Házikert

Házfalgyilkos dísznövények: amit nem érdemes felfuttatni

Agrofórum Online

Hosszú évek óta ez vita tárgyát képezi kertészeti körökben, hogy mely növényeket lenne tilos ajánlani házfalak befuttatására és még a saját tapasztalaton alapuló véleményeket is gyakran egymásnak feszítik a szakemberek.

Hogy tisztába tegyük ezeket a kérdéseket, főleg saját tapasztalat alapján hozok pár gondolatot a témában és pár olyan növényt, amivel mi már komolyan megjártuk és elővigyázatosságra intenék vele mindenkit, aki a házfal befuttatásában gondolkodik.

A volt Kertészeti Egyetem épületei

A KEK idős épületein figyelhető meg, hogy ahol a borostyán és a trombitafolyondár átvette az uralmat, ott az épületek homlokzatai nagyon rossz állapotba kerültek. Mindkettő növény a gyökerei által befutja a vakolatot és akár szét is nyomhatja a téglák közötti részeket.

Ha a borostyán jól érzi magát, akkor akár a 20-30 méteres magasságot is eléri, ha van mire felfusson. Támrendszer híján viszont a talajon is gyorsan befutja a környezetét. Fákon is hasonlóan problémás lesz, mint házfalon, mert erős gyökereivel félig-meddig élősködőként viselkedik.

A trombitafolyondár sem volt kegyesebb az épülethez, ablakok faanyagát felfeszítve is képes volt bejutni a női mosdóba.

Vadszőlő, trombitafolyondár a kertünkben

Ha már az előbb a trombitafolyondárt említettem és a fa nyílászárók esetét, akkor sajnos azt kell mondani, hogy a betonlemezes, könnyűszerkezetes házfalakat sem kíméli. Konkrétan az illesztések mentén bejutott a házba, és még a csempét is lenyomta a műhelyünk faláról a növény hajtásrendszere.

A vadszőlő talán az a változat, ami nem tesz olyan sok kárt, csak akkor, ha valaki le akarja fejteni a vakolatról. Főleg az új, hőszigetelt felületeket felejtsük el a vadszőlő esetében, de nem célszerű ezt sem falakra futtatni, ha fontos a fal épségének megőrzése.

Mikor jók ezek a növények mégis?

Mint családi gazdaság, nekünk sok olyan régi melléképületünk van, melyek állattartásra ideálisak, de építészetileg már nem feltétlen állják meg a helyüket. Ilyenkor viszont nálunk teljesen jó szolgálatot tesznek ezek a vályogfalakat is megfogó kúszónövények. Istállókra, külső baromfiólakra viszont külön praktikusak, mert a vastag lombozat és növénytakaró a nyári hónapokban még védi is az állatokat a melegtől.

Emellett, ha csak vázat építünk fel és arra futtatunk fel ilyen növényeket, akkor „bunkereket” is kialakíthatunk belőlük, melyekbe akár gyerekek, akár a háziállataink is megbújhatnak a nyári hőség elől.

Ha mindenáron szerelmesei vagyunk ezeknek a futónövényeknek, akkor alternatív megoldásokban gondolkodjunk, és olyan helyre futtassuk  őket, mint a pergolák és más térhatároló elemek, mert ott nem tesznek kárt, viszont cserépben szép elemei lesznek a kertünknek, kocsibeállónak, teraszoknak.

Így lesz bőtermő a kapor a házikertben

2025. április 28. 13:10

A kapor aromás és hasznos fűszernövény, de csak tudatos vetéssel lesz belőle bőtermő, illatos tő. Mutatjuk, mire figyeljen!

Napos terasz? Ezek a növények imádják

2025. április 27. 11:10

Mediterrán hangulatot szeretne a teraszra? Ezek a konténeres növények jól bírják a napot, és egész nyáron díszítik a teret.

Walipini-tapasztalatok: pár év gyakorlat után látszanak a nehézségek is

2025. április 27. 05:40

A walipini építése hazánkban egyre gyakoribb. A mi földbe ásott építményünk idén már 10 éves és némi tapasztalatra sikerült szert tennünk.

Gyöngyvirág: illatos tavaszi szépség a kertben

2025. április 26. 10:10

Árnyéktűrő, gyorsan terjedő növény, amely kiválóan alkalmas fák alatti területek és ligetes részek beültetésére.

A világ legdrágább bonsai fája

2024. június 6. 16:10

Elkelt a világ legdrágább bonsaia, csillagászati összeget, 1 300 000 dollárt fizettek érte. Nézze meg – ön szerint megér ennyit?

Örökzöld tippek a díszkertbe: mit ültessünk most?

2022. október 20. 05:36

Milyen örökzöldeket ültessünk az őszi díszkertbe? Erről hoztam most pár gondolatot.

Kokedama: japán stílusban nevelt növények

2022. június 6. 05:39

A kokedama japán eredetű, mégsem bonsai és nem is ikebana. Röviden összefoglalva egy dísznövénytartási módot jelent, amikor mohagombócba tekerjük a gyökereket.

A Magyar Díszkertészek Szövetsége is elismert szakmaközi szervezet lett

2018. december 8. 16:33

Szakmaközi szervezet címet az az ágazati szervezet kaphat, amely egyaránt képviseli a termelők, kereskedők és feldolgozók érdekeit, és ezen szereplők többségét a tagjai között tudhatja.