Ház, táj

Ismerjük meg a kertünkbe látogató madarakat! – Cinegefélék II.

Agrofórum Online

Sokféle madárfaj látogathatja a kikészített eleséget a téli időszakban. A cinegefélék közül nemcsak a szén- és kék cinegével, de ritkább fajokkal is találkozhatunk. Ismerjük meg közelebbről a fenyvescinegét, a búbos cinegét, a kormosfejű cinegét és a lazúrcinegét!

Az előző cikkben részletesen áttekintettük a cinegék általános jellemzőit, és közelebbről megismerkedhettünk a széncinegével, a kék cinegével és a barátcinegével. Most ismerkedjünk meg a hazánkban ritkább cinegefajokkal is!

A kicsiny fenyvescinege

A fenyvescinege (Periparus ater) a legkisebb hazánkban előforduló cinegefaj. Európa nagy részén megtalálható, a Kárpát-medencében azonban ritka vendég. Elsősorban fenyőerdőkhöz, főként a lucfenyőhöz kötődik. Hazánkban az Alpokalján, a Zalai-dombságban és az Északi-középhegységben találkozhatunk vele.

A fenyvescinege alfajai meglehetősen változatos kinézetűek, van köztük sárgás és fehér alapszínű, barna, olajzöld és szürke hátú is. Mindig jellemző azonban az arcfolttal megegyező színű tarkófolt, amit a fekete sapka keretez, illetve a széles, fekete toroksáv.

A fenyvescinege az etetőket ritkán látogatja, de egy erdőhöz közel épült ház udvarán dióra, mogyoróra, földimogyoróra, napraforgómagra vagy kendermagra előszeretettel a vendégünk

A fenyvesekben vagy kevert erdőkben rak fészket fák odvaiba, de – a cinegék között egyedi módon – néha az avar mélyedéseiben vagy sziklarepedésekben is nevelheti a fiókákat. Fészke csésze alakú, melyet állati szőrrel és növényi részekkel tesz kényelmesebbé.

Az etetőket ritkán látogatja, de egy erdőhöz közel épült ház udvarán dióra, mogyoróra, földimogyoróra, napraforgómagra vagy kendermagra előszeretettel a vendégünk.

A különleges búbos cinege

A búbos cinege (Lophophanes cristatus) Magyarországon ritka, de rendszeres fészkelő énekesmadár. Az Alpokalján és kisebb egyedszámban az Északi-középhegységben is találkozhatunk vele.

A búbos cinege háta barna, hasa ennél világosabb, begye világos krémszínű. Az arcrész halványbarna, bóbitája fehér kis tollakkal tarkított sötétbarna és fekete. Fején jelen van a jellegzetes fekete szemfolt, nyakán pedig egy keskeny fekete szalag található. A szeme feletti, csúcsával a tarkó felé mutató V-t formázó sáv a búbos cinegén egyedi módon nem olvad a nyakán lévő szalagba.

A búbos cinege éberen védi fészkét a betolakodókkal szemben

A búbos cinege öreg fenyvesekben és vegyes erdőkben (örökzöld és lomberdőben is) költ. Fészkének odvakat választ, amiket mohával tölt fel és tollakkal bélel ki. Fészke környékét aktívan védi a betolakodókkal szemben.

A gyakrabban előforduló cinegéinkhez hasonlóan állati zsiradékot, napraforgómagot, kendermagot, diót, mogyorót, földimogyorót, és cinkegolyót keres az etető környékén.

A halkszavú kormosfejű cinege

A kormosfejű cinege (Poecile montanus) Magyarországon ritka, de rendszeresen fészkel. Legnagyobb egyedszámban az Északi-középhegységben és a Kisalföld vidékein él.

Külseje sokban hasonlít a barátcinegééhez: teste barnás színű, a háta sötétebb, a hasa világosabb, kissé szürkés árnyalatú. A feje tetején fekete sapkát „visel”. Torkán ugyanilyen színű sáv látható, melyek körülveszik világos színű arcfoltjait. A barátcinegétől az különbözteti meg, hogy a kormosfejű cinegének nagyobb a feje és a torokfoltja, illetve a szárnyon látható matt tollazatban is eltér a rokonáétól. Énekhangját ritkán halljuk.

