Ház, táj

Hogyan előzzük meg a madarak ablaknak ütközését?

Agrofórum Online

Télen fokozottabb a veszélye annak, hogy a kistestű, környezetünkben élő és telelő madarak nagy erővel nekirepülnek a házon lévő üvegfelületeknek. Bár az ütközés nem minden esetben végzetes, egy kis odafigyeléssel ennek elejét tudjuk venni, lássuk, mit tehetünk!

A Facebook-on rendszerint találkozni a „madaras” csoportokban, hogy látszólag mindenféle külsérelmi nyom nélküli, elpusztult madarat találnak az utcán, vagy akár az udvarukban. Az épített környezetben a madarak legnagyobb ellenségei a nagyobb üvegfelületek, azaz az ablakok és az üvegfalak.

Szerencsére a madarak üvegfalnak ütközése nem minden esetben végzetes. Kicsit rosszabb esetben is pár perces vagy pár órás kábultság után el tud repülni a madár. Addig viszont fokozottan ki van téve az átmeneti sérüléstől a macskáknak és ragadozó madaraknak, a téli hidegben pedig a kihűlésnek.

De miért ütköznek neki a madarak az üvegfelületnek? Mi téveszti meg őket, és hogyan lehet megelőzni a halálos ütközést?

Az ütközés oka

A függőleges üvegfelület az épített környezet sajátossága, vagyis az állatok a természetben nem találkoznak ilyen tulajdonságú anyaggal. Ebből következik, hogy alkalmazkodni is nehezen tudnak hozzá, mert az evolúciójuk során nem tanulhatták meg „kezelni” az üvegfelületeket.

Az üveg több szempontból is veszélyes az állatokra, és különösen a madarakra nézve:

  • a teljes átlátszóság miatt,
  • a környező táj vagy a napfény visszatükröződése miatt, és
  • a belső lámpafény kiszűrődése miatt.
A tükröződés csak súlyosbítja a helyzetet, és megtéveszti a madarakat
A tükröződés csak súlyosbítja a helyzetet, és megtéveszti a madarakat

A problémát tovább fokozza, hogy a magasságuk és méretük miatt amúgy is legnagyobb üvegfelületekkel rendelkező irodaházakban gyakran késő estig folyik a munka, a belső világítás felkapcsolása mellett, a repülő madarakat pedig sajnos a fény vonzza az épületekhez.

Ezt súlyosbítja, hogy az őszi és a tavaszi vonulási időszakban korán sötétedik, ami a fényátengedő, vonzó üvegfelületek miatt további veszélyfokozó tényező, ráadásul az átvonulók többsége nemhogy embert, települést sem látott még soha életében, így esélye sem lehetett megtanulni azt, hogy el kell kerülni az ablakokat és üvegfalakat.

Első a megelőzés

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) szakembereinek ajánlása szerint a probléma megelőzésének egyik módja a szúnyogháló vagy speciális fólia használata, hogy a madarakat ne tévessze meg az üvegfelület.

Az éjszakai lámpafény vonzza az épületekhez a madarakat
Az éjszakai lámpafény vonzza az épületekhez a madarakat

A hagyományos méretű ablakok esetében a szúnyogháló felszerelése nemcsak a madarak ablaknak ütközését küszöböli ki biztosan, de légy- és szúnyogmentessé is teszi az épület belső részét. A magas irodaépületek üvegfalai esetén is megoldást jelenthetnek azok a speciális fóliák, amelyek lefedik a teljes üvegfelületet, így megszüntetik a madarakra veszélyes tükröződést és átláthatóságot.

Emellett az emberi szem számára nem érzékelhető, de az ultraibolya (UV)-tartományban is látó madarak számára a csíkokkal, foltokkal, pókhálószerű mintával bevont üvegfelületek áthatolhatatlannak mutatják a felületet, így a madarak elkerülhetik az ütközést.

Ha már megvolt a koppanás

Az MME felhívja a figyelmünket, hogy ha találunk a kertünkben vagy az utcán földön ülő, a közeledésünkre sem felrepülő madarat, akkor a sérült állatot helyezzük minél nyugodtabb helyre, ha erre van lehetőségünk! Így nyugodtan és gyorsabban felépülhet.

