Albánia és Görögország a koronavírus terjedése miatt már korábban lezárta közös határát, de most megállapodtak, felkészülnek arra, hogy az albán vendégmunkások Görögországban tudjanak munkát vállalni.
Az albán miniszterelnök, Edi Rama konzultált görög kollégájával, Kiriákosz Micotákisszal a vírus elleni küzdelemről, a gazdaság élénkítéséről és „különösen a szezonális foglalkoztatás biztosításának kölcsönös előnyeiről” – számolt be a Thomson Reuters hírügynökség.
A görög termelőknek májusban 50 ezer gyümölcs- és zöldségszedőre van szükségük, hogy leszüreteljék a beérett termést. Ezek a munkások általában a szomszédos Albániából és az Európai Unió többi tagországából, Bulgáriából és Romániából érkeznek. Addigra Tirana azt tervezi, hogy jelentősen enyhíti a koronavírus miatt bevezetett utazási és egyéb korlátozásait.
A John Hopkins Egyetem online adatbázisa szerint Albániában 712, Görögországban 2506 fertőzöttet regisztráltak vasárnapig. A mortalitási ráta egyik országban sem haladja meg a hat százalékot. Albániában 27-en, Görögországban pedig 130-an hunytak el az új típusú koronavírussal összefüggésben.
„Megállapodtunk abban, hogy együtt alaposan megvizsgáljuk az idénymunkások Albániából Görögországba történő utazásának kérdését, összhangban azzal a kölcsönös szükséglettel, hogy május közepe körül megnyitjuk a határt a szezonális munkába való részvételhez” – közölte, az albán kormányfő, Edi Rama a közösségi médiában.
Rama hozzátette, megköszönte Micotákisznak, hogy nem lépnek fel hátrányosan Görögországban a határ bezárása miatt a határ túloldalán rekedt albán idénymunkások ellen. Kiemelte, hogy a konzultáció rendkívül hasznos és értékes volt, mivel több mint fél millió albán él és dolgozik a szomszédos országban.
A két balkáni szomszéd között annak ellenére is stabil a diplomáciai kapcsolat, hogy sok a megoldatlan kérdésekkel kapcsolatos feszültség – ezek közé tartozik többek között a tengeri határok meghatározása is.
Görög sajtóközlemények szerint a görög mezőgazdasági minisztérium attól tartott, hogy a határ lezárása elvághatja az Albániából érkező, legképzettebb munkaerő útját, ezzel veszélybe sodorva gazdálkodóik termését, nagy veszteségeket okozva ezáltal az egész görög gazdaságnak.