A kormosfejű cinege fészkét tűlevelű és bükkerdőkben rakja, amit egy saját maga vájta faodúban készít el

A kormosfejű cinege fészkét tűlevelű és bükkerdőkben rakja, amit egy saját maga vájta faodúban készít el. A fészket az odúvájás során keletkezett forgáccsal és más növényi részekkel bélel ki. Az odú környékét fáradhatatlanul védelmezi az esetleges beköltözőktől.

Ha szerencsénk van, és az etetőnél tetten érjük, a többi cinegének kikészített eledel számára is megfelel.

A gondoskodó lazúrcinege

A lazúrcinege (Cyanistes cyanus) Európa dús aljnövényzetű lombhullató erdeinek, folyók menti ligeterdőknek és bozótosoknak gyakori fészkelője. Magyarországon ritka vendég.

A párzási időszakban a hím lazúrcinege a párválasztástól egészen az első tojások lerakásáig rendszeresen eteti párját

A lazúrcinege kék-fehér tollazata más cinegefajokéval összetéveszthetetlen. Testmérete ugyan megegyezik a kék cinegéével, ám farktollai valamivel hosszabb, mint rokonának. Fészkét agresszíven csivitelve védi, ha megzavarják. A párzási időszakban a hím a párválasztástól egészen az első tojások lerakásáig rendszeresen eteti párját.

Az etető közelében „fehér holló”, de ha mégis felénk tévedne, a többi cinegefajhoz hasonlóan aprómagvakkal, dióval, mogyoróval és faggyúval kedveskedhetünk neki.

A cikkben megjelent képekért hálás köszönetem Bedőcs Gyulának!

Az etetéshez türelmet, a madárleshez pedig szép élményeket kívánok mindenkinek!

Kapcsolódó cikkek:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tökfélék mindenhol – a lopótök, a laskatök és a luffatök

2024. november 12. 05:40

A tökfélék között is nagy térigényűnek számít a lopótök, a laskatök és a luffatök. De nem ez az egyetlen különlegességük: mi mindent lehet készíteni a lopótökből, mi a különbség a laskatök és a fügelevelű tök között, és hogyan készíthető a luffatökből szivacs?

Mit jelent a hideg és a meleg komposztálás?

2024. november 5. 05:40

A komposztálás egy olyan eljárás, amely természetes biológiai folyamatokon alapul, és amelynek eredményeképpen humuszképző anyagok és szervetlen ásványi sók keletkeznek. Ezen belül megkülönböztetünk hideg és meleg komposztálást.

Őszi termések a lakás díszeire – díszítsünk a természet ajándékaival!

2024. október 29. 05:40

Csodálatos kirándulásokat lehet tenni az őszbe burkolózó erdőkben, mezőkön és az utak mentén számos kincsre bukkanhatunk. Ha tehetjük, gyűjtsünk mi magunk bogyókat, terméseket az asztali- és ajtódíszeinkre!

Körültekintésre int a Nébih: jelentősen megnövekedett a gombamérgezések száma!

2024. október 27. 05:40

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal ismételten felhívja a gombagyűjtők figyelmét, hogy minden esetben mutassák be gombaszakértőnek a begyűjtött gombafajokat!

Örökké zölden – örökzöld növényeink gondozása és védelme hónapról hónapra I. rész

2018. május 28. 07:57

Mit tehetünk, hogy örökzöld társaink is bírják ezt a szélsőséges időjárást: a kiborító meleget, a rendszertelenül érkező csapadékot, a párás napokat?

Diplomával a tanyára - mi ebben a jó?

2018. június 25. 10:37

Sipos Mihály és felesége Ruszkai Krisztina tanyáján jártunk Cegléd mellett.

Gazdahely Videó

kertünkbe látogató madarak megismerése! A szajkó és a fakopáncsfajok

2022. február 2. 04:36

Ismét a nagyobb testű, etetőt látogató madaraké a szerep! Ismerkedjünk meg közelebbről a kiváló utánzóművész szajkóval, a fák doktorával, a nagy fakopánccsal, az erdőkhöz hűséges közép fakopánccsal és a vékony ágakon is táplálkozó kis fakopánccsal!

Mindent a seprűzanótról

2021. december 23. 04:36

A seprűzanót vagy seprőzanót hazai karrierje egy amerikai mesével kezdődött, majd a különleges téli dekorációt igénylők bejárati ajtajánál folytatódott. Mit kell tudnunk a növényről? Hogyan gondozzuk, hogy év közben a kertünket díszítse?