Ház, táj

Felelős állattartás – az ételmaradék és a házi kedvencek

Agrofórum Online

Sok háztartásban előfordul, hogy az emberi fogyasztásra szánt és megmaradt élelmiszerek és ételek rendre a ház körül élő állatok – kifejezetten a kutya és a macska – táljában kötnek ki. Ha tisztában vagyunk házi kedvenceink alapvető életműködéseivel, és tudjuk, melyik étel elfogyasztása okozhat számukra problémát, akkor alapvetően ezzel nincs semmi baj, mégis…

Miközben a komposztálásról szóló cikk készült, eszembe jutott, vajon hányan választják azt a megoldást az étel- vagy élelmiszermaradékok eltüntetésére, hogy házi kedvenceik – elsősorban a kutya vagy macska – kosztjának használják. Mondván, hogy „A Buksi vagy a Cirmi úgyis megeszi”. Alapvetően nincs ezzel semmi baj, ha odafigyeléssel tesszük, hiszen nem minden, emberi fogyasztásra szánt étel maradéka alkalmas arra, hogy az állataink is válogatás nélkül azokat fogyasszák.

Az alapok

Ahogy a kedvenceinknek kikészített ivóvíz esetében, az ételeknél is igaz az a mondás, hogy csak olyan minőséget tegyünk eléjük, amelyet mi is megennénk: ne tegyük a tálkába a „talán még friss” sült húsokat, potyadékokat, köretmaradékokat, a pulton felejtett porciókat, a nem megfelelően tárolt ételeket és így tovább. Továbbá alapvető szabály, hogy bármilyen emberi fogyasztásra szánt étel maradéka kerül az állatok elé, az ne legyen se jéghideg, se tűzforró.

Ételmaradékot csak okosan!

A tiltólista

A teljesség igénye nélkül kerültek felsorolásra azok az ételek és élelmiszerek, amelyeket nem szabad fogyasztaniuk a házi kedvenceinknek:

Kávé – a kávé legfontosabb hatóanyaga, a koffein a házi kedvencek szervezete számára mérgező vegyület, ezért minden kávét tartalmazó élelmiszer tiltott a részükre.

Csokoládé – a csokoládéban és a csokoládét tartalmazó élelmiszerekben található teobromin nevű alkaloid a koffeinhez hasonlóan a kutyák és macskák számára mérgező vegyület. Természetesen négylábú pajtásaink ezzel nincsenek tisztában, és ha rendelkezésükre állna, akkor töménytelen mennyiséget képesek lennének behabzsolni belőle.

Alkohol – az állatok – és különösen a kutyák – mája nem képes hatékonyan feldolgozni az alkoholt, ezért fogyasztása mérgezésre utaló tüneteket válthat ki a házi kedvencnél.

Tej – a tejben található tejcukrot nagyon sok kutya és macska nem tudja megemészteni, ezért a tej fogyasztása rosszullétet, hányást, hasmenést válthat ki. Kerüljük a tej és a tejtermékek túlzott bevonását a házi kedvencek étrendjébe, sőt ha lehet, teljesen hagyjuk el.

Hagyma – a macskák számára mérgező vegyületet (N-propil-diszulfid) tartalmaznak a hagymafélék, fogyasztásuk vérszegénység kialakulásához vezet.

Mindig figyeljünk oda, mit teszünk a kedvencünk tálkájába!

Burgonyafélék – a burgonya, a paradicsom, a paprika, a padlizsán mindegyike tartalmazza a szolanin nevű glikoalkaloidot. Ha ezek a zöldségfélék nyersen az állat szervezetébe jutnak, a „megfelelő” mennyiségben a központi idegrendszer bénulásához is vezethetnek!

Avokádó – az avokádó magja, héja és levele mérgező vegyületet (perszin) tartalmaz, amely kutyáknál hasmenést és hányást okozhat.

Nyers húsok – a nyers sertés- és vadhúsok súlyos betegségeket okozó vírusok és paraziták forrásai lehetnek, főként a kutyák számára, ezért szigorúan tilos az állataink elé tenni.

Szilánkosan törő csontok – főként a szárnyasok (pl. csirke) csontja, amely apró darabokra, szilánkosra törik, felsértheti az állat emésztőrendszerét, súlyos esetben a bélrendszert ki is lyukaszthatja.

Nyírfacukor (xilit) – a gyorsan felszívódó nyírfacukor egy mesterséges édesítőszer pl. rágógumiban, cukormentes mogyoróvajban, amelynek hatására az inzulinszint ugrásszerűen megnő az azt fogyasztó állat szervezetében, ami jelentős mértékben lecsökkenti a vércukorszintet. Ennek hatására az állat szédülni fog, és hányás, eszméletvesztés is felléphet.

Mindezek szerint nagyon fontos, hogy az állatoknak szánt ételmaradékot mindig tudatosan ellenőrizzük le, nincs-e benne számukra ártalmas összetevő!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tökfélék mindenhol – a lopótök, a laskatök és a luffatök

2024. november 12. 05:40

A tökfélék között is nagy térigényűnek számít a lopótök, a laskatök és a luffatök. De nem ez az egyetlen különlegességük: mi mindent lehet készíteni a lopótökből, mi a különbség a laskatök és a fügelevelű tök között, és hogyan készíthető a luffatökből szivacs?

Mit jelent a hideg és a meleg komposztálás?

2024. november 5. 05:40

A komposztálás egy olyan eljárás, amely természetes biológiai folyamatokon alapul, és amelynek eredményeképpen humuszképző anyagok és szervetlen ásványi sók keletkeznek. Ezen belül megkülönböztetünk hideg és meleg komposztálást.

Őszi termések a lakás díszeire – díszítsünk a természet ajándékaival!

2024. október 29. 05:40

Csodálatos kirándulásokat lehet tenni az őszbe burkolózó erdőkben, mezőkön és az utak mentén számos kincsre bukkanhatunk. Ha tehetjük, gyűjtsünk mi magunk bogyókat, terméseket az asztali- és ajtódíszeinkre!

Körültekintésre int a Nébih: jelentősen megnövekedett a gombamérgezések száma!

2024. október 27. 05:40

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal ismételten felhívja a gombagyűjtők figyelmét, hogy minden esetben mutassák be gombaszakértőnek a begyűjtött gombafajokat!

Összefogására van szükség a káros akciók ellen

2018. december 27. 08:02

Egyéves időszak áll rendelkezésre legalább hét különböző tagállamból a támogató aláírások összegyűjtésére, az EB pedig eldöntheti, hogy helyt ad-e vagy elutasítja azt.

Új szabályozás segítheti a víziszárnyas-termelőket

2023. szeptember 18. 15:40

„Ősszel elkészülhet az a szabályozási csomag, amely a víziszárnyas-termelők és -felvásárlók viszonyában megosztja a kockázatot és nagyobb biztonságot jelent majd a gazdálkodóknak” – közölte Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára a XXIV. Kiskunfélegyházi Libafesztivál megnyitóján.

Ismét felütötte a fejét a madárinfluenza Bács-Kiskun vármegyében

2023. február 14. 16:19

Hetekkel a körzetek feloldása után ismét a madárinfluenza jelenlétét igazolta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Bács-Kiskun vármegyében.

Fontos információk állattartóknak és szoftverfejlesztőiknek!

2023. június 11. 09:10

A Nébih hamarosan az antibiotikum felhasználási adatok elektronikus benyújtását is lehetővé teszi interfészen keresztül.