Ház, táj

Amit a madárinfluenzáról tudni érdemes III. rész

Agrofórum Online

Mi a teendő, ha madárinfluenza tüneteit észleljük a háztájon tartott baromfin? Mi történik a bejelentést követően? Mi történik, ha fertőzött állatunk vagy állataink vannak? Milyen korlátozásokat von maga után a betegség megjelenése?

Az előző cikkek összefoglalása

A madárinfluenza olyan megbetegedés, amelyet a madarak szervezetéhez alkalmazkodott influenzavírus okoz. A vírus a többi influenzavírushoz hasonlóan genetikailag igen változékony, mivel a felületén lévő fehérjekomponensek (H és N antigének) különböző módon variálódhatnak.

Az influenza altípusok közül azok a halálosabbak, amelyek inkább az alsó légutakat támadják. Ilyen például a H5N1 is (a madárinfluenza emberre legveszélyesebb vírustörzse). Idén Európában a fő influenzatörzs a H5N8, amelynek magas megbetegítő képessége 2016-ban vált ismertté. Ez a vírustörzs januárban Komárom-Esztergom és Bács-Kiskun megyékben jelent meg a szigorú rendszabályok kihirdetése ellenére is.

A betegség Európa-szerte a vonuló vadmadár-fajokkal jutott be. A madarak legkönnyebben ürülékkel tudják átadni egymásnak a betegséget. A fertőző anyag rövidebb távolságra a szél segítségével terjed, a nagyobb távolságra történő terjedésben az embereknek, járműveknek és eszközöknek van a legnagyobb szerepe.

Míg a vadmadarak sok esetben tünetmentesek maradnak, a háziasított madarak esetében különféle tünetek jelennek meg. Egyes esetekben étvágytalanság és csökkentett folyadékfelvétel jelentkezhet. Más esetben hirtelen, akár előzetes tünetek nélkül, vagy általános tüneteket követően (bágyadtság, étvágytalanság, borzolt tollazat) sok állat rövid időn belül elpusztul. A betegség jele lehet a testtömeg, illetve a tojástermelés csökkenése is.

A cikksorozat jelen részében lesz szó az állattartó kötelezettségeiről, valamint a madárinfluenzához kapcsolódó hatósági intézkedésekről.

A gyanú – első lépés

A madárinfluenza bejelentési kötelezettség alá tartozó betegség, ezért abban az esetben, ha a baromfi viselkedésében a fentiekhez hasonló, vagy azokkal egyező változásokat észlelünk, haladéktalanul értesítenünk kell az állatorvost, vagy a területileg illetékes Megyei Kormányhivatal Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Főosztály, illetve Osztály munkatársait (https://www.kormanyhivatal.hu/hu)!

A megbetegedett állatok nemcsak hordozzák, de nagy mennyiségben termelik is a vírust, ami megsokszorozza a fertőzés terjedésének lehetőségét. Tisztában kell lennünk azzal, hogy ha egy állat megfertőződött, sajnos meg is fog betegedni, és el fog hullani, ezért minél előbb meg kell fékezni a vírus továbbterjedését!

A madárinfluenza bejelentési kötelezettség alá tartozó betegség

A kivizsgálás megkezdése, a terjedés megelőzése

Ha a hatósági főállatorvos a gyanút megalapozottnak tartja, a baromfiállományt hatósági megfigyelés alá helyezi. Ezt követően a betegség megerősítése vagy kizárása céljából mintát vesz és utasítja az állattenyésztőt a következő feladatok elvégzésére és szabályok betartására:

  • a háztájon tartott további állatok (baromfik, más, fogságban tartott madarak, emlős háziállatok) számba vétele;
  • a beteg, elhullott vagy gyanús egyedek számának napi vezetése;
  • a háztájon tartott valamennyi madár zártan tartása;
  • az épületek be- és kijáratainál fertőtlenítő eszközök alkalmazása;
  • a háztájon tartott madarak (baromfi, más fogságban tartott faj) kivitele, vagy máshonnan történő behozása szigorúan tilos!
  • madárinfluenzát valószínűsíthetően terjesztő tárgyak, anyagok (tojás, baromfihús, takarmány, felszerelés, hulladék, trágya) kivitele szigorúan tilos!
  • a háztájon tartózkodó házi emlősállatok, személyek, járművek, eszközök mozgása a háztájról vagy a ház tájékára csak engedéllyel történhet.

A fentieken túl a hatósági főállatorvos járványügyi nyomozást végez, melynek eredménye alapján a fenti intézkedéseket további helyszínekre terjesztheti ki.

A kivizsgálás eredménye: fertőzött állomány!

Amennyiben a kivizsgálás eredményeképpen beigazolódik, hogy madárinfluenzával fertőzött az állomány, akkor a járvány terjedésének megakadályozása érdekében az érintett állattenyésztésben élő minden baromfit és más, fogságban tartott madarat hatósági felügyelet mellett, késedelem nélkül le kell ölni. Az elhullott állatokat és a tojásokat szintén ártalmatlanítani kell a hatóság felügyelete mellett. Hasonlóan szigorú szabályok mentén kell ártalmatlanítani és fertőtleníteni minden olyan eszközt, anyagot, területet és épületet, amely szennyeződhetett a vírussal.

