Milyen tápoldatot válasszunk a szobai virágokhoz?

Agrofórum Online

Milyen tápoldatot válasszunk a szobai virágokhoz? Egyáltalán van-e különbség köztük?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Növények az életműködésükhöz szükséges tápanyagot vízben oldott állapotban veszik fel gyökereikkel. Minél nagyobb és fejlettebb a gyökérzetük, annál többet képesek felszívni a cserépből. A növényeknek is, hasonlóan az emberi szervezethez, harmonikus, kiegyensúlyozott tápanyag ellátásra van szükségük. Tehát az ismert tápelemek sokaságát kell tartalmaznia a folyékony műtrágyának olyan arányban, ami az optimális növekedést, fejlődést biztosítja. A tápelemek szinte azonnal felszívódnak a kijuttatott oldatból. A virágföldek is tartalmaznak abba keverve tápanyagot, de azokat a növények hamar felélik. Ilyenkor válik fontossá a tápoldatozás, hiszen a növényt átültetés nélkül is lehet a régebbi földben tartani, mert tápoldattal pótoljuk a szükséges tápanyagot.

A tápoldatok az úgynevezett makro-elemek –nitrogén, foszfor és kálium – mellett mezo elemeket – kén, kalcium – és mikroelemeket – bór, cink, magnézium, mangán, réz, vas – tartalmazzák vízoldható formában. A felsorolt elemek egyaránt fontosak, bármelyikük is hiányzik az oldatból, a növény fejlődésére negatív hatást gyakorol, hiánytünetek kifejlődését okozza.

A szobai virágok alapvetően két nagy csoportba oszthatók. Az úgynevezett levéldísznövények a levelek egyedi alakjával, színével, formájával díszítenek, általában nem virágoznak, ha mégis, viráguk nem különleges, nem feltűnő. Ezeknél a nevelés során a cél a lombozat minél nagyobbra növelése és egészségesen tartása. Minden növénynél a zöld lomb kineveléséhez nagymennyiségű nitrogén szükséges. A részükre készített tápoldatok ezért magas nitrogén tartalmúak, nitrogén túlsúlyosak, ilyet kell keresni.

A virágos növények részére, és ebbe a csoportba tartozik a szobai növények többsége, magas kálium tartalmú tápoldatokat készítenek, mivel a kálium fokozza a virágképződést.

A tápoldatok összetétele minden termék csomagolásán kötelezően fel van tüntetve, a tápelem neve mellett annak mennyisége is. Választás előtt, szánjon rá időt, hogy elolvassa annak összetételét, van különbség a hatóanyag tartalomban. Az olcsóbb tápoldatok általában hígabbak, több szükséges belőlük, mint a töményebb és drágább készítményekből, és hamarabb el is fogynak. A virágos növények számára fejlesztett készítmények összetétele nagyon hasonló, egymással általában helyettesíthetőek. Újabban készülnek huminsav vagy algakivonatokat is tartalmazó tápoldatok, ezek a szerves hatóanyagok értékesebbé teszik a komplex műtrágya oldatot, növények meghálálják használatát, érdemes kipróbálni.

Furcsa képződmények a vérszilvafákon - mik ezek?

2018. május 28. 07:35

F. Istvánné kérdése: Vérszilvafáimon furcsa képződményeket vettem észre a gyümölcsök helyén. Mik ezek?

Mikor kell védekezni a poloskaszagú szilvadarázs ellen?

2023. április 8. 11:36

Kertemben több szilvafa is található. Azt szeretném megtudni, hogy mikor kell védekezni a poloskaszagú szilvadarázs ellen?

Rátonyi Tamás: precíziós növénytermesztés nélkül nincs továbblépés!

2019. január 18. 10:51

A kutatók - és szerencsére mára már a gazdálkodók többsége is - úgy gondolják, hogy fontos a precíziós növénytermesztés minél szélesebb körű alkalmazása. A kor igényeinek megfelelve szükségszerűvé vált egy olyan képzés létrehozása, ahol az agrár vagy műszaki végzettséggel rendelkező szakemberek piacképes tudáshoz jutnak.

A levéllyukacsosodás fertőzi a gyümölcsöt is?

2020. június 30. 08:38

Levéllyukacsosodás kezdeti tünetét fedeztem fel a kajszi levelein. Fertőződhetnek gyümölcsei is? Mi a teendőm, mivel permetezzek?