének vízvesztése következtében. Ezzel párhuzamosan színes buroklevelei egyaránt kialakulnak, továbbá a víz- és tápanyagfelvétel lassulásával a gyökérzet hervadása és száradása is megindul.
A felszedéssel sietni nem szükséges, hiszen csak akkor tárolhatjuk megfelelően a vöröshagymát, ha kellőképpen beérett. A földből kiemelés után a hagymákat néhány napig a termesztés helyén is hagyhatjuk száradni. Csapadékos időszakban inkább fedett helyen szikkasszuk hagymáinkat, ugyanis vizesedés esetében, a talajon hagyott termések újragyökeresedhetnek, ezáltal tárolásra alkalmatlanná válhatnak. A szárítás által a buroklevelek megvastagodása is elősegíthető, valamint így a hagymákról a szennyeződés, vagyis sár, talajmaradványok is könnyebben lekerülhetnek, így javítva ezzel tárolhatóságukat.
A szennyeződések leszáradása és leszedések után a válogatás következik, amikor csak az ép és egészséges terméseket hagyjuk meg. A beteg és sérült termények a tárolóban hamar tönkremennek és az egészséges hagymák romlását is előidézik. Hosszabb idejű téli tárolásra az a tároló, padlás, garázs stb. alkalmas, amely száraz, páratartalma 65-70% között van, jól szellőzik, hőmérséklete nem megy mínusz 3°C alá. Nagyon magas páratartalom és hőmérséklet esetében a hagyma gyökér- és hajtásképződése megindulhat, tönkretéve ezzel betárolt vöröshagymáinkat.