Mi történik az egészséges állatokkal?

Mivel a betegség 1-2 hétig lappanghat az állatokban anélkül, hogy bármi látható tünete lenne, és nagy valószínűség szerint a többi állat is előbb-utóbb áldozatul esne a betegségnek, ezért ahogy az előbbi bekezdésben is állt, haladéktalanul le kell ölni az összes madarat.

Korlátozások fertőzött állomány esetén

A fertőzött helyszín (háztáji tenyésztés vagy gazdaság) körüli 3 km sugarú területen védőkörzetet, és ugyanezen fertőzött helyszín körüli legalább 10 km sugarú területen megfigyelési körzetet jelöl ki a hatóság. A védőkörzeten és a megfigyelési körzeten belül tilos a kifelé és a befelé irányuló baromfi- és tojásszállítás.

A korlátozások minden házi- és fogságban tartott madárra vonatkoznak mind a baromfitartó gazdaságokban, mind a baromfit tartó magánszemélyek telepén

A 3 km sugarú védőkörzetben a baromfik és termékeik mozgásának korlátozása szigorúbb, mint a megfigyelési körzetben: a védőkörzetbe eső gazdaságokban, baromfitartó helyeken klinikai vizsgálatot is végeznek és gyanú alapján mintát vesznek. Ezenkívül a védőkörzeten belül a madarak vására, piaca, versenye, illetve egyéb ilyen jellegű rendezvény megtartása is tilos.

A korlátozások minden házi- és fogságban tartott madárra vonatkoznak mind a baromfitartó gazdaságokban, mind a baromfit tartó magánszemélyek telepén.

További információ

További kérdések felmerülése esetén a területileg illetékes Megyei Kormányhivatal Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Főosztályaihoz, illetve Osztályaihoz fordulhatunk segítségért (https://www.kormanyhivatal.hu/hu oldalon kiválasztjuk az illetékes hivatalt, majd a jobb oldali menüsorban az Elérhetőségek, szervezet menüpontra kattintunk).

Rendkívül fontos, hogy a járványügyi védekezés bárminemű akadályozása – a kártalanításból való kizáráson és a többmilliós pénzbírságon túl – büntető feljelentést, így akár börtönbüntetést is vonhat maga után.

Vigyázzunk az állataink és családunk egészségére! Tartsuk be az előírásokat, figyeljük a betegséggel kapcsolatos híreket, és intézkedjünk mielőbb, ha szükségessé válik!

Kapcsolódó cikkek:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan előzzük meg a madarak ablaknak ütközését?

2024. december 15. 05:40

Télen fokozottabb a veszélye annak, hogy a kistestű, környezetünkben élő és telelő madarak nagy erővel nekirepülnek a házon lévő üvegfelületeknek. Egy kis odafigyeléssel ennek elejét tudjuk venni, lássuk, mit tehetünk!

Jótanácsok a karácsonyi élelmiszer-vásárláshoz

2024. december 13. 05:40

Nemcsak anyagilag spórolhatunk az előre megtervezett bevásárlásokkal és a tudatos termékválasztással, hanem a környezetet és az egészségünket is óvjuk vele.

Mi a teendő, ha nálunk áttelelő fehér gólyát láttam?

2024. december 5. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület idén is több bejelentést kapott itthon maradó fehér gólyákról. Miért maradnak télen is nálunk? Mit kell tennünk, ha látunk egy madarat?

Hogyan történik a fák injektálása?

2024. december 3. 05:40

Egyáltalán, mit jelent az injektálás? Mi a célja az eljárásnak? Milyen előnyei vannak a permetezéssel szemben, és mik a legfontosabb szabályai?

Szerves trágya: melyik a legjobb, ha a növényeket a kertben táplálni akarjuk?

2023. augusztus 25. 11:40

De honnan szerezzünk szerves trágyát? Mert ugye itt rögtön jön a kérdés: saját szerves trágya? Bio vásárolt? Intenzív állattartó telepről kerüljön a kertbe? Ezek mind olyan kérdések, amit már a legelején érdemes tisztázni.

Baromfihús-fogyasztás népszerűsítésére is szükség lenne

2018. december 19. 15:02

Baromfifogyasztást népszerűsítő kampányt tart szükségesnek a hazai piacon a BTT. A szervezet elnöksége a közelmúltban úgy határozott, hogy ez ügyben az Agrárminisztériumhoz és az Agrármarketing Centrumhoz fordul.

Ha friss húsról van szó, akkor a vásárlók a SPAR-t részesítik előnyben

2020. december 19. 04:36

A SPAR Csoport áruházai lettek a kedvenc frisshús vásárlási helyszínek egy reprezentatív internetes kutatás szerint, amelyet a Scores Group végzett el a közelmúltban.

27-re bővült a Tajvanba exportáló üzemek listája

2018. március 10. 12:55

Az engedélyezett üzemek listájának bővülése kiváló lehetőség a baromfiszektor számára, hogy a tavalyi madárinfluenza járvány miatti jelentős exportkiesés után növelhessék az árukivitelből származó bevételeiket.