Ház, táj

Baglyok a kertben? Isten hozta őket!

Agrofórum Online

Bár ritkább vendégek a kertben fészkelő és télen is velünk maradó énekesmadarainknál, mégis számos bagolyfaj életmódja is erősen kötődik már az emberi környezethez. Melyek ezek a fajok, amelyek gyakrabban megfordulhatnak körülöttünk? Miben segítenek nekünk, és mi hogyan támogathatjuk a megtelepedésüket?

Jómagam is elkötelezett híve vagyok a madárbarát kert kialakításának, aminek dióhéjban az a lényege, hogy minden évszakban segítsük a háztájunkon élő és átvonuló madarakat az alapvető életszükségleteik kielégítésében. Ebbe nemcsak a friss ivóvíz, a sokrétű táplálék elérhetővé tétele, de a búvóhelyek, fészkelőhelyek kialakítása is beletartozik.

Egész évben találkozhatunk a gyakori énekesmadarainkkal, akiket télen is etethetünk, de a háztáji növényállománytól és a környezetünkben növő fafajoktól is függően vendégül láthatunk nagyobb testű ragadozómadarakat is, például baglyokat is.

A gyöngybaglyot templomok toronysüvegébe, padlásokra telepített költőládákkal segíthetjük

Baglyok körülöttünk

Hazánkban eddig tizenkét bagolyfaj előfordulását igazolták, közülük tíz fészkelő faj Magyarországon. Ebből a tíz fészkelő fajból öt lakott területeken is rendszeresen költ, ide tartozik a gyöngybagoly, a macskabagoly, az erdei fülesbagoly, a füleskuvik és a kuvik is. Ezeket a fajokat emberkövető bagolyfajoknak is szokták nevezni.

A kuvik fő költőhelyei a tanyák és állattartó telepek padlásai

Az alábbi táblázatban a hazánkban előforduló bagolyfajok szerepelnek, a rájuk jellemző előfordulási és költési helyükkel feltüntetve.

GyöngybagolyRégen fák odvaiban költött, de ma már szinte kizárólag padlásokon, tetőterekben és templomtornyokban fészkel.
MacskabagolyJellemzően erdők, parkok öreg, korhadt fáinak odvaiban, üregeiben költ, de rendszeresen megtelepszik padlásokon is.
Erdei fülesbagolyGyakran megtelepszik fasorok elhagyott varjútelepein, szarkafészkeiben, és egyre több helyen városokban is (parkokban, és erkélyre kihelyezett virágládákban).
Réti fülesbagolyRitka faj, pusztai élőhelyeken költ.
UhuHazánkban elszórtan van jelen, a Dunántúl északi részén rendszeresen költ.
Uráli bagolyKözéphegységeinkben előfordul és költ, az Alföldön is jelentették a jelenlétét.
KuvikFő költőhelyei a tanyák és állattartó telepek padlásai, táplálkozni pedig a legelőkre, kisparcellás mezőgazdasági földekre jár. Élőhelye a tanyák elnéptelenedésével, a pusztai legeltetés felhagyásával, az odvas pusztai fasorok eltűnésével egyre szűkül.
FüleskuvikHazánk területén elszórtan fészkel.
GatyáskuvikAz Északi-középhegységben fordul elő, és ritkán ugyan, de költ is.
TörpekuvikRitka vendég az Északi-középhegységben, még nem sikerült bizonyítani, hogy költ is.
HóbagolyNagyon ritka kóborló.
KarvalybagolyNagyon ritka kóborló.

Miben segítenek nekünk?

A településeken fészkelő baglyok jelenléte azért fontos, mert ezek a madarak felnőttkorban is elsősorban kisrágcsálókkal táplálkoznak, valamint a fiókáikat is ezekkel etetik, így segítenek tizedelni a városokban is problémát okozó egér- és patkánykolóniákat.

A macskabagoly jellemzően erdők, parkok öreg, korhadt fáinak odvaiban, üregeiben költ

A baglyok hiányában a rágcsálók számának csökkenését csak az emberre is veszélyes mérgezett csalik kihelyezésével lehet orvosolni, míg egyetlen erdei fülesbagoly évente akár ezernél is több rágcsálót zsákmányol, ami a népes telelőcsapatok esetében már óriási mennyiséget jelent. A kisebb termetű bagolyfajok (pl. kuvikok) rengeteg kártevő rovart is elfogyasztanak.

Mi is segítsünk nekik!

