Ház, táj blog

Baglyok a kertben? Isten hozta őket!

Agrofórum Online

Bár ritkább vendégek a kertben fészkelő és télen is velünk maradó énekesmadarainknál, mégis számos bagolyfaj életmódja is erősen kötődik már az emberi környezethez. Melyek ezek a fajok, amelyek gyakrabban megfordulhatnak körülöttünk? Miben segítenek nekünk, és mi hogyan támogathatjuk a megtelepedésüket?

Jómagam is elkötelezett híve vagyok a madárbarát kert kialakításának, aminek dióhéjban az a lényege, hogy minden évszakban segítsük a háztájunkon élő és átvonuló madarakat az alapvető életszükségleteik kielégítésében. Ebbe nemcsak a friss ivóvíz, a sokrétű táplálék elérhetővé tétele, de a búvóhelyek, fészkelőhelyek kialakítása is beletartozik.

Egész évben találkozhatunk a gyakori énekesmadarainkkal, akiket télen is etethetünk, de a háztáji növényállománytól és a környezetünkben növő fafajoktól is függően vendégül láthatunk nagyobb testű ragadozómadarakat is, például baglyokat is.

A gyöngybaglyot templomok toronysüvegébe, padlásokra telepített költőládákkal segíthetjük

Baglyok körülöttünk

Hazánkban eddig tizenkét bagolyfaj előfordulását igazolták, közülük tíz fészkelő faj Magyarországon. Ebből a tíz fészkelő fajból öt lakott területeken is rendszeresen költ, ide tartozik a gyöngybagoly, a macskabagoly, az erdei fülesbagoly, a füleskuvik és a kuvik is. Ezeket a fajokat emberkövető bagolyfajoknak is szokták nevezni.

A kuvik fő költőhelyei a tanyák és állattartó telepek padlásai

Az alábbi táblázatban a hazánkban előforduló bagolyfajok szerepelnek, a rájuk jellemző előfordulási és költési helyükkel feltüntetve.

GyöngybagolyRégen fák odvaiban költött, de ma már szinte kizárólag padlásokon, tetőterekben és templomtornyokban fészkel.
MacskabagolyJellemzően erdők, parkok öreg, korhadt fáinak odvaiban, üregeiben költ, de rendszeresen megtelepszik padlásokon is.
Erdei fülesbagolyGyakran megtelepszik fasorok elhagyott varjútelepein, szarkafészkeiben, és egyre több helyen városokban is (parkokban, és erkélyre kihelyezett virágládákban).
Réti fülesbagolyRitka faj, pusztai élőhelyeken költ.
UhuHazánkban elszórtan van jelen, a Dunántúl északi részén rendszeresen költ.
Uráli bagolyKözéphegységeinkben előfordul és költ, az Alföldön is jelentették a jelenlétét.
KuvikFő költőhelyei a tanyák és állattartó telepek padlásai, táplálkozni pedig a legelőkre, kisparcellás mezőgazdasági földekre jár. Élőhelye a tanyák elnéptelenedésével, a pusztai legeltetés felhagyásával, az odvas pusztai fasorok eltűnésével egyre szűkül.
FüleskuvikHazánk területén elszórtan fészkel.
GatyáskuvikAz Északi-középhegységben fordul elő, és ritkán ugyan, de költ is.
TörpekuvikRitka vendég az Északi-középhegységben, még nem sikerült bizonyítani, hogy költ is.
HóbagolyNagyon ritka kóborló.
KarvalybagolyNagyon ritka kóborló.

Miben segítenek nekünk?

A településeken fészkelő baglyok jelenléte azért fontos, mert ezek a madarak felnőttkorban is elsősorban kisrágcsálókkal táplálkoznak, valamint a fiókáikat is ezekkel etetik, így segítenek tizedelni a városokban is problémát okozó egér- és patkánykolóniákat.

A macskabagoly jellemzően erdők, parkok öreg, korhadt fáinak odvaiban, üregeiben költ

A baglyok hiányában a rágcsálók számának csökkenését csak az emberre is veszélyes mérgezett csalik kihelyezésével lehet orvosolni, míg egyetlen erdei fülesbagoly évente akár ezernél is több rágcsálót zsákmányol, ami a népes telelőcsapatok esetében már óriási mennyiséget jelent. A kisebb termetű bagolyfajok (pl. kuvikok) rengeteg kártevő rovart is elfogyasztanak.

