Keverhetők egymással a különböző növényvédő szerek?

Agrofórum Online

Kérdezném, hogy az alábbi szereket keverhetem-e egy gépbe, úgy értem nem ütik-e egymás hatását? Calypso 480EC, Nissorun 10WP, Mospilan 20EG, Runner 2F, Topas 100EC, Score 250EC, Dithane M45.

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A fent említett készítmények közül kettő, a tiakloprid hatóanyagú Calypso, valamint a mankoceb hatóanyagú Dithane már nem rendelkeznek érvényes felhasználási engedéllyel. Nemcsak e készítményeket, hanem minden ilyen hatóanyagú készítményt már visszavontak, valamint a felhasználásukra adható türelmi idő is lejárt már. A Nissorun atkaölő, a Mospilan és a Runner rovarölő készítmények, még a Topas és a Score gombaölők.

Minden kémiai kezelés előtt ajánlatos a kártevő vagy kórokozó pontos azonosításával kezdeni a feladatot. Amennyiben lehetőség van rá érdemes egy hozzáértő szakember segítségét is kérni ebben. Akár fénykép formátumban is jó ötlet lehet ennek dokumentálása, majd pedig a betegség beazonosítása. Nem minden esetben jelent megoldást önmagában ugyanis a permetezés, hiszen akár mechanikai vagy agrotechnikai beavatkozással együtt elvégezve jobb eredményeket érhetünk el egyes esetekben. A sikeres beazonosítás a védekezésben már fél sikert jelent, mely után a hatékony kémiai védekezéshez szükséges szer kiválasztása következik. Ebben is nagy segítségünkre lehetnek a szakemberek, továbbá a készítmények interneten vagy csomagolásukon elérhető leírásai egyaránt, de a vásárlás során is kérhetünk erről bővebb tájékoztatást.

A fent említett készítmények közül a Mospilan is rendelkezik rovarölő hatással a molyokra, ezáltal nem indokolt a Runner nevű készítményt is ezzel egy tankkeverékbe keverni, ugyanez vonatkozik az egyszerre két gombaölő szer használatára is. Általában egyébként három növényvédő szernél többet nem ajánlatos egymással összekeverni, így tehát egy atka-, egy rovar-, valamint egy gombaölő szer egymással elméletileg kijuttatható. Nem árt azért néhány keverési szabállyal ennek elvégzése előtt tisztában lennünk, hiszen a helytelen technika akár a növény pusztulását is okozhatja. A szabad forgalmi kategóriába tartozó növényvédő szerek általában keverhetők egymással, de mindig nézzünk utána a gyártó által esetlegesen erre vonatkozó korlátozásoknak. A növényvédő szerek közül először a por, utána pedig a folyékony kerüljön bekeverésre. Az oldat töménysége az 5%-ot soha ne haladja meg és végül mindig homogén állagú legyen a kijuttatott permetlé. Tapadásfokozó készítmény használata esetében az legyen az utolsó, melyet a tankba keverünk. Fontos, hogy az olajtartalmú és gyomirtó szereket pedig semmivel ne keverjük!

Betiltották a neonikotinoidok szabadföldi használatát

2018. május 7. 18:41

A neonikotinoid hatóanyagú rovarölő szerek szabadföldi használatának teljeskörű betiltásáról döntött EU Bizottság a 2018. április 27-i ülésén.

Kipróbált növényvédelmi megoldások kalászosokban

2018. március 19. 07:47

A kalászos gabonafélék tavaszi növényvédelmének szakszerű és költségtakarékos megoldására mutatunk be néhány gyakorlatból vett termelői tapasztalatot.

Gyommentes kalászosok ősszel

2021. szeptember 2. 08:38

Számoljon! Ami előny a növénynek, előny a gazdának!

Rekordbevétellel zárta az évet a növényvédőszer-gyártó

2023. március 23. 13:41

Éves összehasonlításban 19 százalékkal rekordszintre, 33,4 milliárd dollárra emelkedett a Syngenta agrárvállalat árbevétele tavaly.