Ha a kertünkben találtunk sérült madarat, akkor tegyük egy kisebb lyukakkal (szellőzőnyílások) ellátott, konyhai papírtörlővel kibélelt, biztonságosan lezárható papírdobozba. Ha valakinek van otthon madárkalitkája, akkor abba helyezze el a madarat, és vonja be sötét textíliával, hogy minél kevesebb inger érje! Így házilag készíthetünk a számára egy úgynevezett sokktalanító dobozt.

A kistestű madarak állandó mozgásban vannak, és az etetők közelében lévő ablakok is veszélyesek lehetnek
A kistestű madarak állandó mozgásban vannak, és az etetők közelében lévő ablakok is veszélyesek lehetnek (fotó: Szentmihályi Zsófia)

Helyezzük ezt az ideiglenes „szállást” a lakás egy csendes, szobahőmérsékletű zugába, és hagyjuk a madarat így pihenni egy-két órát! Enni és inni ilyenkor nem kell adni neki. A legfontosabb, hogy az állat a sötét, nyugodt környezetben kipihenhesse a nagy ijedelmet.

A pihentetés letelte után vigyük ki a dobozt/kalitkát a szabadba! Fontos, hogy épülettől, üvegfelülettől távol legyünk! Egy erre megfelelő helyen próbáljuk meg elengedni a madarat anélkül, hogy újra kézbe vennénk. Elengedés szempontjából előnyösebb a dobozos elhelyezés, mert ennek elég felnyitni a tetejét, és a madár máris el tud repülni.

Ha hosszabb időre van szükség a gyógyuláshoz

Amennyiben néhány órán belül nem tud elrepülni, a pihentetést érdemes egy-két napon keresztül folytatni. Erre az időszakra a madarat már kalitkába kell tenni, amit ezúttal ne takarjunk le! Ha vállaljuk a további ápolását, az MME honlapján lévő kiváló összefoglalót ajánlom böngészésre.

Ha a madár ezek után sem repül el, illetve furcsán viselkedik (leesik az ülőrúdról, vagy nem is tud megülni ezen; rázza, forgatja vagy lógatja a fejét), a sérülés valószínűleg súlyosabb és legrosszabb esetben maradandó is. Ilyenkor az utolsó lehetőség, hogy eljuttatjuk valamelyik madármentőhelyre.

Figyeljünk a környezetünkben élő állatokra, mert sok esetben ránk vannak utalva!

A madáretetőről készült képért köszönet Szentmihályi Zsófiának!

Kapcsolódó cikkek:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Jótanácsok a karácsonyi élelmiszer-vásárláshoz

2024. december 13. 05:40

Nemcsak anyagilag spórolhatunk az előre megtervezett bevásárlásokkal és a tudatos termékválasztással, hanem a környezetet és az egészségünket is óvjuk vele.

Mi a teendő, ha nálunk áttelelő fehér gólyát láttam?

2024. december 5. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület idén is több bejelentést kapott itthon maradó fehér gólyákról. Miért maradnak télen is nálunk? Mit kell tennünk, ha látunk egy madarat?

Hogyan történik a fák injektálása?

2024. december 3. 05:40

Egyáltalán, mit jelent az injektálás? Mi a célja az eljárásnak? Milyen előnyei vannak a permetezéssel szemben, és mik a legfontosabb szabályai?

Egyedi adventi naptár – ötletek felnőtteknek

2024. november 29. 05:40

A folytatólagos, minden napra jutó feladatok, lelki táplálékok, meglepetések nagy örömmé tudják tenni a felnőttek számára is ezt a négy hetet. Találjunk ki felnőtt szeretteinknek valami különlegességet „adventi naptár” gyanánt!

Miért kell eltávolítani a fákról a gyümölcsmúmiákat?

2019. szeptember 9. 13:11

G. Szabolcs kérdése: Miért kell eltávolítani a fákon maradt összeaszalódott gyümölcsöket, gyümölcsmúmiákat?

Meg lehet előzni az őszibarack tafrinás levélfodrosodását?

2023. március 20. 13:36

Egy kérdéssel fordulok Önökhöz: meg lehet előzni az őszibarack leveleinek tafrinás levélfodrosodását?

Mit lehet tenni a szilfát károsító szúbogár ellen?

2019. július 20. 09:35

A. Zoltán kérdése: Mit tehetek a szilfát károsító szúbogár ellen, hogy ne terjedjen tovább?

Miért nem érik be a szeder termésén az összes szem?

2023. augusztus 20. 04:40

Furcsán érik idén a szeder nálunk! Miért nem érik be a szeder termésén az összes kis szem?