Ház, táj blog

Ismerjük fel a parlagfüvet!

Agrofórum Online

A parlagfűvel szembeni házikerti védekezésnek is az az alapja, hogy időben, még virágzás előtt felismerjük a növényt. Ezzel egyrészt meggátoljuk, hogy virágzása során szórja a sokak életét megkeserítő pollenjét, másrészt egyúttal megakadályozzuk azt is, hogy magot érleljen, így a következő években kevesebb mag indulhat csírázásnak.

A parlagfű felismerése már a növény 2-4 leveles állapotában is lehetséges, ha a fiatal növénynek egy-két sarkalatos tulajdonságát célzottan keressük és ezek által felismerjük.

A parlagfű sziklevelei hasonló alakúak és nagyságúak, mint egy kiskanál

Az ürömlevelű parlagfű kétszikű gyomnövény, induljunk hát ki ebből a tág jellemzésből. Ezt követően a parlagfű életciklusának megfelelően sorra vesszük, honnan ismerhető fel a szikleveles, pár lombleveles, fejlett és virágzó parlagfű. A cikk második részében felsorolásra kerülnek azok a növények, amelyek összetéveszthetők a parlagfűvel, majd a cikk harmadik részében megismerkedünk azokkal a módszerekkel, amelyekkel meggátolhatjuk a parlagfű terjedését a házikertben.

A kétszikű növények eszköztára

A kétszikű növények csírázásakor két sziklevél fejlődik ki a magból. A sziklevelek a parlagfű esetében nem hasonlítanak a növény lombleveleire. A gyökérzet fő- és mellékgyökerekből tevődik össze. A levelek gyakran tagoltak, erezetükben főér és az ezekből kiágazó oldalerek különböztethetők meg. A virágokra kettős virágtakaró (csésze és párta) jellemző.

A fiatal parlagfű

A parlagfű csírázásának kezdete március vége-április eleje, tömeges kelésének időszaka pedig áprilisban és májusban jellemző. Ekkor van lehetőség a lehető legkisebb erőfeszítéssel, növényvédő szer nélkül is hatékonyan védekezni ellene.

A fiatal – 2-6 levelű parlagfű levelei már szeldeltek

A parlagfű sziklevelei hasonló alakúak és nagyságúak, mint egy kiskanál: széles tojásdad alakjuk lekerekített csúcsban végződik. A sziklevél nyele vastag és rövid. Az első lomblevelek szeldeltek és apró szőrök borítják őket, csakúgy, mint a levélnyelet. A levél szeldeltsége nem egyenletes: a csúcsi hármas nagyobb, az oldalakon egyenlőtlen. A további lombleveleket sűrűbben borítják majd a levélszőrök.

A fejlett parlagfű

A parlagfű erőteljes növekedésű, dúsan elágazó nyárutói egyéves (egynyári) lévén a nyári hónapokban elérheti a 130-150 cm-es magasságot is, és nemegyszer találkozni 2 méteres növénnyel is. Ez utóbbi magasság eléréséhez a legkedvezőbb időjárási körülményeknek kell teljesülniük amellett, hogy a növény környezetében nincs versenytárs a vízért és tápanyagért folytatott hajszában.

A parlagfű akár 1,5-2 méter magas, dúsan elágazó növénnyé is fejlődhet

Azokban a kertekben, ahol folyamatosan gondozzák a gyepet, alig nő meg 30-40 cm-re a növény. Ha szőrökkel borított szárát keresztben elvágjuk, akkor láthatjuk szárának négyzet alakú keresztmetszetét. Levelei szárnyaltan szeldeltek. A levél fonáki oldalát és a levél nyelét pelyhes szőr borítja.

A virágzó parlagfű

Az időjárástól függően a parlagfű hazánkban júniustól egészen októberig virágozhat.

Kétivarú, egylaki növény, vagyis a porzók és a termő külön virágzatban találhatók, de egy növényen. A termős virágzathoz képest 7-10 nappal korábban virágzik a porzós virágzat. A porzós virágzat a hajtások végén elhelyezkedő füzérvirágzat, amely a szakirodalom szerint 10-100 apró, világossárga virágból is állhat.

A parlagfű porzós füzérvirágzatai a növény szárának végén fejlődnek

A porzós virágzatok alatti levélhónaljban helyezkednek el a murvapikkelyekkel borított, jól védett termős „fészkek”. A szélbeporzást követően ezekben a fészkekbe elhelyezkedő, citrom alakú kaszattermésekben érik a tojás alakú mag. Könnyű, csapos pollenje a széllel könnyen száll, alakjának és viszonylag nagy felületének köszönhetően a légköri szennyező anyagok könnyen megtapadnak rajta, kiváltva ezzel közel 2,5 millió honfitársunkban az allergiás reakciót.

Kapcsolódó cikkek:

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen II. rész

2025. március 28. 05:40

Milyen hibák miatt válhat büdössé a komposzt? Mit szabad adni a gilisztáknak, és mi tilos?

Március 22. - egy napon a Víz világnapja és a Föld órája

2025. március 22. 06:40

Idén különleges alkalom március 22., ugyanis a mindenkori Víz világnapja egy napra esik a Föld órájának napjával. Ez utóbbit minden évben március 3. szombatjára hirdeti meg a Természetvédelmi Világalap (WWF) nemzetközi szervezete.

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen I. rész

2025. március 21. 05:40

A gilisztáknak hála egy tápanyagokban rendkívül gazdag humuszanyagot nyerünk ki a gilisztakomposztálási folyamat végén.

Mit kell tudni a gilisztakomposztról?

2025. március 20. 05:40

A szakemberek szerint a talajban jelen lévő, kiemelkedően jó minőségű, a növények számára leghatékonyabban hasznosítható szerves anyagot a giliszták állítják elő.

Most kellene védekezni a parlagfű ellen!

2020. április 30. 10:14

Április hónapban egy északi-északkeleti áramláson alapuló anticiklon miatt a szokásosnál jóval kevesebb csapadék hullott. Az ország területének jelentős részén aszályos volt az időjárás, a talajok felső 20 cm rétegének víztartalma a növények által felvehető víztartalom 30%-a alá csökkent.

Az éghajlatváltozás kedvez a parlagfűnek

2023. május 28. 10:33

Az elmúlt évek aszályos időjárása, a nagymértékű vízhiány nem kedvezett a hazai szántóföldi növénytermesztésnek és a kutatások azt jelzik, hogy az emelkedő átlaghőmérséklet a gyomnövények további terjedésének és pollenszórásának is utat engedhet.

Aktuális parlagfű és pollen helyzetkép

2019. július 25. 09:10

Az elmúlt időszak igencsak bővelkedett időjárási anomáliában mind a hőmérséklet mind a csapadékot illetően. A csapadékhiány hatására a fűfélék és a természetes vegetáció egyéb fajai is szenvednek, elszáradnak, ezzel teret biztosítanak a szárazságtűrő fajok, a parlagfű számára.

A parlagfű dacol az aszállyal és virágzik – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. július 31. 13:10

A kukorica sínylette meg legjobban a tartós aszályt és a légköri szárazságot. Csak az öntözött és a mélyfekvésű területeken jobb a helyzet.