A homoktövis hazánkban is sikeresen termeszthető és igazi vitaminbombaként tartják számon. Bár szedni nem a legvidámabb dolog, azért ár-érték arányban megéri foglalkozni vele, sőt, házikertben pár bokornyi is elegendő lehet egy család számára.
Általánosságban a homoktövisről
A homoktövis (Hippophae) az ezüstfafélék (Elaeagnaceae) családjába tartozik és viszonylag kevés fajt számlál a család. Őshazája Ázsia, de a Kárpát-medencében is elterjedt, főleg egy faja a Hippophae rhamnoides őshonos, pontosabban annak egyik alfaja, a subsp. carpatica Rousi.
Homoktalajon, patakparti dűlőkön él. Az Alföldön is termeszthető, ahol az éves csapadékmennyiség is igen alacsony és egyben ingadozó is. Mivel fénykedvelő és fagytűrő, így napos kertekbe is telepíthető.
Mivel egy sarjtelepes, sűrű bozótot nevelő növényről beszélünk, így akár sövényként is ültethető telekhatárra. Általában 3-5 méter magasra növő tövises cserje. Kétlaki, szélporozta növény. A termés alakja tojás formájú, 7–9 mm átmérőjű, egymagvú. A gyümölcs leveses, vékony héjú. A héj színe a sárgától a narancsvörösig terjed. Termése augusztus elejétől szeptember végéig érik be, ilyenkor még kesernyés, savanykás, de ha megcsípte a dér, édessé és fogyaszthatóvá válik. Gyümölcsét elsősorban feldolgozva, és nem nyersen fogyasztják.
Milyen hatással van testünkre?
Minden alkalommal, amikor valami régi gyógynövényről vagy jótékony gyümölcsről van szó, akkor körültekintően kutakodom és a népgyógyászati feljegyzések sokaságát nézem végig, hogy ne az internet mély bugyraiból szedjem elő a tévhiteket. Ahogy más növények esetében, a homoktövisről is keringenek téves információk sajnos.
A homoktövis magas C-vitamin tartalmának köszönhető, hogy jótékony az immunrendszernek, segíti a betegségekből való felgyógyulást a feljegyzések alapján. Zsíroldó hatásának köszönhetően segíti az anyagcserét és sok feljegyzést írta már le, hogy egyes zsírsavjai a koleszterinszint csökkentésében is szerepet játszanak.
Egyes feljegyzések még azt is írják, hogy késlelteti az öregedési folyamatokat a rendszeres fogyasztása és segít a testsúly megtartásban. Azért fogyókúrás és fiatalító kúrának nem ajánljuk, de az biztos, hogy érdemes fogyasztani a hidegeljárással készült homoktövis készítményeket, mert ezekben az enzim és C-vitamin tartalom is magas.
Milyen formában fogyasztható a homoktövis?
A legtöbbször ivólé formában kapható, de egyre több lekvárhoz és más készítményhez adják hozzá. Emellett lehet találkozni gumicukorral, homoktövises pudinggal is már, de snack formájában is van hazai gyártó. Mivel ízre elég savanyú, érdemes mézzel keverni, hogy fogyaszthatóbb legyen. Forró teába viszont ne tegyük, mert pont a lényeg bomlik le: a sok enzim és a hőérzékeny vitaminok sokasága.