Ház, táj

Füvesítési kisokos – telepítsünk gyepszőnyeget!

Agrofórum Online

Mik az előnyei a gyepszőnyegnek? Hogyan kell előkészítenünk hozzá a kertet? Milyen kiegészítő munkálatokkal jár a gyepszőnyeg-telepítés a fűmagvetéshez képest? Mennyi idő múlva használhatjuk teljes körűen a területet?

Már hosszú évek óta találkozhatunk egyes kertészetek kínálatában a gyepszőnyeggel. Sokan megmaradtunk még a hagyományos fűmagvetésnél, ám a gyepszőnyeg lefektetése számos előnnyel bír a vetéssel szemben.

Gyepszőnyeg kontra fűmagvetés

A gyepszőnyeg gyorsabb, látványosabb és kicsit egyszerűbb módja a füvesítésnek. Különösen nyaralókban, kisebb kertekben éri meg jobban, ahol nem tudunk annyi időt tölteni a kelő fű gondozásával, mint az megkívánná. A vetés esetében az éppen kelő fűre nem léphetünk, és ahol mégsem nőtt ki a fű, oda foltokban újra ki kell szórni a magot. Előfordul, hogy rosszul választottunk fűmagkeveréket, és gyengén fog fejlődni a kertben a friss fű.

Ezek a hátrányok a gyepszőnyeg esetében nem állnak fenn. Ezzel szemben a gyepszőnyeg leterítése a füvesítésnek egy drágább megoldása amellett, hogy a fűmag szórásánál nehezebb fizikai munkával jár.

A gyepszőnyeggel szép, egységes fűtakaró érhető el

Megelőző munkálatok

A gyepszőnyeg-csíkok megvásárlása vagy megrendelése előtt készítsük elő a talajt. A leterítés előtt minimum egy, de inkább két héttel tisztítsuk meg a területet a gyomnövényektől! Ha nincs gyermek vagy háziállat a háztartásban, növényvédő szert is alkalmazhatunk. Ez különösen akkor ajánlott, ha erősen gyomos, főleg tarackos területen szeretnénk lefektetni a gyepszőnyeget. Ha a kertünk talaja állagában, összetételében nem felelne meg a füvesítés alapjának, az előző cikkben tárgyalt talajjavítási módszerek közül szükséges lehet alkalmazni a megfelelőket.

A gyommentesítésen kívül a megfelelő tápanyag-ellátást a gyepszőnyeg részére is biztosítani kell. Ezt komposzttal vagy foszforban gazdag, erre a célra összeállított gyepindító trágya kihelyezésével tudjuk megtenni.

Nagyon fontos lépés a terület szintbe hozása, simítása, hengerezése. A gödrökkel tarkított, egyenetlen felszínre nem lehet gyepszőnyeget telepíteni, mert nehezíti a begyökerezést. Az egyenletes felület elkészítéséhez mindenképpen szükséges a hengerező szerszám.

A fűmagvetéshez képest egy új, fontos folyamat a gyepszőnyegnél a szegélyek kialakítása. Abban az esetben, ha a szegélyezés elmarad, a gyepszőnyeg szélénél a pázsit kiszárad. A szegélyezéshez alacsony térhatárolóra van szükségünk, legyen az fából, műanyagból, téglából, de használhatunk bontott építőanyagot is.

A szegélyezést követően kerülhet sor a vakondháló kihelyezésére, ami elengedhetetlen akkor, ha a kertben már előfordult vakond. A vakondháló nem más, mint egy egyszerű műanyagháló, ami a gyepszőnyeg alá helyezve megakadályozza, hogy a kis földalatti járatásó a felszínre bukkanhasson.

A gyepszőnyeg alá terítsünk vakondhálót is

Gyepszőnyeg-vásárlás

Amennyiben mi magunk megyünk el az áruházba, és szállítjuk haza a feltekercselt szőnyegcsíkokat, érdemes megfogadni a következőket:

  • egyeztessünk előre az áruház vagy faiskola dolgozóival, hogy van-e jelenleg kellő mennyiség náluk;
  • kérdezzük meg, hogy számíthatunk-e a segítségükre a feltekercselésben és a felpakolásban – különösen akkor, ha nemrég öntözték a szőnyegcsíkokat, mert akkor sokszorosára megnő a súlyuk a felszívott vízmennyiségtől;
  • mindenképpen készüljünk fóliával az autóba vagy furgonba, hogy kevesebbet kelljen utólag tisztítani a járművet.

