Házikert

Vízkereszt után: mi legyen a gyökeres fenyőfával?

Agrofórum Online

A gyökeres fenyőfa minden évben nagy kérdés, amint vízkereszt után lekerülnek róla a díszek. Vajon mit lehet tenni annak érdekében, hogy túl is élje a telet? Ki lehet-e ültetni rögtön? Erre hozom a mi bevált megoldásainkat, mert elég sok tévhit kering az interneten a témában.

A gyökeres fenyő is végigmegy az évszakokon

Amíg egy gyökeres, konténeres fenyő a kertészetben van, netán évek óta a kereskedésben, addig rendre végigmegy a teljes évszakváltozáson évről-évre a növény. Ha igazán jót akarunk növényünknek, akkor ugyanúgy megtesszük az évszakos lépéseket vele, mintha kint lenne a természetben, csak kicsit felgyorsítva. Amikor december elején elhozzuk otthonunkba a konténeres fenyőt, akkor jó esetben nem rögtön a meleg szobába kerül, hanem egy fagymentes garázsba, melléképületbe, tárolóba. Innen fokozatosan visszük csak be a melegebb helyiségekbe és karácsony idején is célszerű nem a legmelegebb szobát választani neki.

Természetesen az öntözés ugyanúgy fontos a növénynek, lehetőség szerint ne hagyjuk kiszáradni teljesen a földlabdát.

Mivel a szobai levegő télen többnyire száraz, így az öntözés és párásítás fontossága fokozottan igaz lesz a szobában benn töltött időre is.

De mi legyen ünnepek után?

Ünnepek után a folyamat nem ér véget, hiszen az évszakok mentén haladva ugyanúgy nyár után jön az ősz és majd a tél, tavasz. Ez a szobából kikerülő fenyő esetében azt jelenti, hogy amíg a talaj kint nem enged fel, vigyük vissza a meleg szobából a hűvösebb, de fagymentes helységbe és csak amikor már a tavaszi fagyok elmúltak talajszinten is, akkor vigyük ki fokozatosan a kertbe a fenyőfát.

Itt ragadnám meg az alkalmat arra, hogy a fokozatosságnál fontos az is, hogy a tűlevelek megperzselődhetnek a hirtelen egésznapos napsütésben még akkor is, ha tavasz van. Ahogy a mediterrán növényeket sem azonnal kihajítjuk a tűző napra, ugyanígy itt sem árt a fokozatosság.

Miért ne ültessük ki még télen?

Gyakori kérdés, főleg most, amikor enyhe a január, hogy miért is ne ültethetnénk ki? Elvégre tavaszias az idő. Alapvetően ha az idő tavaszias is maradna, akkor ez rendjén lenne. De a természetben a tavaszi hagymás növények kivételével a gyökérnövekedés ilyenkor még nem indul be. A növények pihenőidejüket töltik.

A konténeres növények ültetésénél viszont fontos szempont az is, hogy a gyökeresedés eredményesen végbemenjen, mert így tudják a fagyot is jobban túlélni. Az örökzöldek amúgy is a lassabb növekedésükről híresek, ugyanígy ez igaz a gyökereikre is. A biztos gyökeresedéshez várjuk meg a talaj felmelegedését és nagy ültetőgödörben, érett szarvasmarhatrágyával kevert komposztos talajkeveréket a földlabda köré szórva ültessük el a fenyőt. Ha lehetőség van rá, akkor a gyökereket is kicsit szétmozgathatjuk, még jobb lesz a fenyő stabilitása és elkerüljük a konténer okozta körkörös gyökérnövekedést is a későbbiekben.

Hatékony tisztítás: így válasszon magasnyomású mosót!

2025. május 4. 16:10

Makacs szennyeződések ellen nem elég a kefe – egy jó magasnyomású mosó megkönnyíti a kerti tisztítást tavasszal és nyáron is.

Kezdő kertészeknek: 6 könnyen nevelhető gyógynövény

2025. május 4. 11:10

Könnyen gondozható, sokoldalú gyógynövények kezdő kertészeknek – mutatjuk, melyik fajták a legjobb választások otthonra!

Sarkantyúka a kertben: kevés gond, sok szín

2025. május 3. 13:10

Élénk színek, kevés gond: a sarkantyúka vetéséhez és gondozásához adunk bevált tippeket kezdőknek és haladóknak is.

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

5 milliárd forintba került a világ legdrágább karácsonyfája

2023. december 7. 16:40

A közelgő ünnepek alkalmával ki az ezüstfenyőt, ki a nordmannt keresi, a világ „krémjének” számító milliárdosok azonban egész más síkon gondolkodnak arról, milyen is egy igazán szép, ünnepi fenyőfa. Számukra ugyanis mást jelent az ünnep és mást a karácsonyfadíszítés, mint általában a „hétköznapi” embereknek.

Karácsonyfából is lehet komposztot

2022. január 17. 10:43

Újév első napján elengedtük az óévet, vízkeresztkor pedig lebontottuk a karácsonyfákat. Ha babonások vagyunk, se előbb, se később, a népi hit ugyanis úgy tartja, ha korábban válunk meg tőle, szerencsétlenséget hoz, ha viszont január 6. éjjelén még teljes díszében pompázik, akkor egész évben úgy kell maradnia. Akár előbbi, akár utóbbi, esetleg köztes megoldást választunk, a fenntarthatósági elveket szem előtt tartva gondolkodni ma már alap. Dr. Aleksza László egyetemi docenst, a MATE Környezettudományi Intézetének munkatársát a kidobott fák lehetséges hasznosításáról kérdeztük.

Mi lesz a karácsonyfákkal? Sok a gond a kártevőkkel

2018. június 8. 07:37

H. László kérdése: komolyabb felületen termesztek karácsonyfa-előállítás céljából nordmann fenyőt. Egyre több gondom van a kártevőkkel. Mit tegyek?

Melyik rovar szabálytalan alakú képlete látható a karácsonyfán?

2022. december 31. 04:36

Karácsonyfa hajtásán egy furcsa, kb. 2 cm-es, kemény, szabálytalan alakú képletet találtam, ami a levelekhez van rögzítve. Milyen rovar alakja lehet? Mit tegyek vele, gondolom a meleg lakás nem jó neki?