Az évekkel ezelőtti bevezetőben azt írtam – ilyenkor májusban –, hogy már majdnem nyár van. Most is csak ezt tudnám leírni.
Már majdnem Nyár van, vagy lehet, hogy az is lesz? Volt már olyan májusunk, hogy nem győztük számolni a hőségnapokat, meg volt olyan is, amikor az aranyat érő eső áztatta szinte folyamatosan a növényeket és legtöbbször a rendre vágott lucernát.
Ezzel együtt, vagy ennek ellenére a késő tavasz és a nyárelő találkozása teszi mégis széppé ezt a hónapot. Virágok sokasága csalogatja a bódult méheket, meg a különböző rovarokat, amelyek földi maradványait alig tudjuk esténként levakarni az autó szélvédőjéről.
Régen, még ifjú koromban, a hétvégeket mindig a szabadban töltöttem. Egy igen értékes könyvvel jártam a mezőket, amelyet bizonyára sokan ismernek, vagy ismertek – Jávorka-Csapody: Erdő mező virágai (1958). Elpücskörésztem a virágok között, amikor arra tévedt egy-egy kiránduló család és a gyerek kérdezgette a szüleit: Az ott milyen virág?! Az apa pedig bölcsen válaszolt: – „lila”, akkor magamban büszkélkedtem, mert tudtam, hogy az a zsálya, az a nagyfejű ott a kosbor, az a mészkövek közé szorult apró sárga a pimpó és az a bordós-rózsaszínű aprófejű egyszálon álló pedig a magyar szegfű, amit tévesen törökszegfűnek szoktak nevezni.
A mezők mellett az erdők is megtelnek élettel, és a fák zsenge lombja különös dolgokat susog napnyugta tájt; régmúlt időkről, betyárokról, remetékről és mindenféle izgalmas, vagy véres történésekről, amelyek vagy úgy voltak, vagy nem. (Ezzel persze a mi emlékezetünk is sokszor így van.)
Ilyenkor májusban már nem érezzük annyira a tavasz és a munka fáradságát. Az esték is vidámabbak és a kedvünk is jobbra fordul. Lehet, hogy az elvégzett munka öröme teszi, lehet, hogy a közelgő nyár termésígérete, meg talán az is, hogy kisimulni látszanak a redők, amelyeket a tavaszi munkák körüli gondok barázdáltak az arcunkra.
A Május a mérséklődő tennivalók mellett egy kicsit a szemlélődés ideje. A hónap elején még azt nézzük, hogy sorjáznak-e már a vetések, a végén meg már majdnem térdig járunk bennük. Gyönyörködünk a repcevirágzásban, bár lehet, hogy az idén már a becőket számolgatjuk majd a telet is helyettesítő tavasz mindent idő előtt kicsalogató melege miatt. Az elmúlt évben – feljegyeztem – április utolsó harmadában kezdtek a repcék virágozni, az idén meg a hónap elején. Akkor minden késett két hetet, most meg ugyanannyival van minden előbbre. Simogatjuk a szélborzolta őszi árpát, meg a lassan előbújó búzakalászokat.
Ebben a nyugalmasnak ígérkező hónapban azért a növényvédelmi tennivalókról nem feledkezhetünk meg. A kártevők sokaságával számolhatunk ezután az enyhe tél után, és ha az idő esősre fordul, a kórokozók kártételétől sem mentesülnek a kalászosok, ha csak időben nem védekezőnk. Mikor, mivel hogyan? Az Agrofórum idejében tájékoztatja tisztelt Olvasóit. Kérjük, hogy lapozgassák!
Májusban néha napközben kicsit álmosak vagyunk, – talán a hirtelen meleg teszi –, de estére valahogy újra visszatér a kedvünk, amelyhez annyi minden társul; a nyitott ablakokból kiszűrődő hangok és fények, az után látszólag céltalanul sétáló, de egymás kezét néha megérintő párok, a kocsma zaja, meg azok a mezőről, kertekből szálingozó illatok, amelyeket az estébe nyíló virágok árasztanak.
Májusban a szívek is nagyobbat dobbannak – különösen a fiataloké –, amelynek nyomán egy-egy lányos ház udvarán májusfák teremnek; jelezve, hogy valaki számára a mindent jelenti.
Ilyen a május, és ne is legyen más.
Legyen békés és nyugalmas, kitárulkozó, a másik ember kedvét kereső, és csak adni akaró, mint az erdő, mező virágai.
A tábla széléről 2007-ben – Dr. Bódis László