Ha megrendeljük a gyepszőnyeget, igyekezzünk úgy szervezni, hogy a kiszállítását követően rövid időn belül a helyére kerülhessenek a csíkok.

A gyepszőnyeg leterítése

A gyepszőnyeg lefektetése előtt kicsit locsoljuk be a területet a kertben. A leterítéskor a csíkokat szorosan illesszük egymáshoz! Ezt követően átlós irányban hengereljük le a területet, hogy ne maradjanak levegős részek a talaj és a gyepcsíkok között.

A frissen lefektetett gyep tulajdonképpen azonnal használatba vehető, de az első két-három hétben bánjunk vele óvatosan, ne rendezzünk nagy vendégkörös kerti partikat még ebben a pár hétben, és lehetőleg háziállatot se engedjünk felügyelet nélkül grasszálni a területen.

A biztonság kedvéért 2-3 hétig még ne engedjünk háziállatokat a területre

Ne feledjük, hogy a gyepszőnyeg is csak fűfélék tömege, és ugyanarra a gondoskodásra, ápolásra, tápanyag-ellátásra szorul, mint a vetéssel kialakított gyep vagy pázsit!

A leterítést követően

A gyepszőnyegcsíkok lefektetése után gyakorlatilag készen vagyunk a füvesítéssel. Ezt követően már csak a megfelelő öntözésről kell gondoskodnunk. Az első locsolás alkalmával bőséggel öntözzünk, ne sajnáljuk a vizet, ezután pedig két-három héten keresztül naponta legalább 5 liter/m2 vizet juttassunk ki. A későbbiekben ritkíthatjuk az öntözések számát, a csapadék függvényében is. Az első fűnyírást a fűszálak megerősödésekor, nagyjából három hét elteltével végezzük el.

Kapcsolódó cikkek:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tökfélék a kertben és a konyhában – a termesztett tökök I. rész

2024. október 15. 05:40

Mondhatnánk mosolyogva, hogy mindegyik tök termesztett, amelyiket magunk vetettük vagy palántáztuk, majd neveltük a kertben. Ebben az esetben egy olyan fajra gondolunk, aminek nagyon sok, népszerű változata van.

Tökfélék a kertben és a konyhában – a nyári és a téli tökök

2024. október 9. 05:40

Milyen főbb csoportra oszthatjuk a hatalmas fajgazdagságú és sok nemesített változatot számláló tökféléket? Mi a különbség a nyári és a téli, a sütőtökök és a főzőtökök között?

Darázsfészek eltávolítása – amikor szakembert kell hívnunk

2024. október 1. 05:40

Bizonyos esetekben semmiképpen sem szabad nekiállnunk a darázsfészek eltávolításának. A szakember segítsége nemcsak a gyors, de a legbiztonságosabb megoldást is jelenti számunkra.

Hogyan távolítsunk el egy darázsfészket?

2024. szeptember 28. 05:40

Mikor állhatunk neki mi magunk eltávolítani egy veszélyes darázsfészket? Milyen eszközökre lesz szükségünk, és mi a módja a számunkra biztonságos és hatékony műveletnek?

Optimális tápanyagellátás – MAGAS HOZAM

2021. április 14. 10:32

Az optimális tápanyag ellátás nélkülözhetetlen a növények stressztűrő képességének növeléséhez, és így a magas hozamok eléréséhez. A jó tápanyag ellátottságú talajokon termesztett növények jobban tűrik a szárazságot, ezért például a kukorica esetében – ahol a vegetációs periódus nagy része nyárra esik – a megfelelő NPK komplex műtrágyázás elengedhetetlen.

Három stratégia a talaj szervesanyag-tartalmának növeléséhez

2024. szeptember 11. 11:10

A magasabb szervesanyag-tartalmú talajnak nagyobb a termelékenysége, egyenletesebb az elérhető hozam. Hogyan lehet a szerves rész arányát növelni?

Mitől mohásodik a kert?

2022. augusztus 4. 05:36

A moha megjelenése talajproblémákra is utal sok esetben. Azért tud a moha elterjedni és megjelenni, mert a gyepünk annyira legyengül, hogy nem képes fejlődni, növekedni és a moha átveheti tőle a hatalmat.

Készítsük fel a gyepet is a télre!

2019. november 18. 09:36

A túl magasra hagyott gyep felületén könnyebben megtelepednek az olyan kórokozók, mint például a hópenész. A fűnyírást csak száraz időben végezzük, javasolják a STIHL kertápolási szakértői.