A baglyok megtelepedésének egyik legfőbb akadályát a megfelelő fészkelőhelyek hiánya jelenti. Ennek az az elsődleges oka, hogy a baglyok nem tudnak fészket építeni. A költéshez és a fiókák felneveléséhez korhadt üregekkel, vastag törzselágazással rendelkező, idős fákra, nagy testű harkályok elhagyott odúira, vagy varjúfélék, gólya, egerészölyv fészkeire van szüksége. Megint más bagolyfajoknak (pl. kuvik, macskabagoly) nyitott padlásokra (pl. istálló, csűr) lenne igénye.

Az erdei fülesbagoly gyakran megtelepszik fasorok elhagyott madárfészkeiben

Az emberkövető bagolyfajok közül is a gyöngybagoly alakította ki a legszorosabb kapcsolatot az emberi környezettel. Ezt a fajt templomok toronysüvegébe, padlásokra telepített költőládákkal segíthetjük, míg a macskabagoly, a kisebb testű kuvik és füleskuvik megtelepedését nagyméretű mesterséges odúkkal támogathatjuk.

A baglyoknak kirakott műfészkek, mesterséges odúk esetében alapelv, hogy ezekbe mindig kell lehullott lombot, száraz füvet vagy faforgács fészekanyagot tenni, amiben a tojó megfelelő fészket alakíthat ki a tojásoknak.

Nemcsak a családiház-tulajdonosok, hanem az önkormányzatok és a lakástulajdonosok is segíthetnek műfészkek, költőládák kihelyezésével a településlakó, rágcsálópusztító baglyok megtelepedésében és költésében!

Kapcsolódó cikkek:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tökfélék mindenhol – a lopótök, a laskatök és a luffatök

2024. november 12. 05:40

A tökfélék között is nagy térigényűnek számít a lopótök, a laskatök és a luffatök. De nem ez az egyetlen különlegességük: mi mindent lehet készíteni a lopótökből, mi a különbség a laskatök és a fügelevelű tök között, és hogyan készíthető a luffatökből szivacs?

Mit jelent a hideg és a meleg komposztálás?

2024. november 5. 05:40

A komposztálás egy olyan eljárás, amely természetes biológiai folyamatokon alapul, és amelynek eredményeképpen humuszképző anyagok és szervetlen ásványi sók keletkeznek. Ezen belül megkülönböztetünk hideg és meleg komposztálást.

Őszi termések a lakás díszeire – díszítsünk a természet ajándékaival!

2024. október 29. 05:40

Csodálatos kirándulásokat lehet tenni az őszbe burkolózó erdőkben, mezőkön és az utak mentén számos kincsre bukkanhatunk. Ha tehetjük, gyűjtsünk mi magunk bogyókat, terméseket az asztali- és ajtódíszeinkre!

Körültekintésre int a Nébih: jelentősen megnövekedett a gombamérgezések száma!

2024. október 27. 05:40

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal ismételten felhívja a gombagyűjtők figyelmét, hogy minden esetben mutassák be gombaszakértőnek a begyűjtött gombafajokat!

Húsvéti kirándulás

2019. április 12. 08:15

Áprilisi lapszámunk bevezetőjéből ragadtam ki egy-egy részletet, mert az idő – mint már annyiszor – a természet és a közelgő ünnep felé sodorta a gondolataimat.

Külföldi nyaralás és növényegészségügy III. – a részletek

2023. július 25. 05:40

Ebben a részben a legfontosabb gyakorlati kérdések lesznek kiemelve, kezdve a növényegészségügyi bizonyítvánnyal, a növényi termékekre vonatkozó mennyiségi előírásokkal és a tiltott károsítókkal kapcsolatosan.

Mindent a hóvirágról

2019. február 23. 05:36

Én még ahhoz a szerencsés generációhoz tartozom, akiket gyerekkorunkban a szüleink jól felöltözve bepakoltak a kocsiba, elfurikáztunk az erdőszélre, és egy hatalmas kirándulás alkalmával szép kis csokor hóvirágot vihettünk haza emlékbe. Kisiskolás korom óta a hóvirágot tartom az egyik legbájosabb és legkülönlegesebb növénynek, róla szól ez az összefoglaló.

Mindent a Lyme-kórról

2019. június 28. 04:36

A rovarok által terjesztett betegségek tekinthetők a mezőgazdaságban dolgozók biológiai kórokú foglalkozási betegségeinek is. Az ízeltlábúak által terjesztett betegségek közül az egyik legfontosabb a Lyme kór.