Őszibarack és nektarinfa pusztulásának okai

Agrofórum Online

Őszibarackfámnál valami bajt észlelek. Tavasszal beindult a fa, de mostanában, mintha megállt volna a növekedése. Egy másik, nektarinfának egyik ága már nem is él. Azt levágjam? A képek alapján mit tegyek a fákkal?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Az őszibarack fának a koronája erősen felkopaszodott, hosszú ágszakaszon semmi elágazása, ága, se hajtása nem fejlődött. Gyenge állapotban van. Látszik a képen, hogy gondozza, éppen öntözi a fákat. A vízre is szükség van, de tápanyagra is. Az öntözés pedig kimossa a talajból a tápanyagot. Ősszel, szerves trágyával bőségesen ajánlott a fák alatti talaj feltöltése.

A képek alapján, úgy ítélem meg, hogy sűrűn vannak a barackfák, nagyon közel egymáshoz, több levegő és napfény kellene a fák koronájának. Rossz érzés kimondani, de ezt a őszibarack fát érdemes lenne kivágni, és a területére – 1-2 éves pihentetés után – ültetni majd más növényt, semmiképpen sem őszibarack fát.

őszibarack
Őszibarack gyenge növekedésben (Fotó: a kérdező felvétele)

Abban a nektarinfában, melynek egyes ágai teljesen elhaltak, netán nem is az idei évben, nyilván valamilyen kórokozó él, ami megfertőzte. Az ágelhalást többféle kórokozó is előidézheti: baktérium, gomba, fitoplazma stb. Mindegyikre jellemző, hogy a növény fás részében élnek, a fa nedvkeringésével abban mozognak, terjednek a törzs felé. Mindegyikre jellemző, hogy kémiai úton nem kezelhetők, nem gyógyíthatók a beteg fa részei.

nektarin ágelhalása
Nektarin ágelhalása (Fotó: a kérdező felvétele)

Gyógyításról tulajdonképpen nem is lehet szó, csak az állapot konzerválásáról, a fertőzés terjedésének megállításáról. Kertészeti gyakorlatban ez a faág erős visszavágását jelenti. Mindaddig kell visszavágni, amíg az ág belső szövete ép, egészséges, egyszínűnek nem tűnik. Nem lehet benne elszíneződött folt vagy csík. A beteg részt a törzsig érdemes csonkolni. Ha ott is már belül a faszövet fertőzést mutat, akkor azt jelzi, hogy a kórokozó a törzsbe is behatolt, ott él már. Ez esetben a fa mielőbbi kivágása indokolt.

Mindkét fánál különösen hangsúlyosan felmerül a fák metszésénél használt vágóeszközök folyamatos fertőtlenítése. A metszőolló és fűrész fém felületére a vágott növény nedve rákerül, és a következő fánál a pengére ragadt nedvvel együtt a benne élő kórokozó is bekerül a sebzési felületen keresztül a faszövetbe. Ezt csak a szerszámok felületének folyamatos fertőtlenítésével tudjuk megelőzni. Minden kórokozót hatástalanít a háztartási Hypó 1:4 arányú vízzel hígított oldata, melyben 1-2 percig kell hagyni ázni a szerszámok vágófelületét. Utána vízzel leöblítve már folytatható velük a metszés.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Vajon lisztharmat fertőzte meg az őszibarackfáimat?

2024. június 13. 04:40

Honnan tudhatom, hogy lisztharmat fertőzte meg őszibarackfáimat? Köszönöm a választ!

Szőlő: van ahol a feketerothadás szüretel

2018. július 12. 05:50

Kertészeti kultúrákban a csapadékosabb vidékeken a hosszú ideig tartó levélnedvesség igen kedvező feltételeket teremt az alma- és körtevarasodás fertőzés terjedéséhez. A betegség egyaránt veszélyezteti a lombozatot és a gyümölcsöket.

Mi okozza az őszibarackfa leveleinek sodródását?

2025. május 27. 04:36

Őszibarack levele sodródik és kisebb a szokásosnál. Mi okozza? Képet mellékelek a problémáról.

Mi okozhatta a sok helyen előtörő mézgafolyást az őszibarackfa törzsén?

2022. szeptember 27. 04:36

Őszibarackfám törzsén, sok helyen, elég sűrűn, mézgakifolyások jelentek meg. Nagyon furcsa látvány. Mi okozhatta ezt, tehetek valamit?