Mi is segítsünk nekik!

A baglyok megtelepedésének egyik legfőbb akadályát a megfelelő fészkelőhelyek hiánya jelenti. Ennek az az elsődleges oka, hogy a baglyok nem tudnak fészket építeni. A költéshez és a fiókák felneveléséhez korhadt üregekkel, vastag törzselágazással rendelkező, idős fákra, nagy testű harkályok elhagyott odúira, vagy varjúfélék, gólya, egerészölyv fészkeire van szüksége. Megint más bagolyfajoknak (pl. kuvik, macskabagoly) nyitott padlásokra (pl. istálló, csűr) lenne igénye.

Az erdei fülesbagoly gyakran megtelepszik fasorok elhagyott madárfészkeiben

Az emberkövető bagolyfajok közül is a gyöngybagoly alakította ki a legszorosabb kapcsolatot az emberi környezettel. Ezt a fajt templomok toronysüvegébe, padlásokra telepített költőládákkal segíthetjük, míg a macskabagoly, a kisebb testű kuvik és füleskuvik megtelepedését nagyméretű mesterséges odúkkal támogathatjuk.

A baglyoknak kirakott műfészkek, mesterséges odúk esetében alapelv, hogy ezekbe mindig kell lehullott lombot, száraz füvet vagy faforgács fészekanyagot tenni, amiben a tojó megfelelő fészket alakíthat ki a tojásoknak.

Nemcsak a családiház-tulajdonosok, hanem az önkormányzatok és a lakástulajdonosok is segíthetnek műfészkek, költőládák kihelyezésével a településlakó, rágcsálópusztító baglyok megtelepedésében és költésében!

Kapcsolódó cikkek:

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

Elődeink tudása II. – köhögés és gyógynövények

2025. április 30. 05:40

A leggyakoribb „lábon kihordott” betegségeknek a különböző súlyosságú megfázások számítanak, amik miatt nem feltétlenül maradunk ki az iskolából vagy a munkából. A gyógyulásunkat, sőt még a betegség megelőzését is sok növény teája segítheti.

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Kapcsolódjunk be a Tavaszi természetles programba!

2025. április 12. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület április 1-től ismét elindította a Tavaszi természetles országos programot, amelynek keretein belül önkéntesen becsatlakozhatunk az Egyesület munkájába.

A szabadföldön termesztett paradicsom integrált növényvédelme

2019. július 31. 05:37

Hogyan alkalmazhatjuk az integrált növényvédelem elveit a házikertünkben vagy hétvégi telkünkön? Mit tehetünk zöldségeink (pl.: a paradicsom) legteljesebb védelme érdekében? Ehhez nyújt segítséget egy egyetemi kutatás összegyűjtött anyaga.

Hogyan mentsük meg a túlöntözött szobanövényünket?

2023. július 29. 06:40

Nyáron hajlamosak vagyunk jobban “figyelni” a szobanövények vízellátására is. Ez abban nyilvánul meg általában, hogy nagyobb mennyiséget zúdítunk rájuk, esetleg gyakrabban is - viszont könnyű túlzásba vinni az öntözést, ami miatt a túl sok vízre érzékeny növények el is pusztulhatnak. Hogyan akadályozhatjuk ezt meg?

Őszi terméshatározó II. rész – tiszafa, csíkos kecskerágó, tűztövis és madárbirs

2019. október 6. 10:38

Városi sétáink és erdei kirándulásaink során is találkozhatunk azokkal a növényekkel, melyek termésének harsány piros vagy narancsos színe nem jótékony hatását hivatott mutatni – épp ellenkezőleg: a feltűnő színárnyalatok mérgező terméseket takarnak.

Árnyéktűrő és árnyékkedvelő díszcserjék és páfrányok

2019. február 8. 08:15

Hála az árnyékot elviselő, vagy egyenesen kedvelő dísznövényeknek, színt vihetünk kertünk mellőzött sarkaiba is. Vegyük sorra (a teljesség igénye nélkül), mely dísznövények jöhetnek szóba! A cikk első részében a díszcserjéké és páfrányoké a porond.