Ház, táj blog

Ismerjük meg a kertünkbe látogató madarakat! – Cinegefélék II.

Agrofórum Online

Sokféle madárfaj látogathatja a kikészített eleséget a téli időszakban. A cinegefélék közül nemcsak a szén- és kék cinegével, de ritkább fajokkal is találkozhatunk. Ismerjük meg közelebbről a fenyvescinegét, a búbos cinegét, a kormosfejű cinegét és a lazúrcinegét!

Az előző cikkben részletesen áttekintettük a cinegék általános jellemzőit, és közelebbről megismerkedhettünk a széncinegével, a kék cinegével és a barátcinegével. Most ismerkedjünk meg a hazánkban ritkább cinegefajokkal is!

A kicsiny fenyvescinege

A fenyvescinege (Periparus ater) a legkisebb hazánkban előforduló cinegefaj. Európa nagy részén megtalálható, a Kárpát-medencében azonban ritka vendég. Elsősorban fenyőerdőkhöz, főként a lucfenyőhöz kötődik. Hazánkban az Alpokalján, a Zalai-dombságban és az Északi-középhegységben találkozhatunk vele.

A fenyvescinege alfajai meglehetősen változatos kinézetűek, van köztük sárgás és fehér alapszínű, barna, olajzöld és szürke hátú is. Mindig jellemző azonban az arcfolttal megegyező színű tarkófolt, amit a fekete sapka keretez, illetve a széles, fekete toroksáv.

A fenyvescinege az etetőket ritkán látogatja, de egy erdőhöz közel épült ház udvarán dióra, mogyoróra, földimogyoróra, napraforgómagra vagy kendermagra előszeretettel a vendégünk

A fenyvesekben vagy kevert erdőkben rak fészket fák odvaiba, de – a cinegék között egyedi módon – néha az avar mélyedéseiben vagy sziklarepedésekben is nevelheti a fiókákat. Fészke csésze alakú, melyet állati szőrrel és növényi részekkel tesz kényelmesebbé.

Az etetőket ritkán látogatja, de egy erdőhöz közel épült ház udvarán dióra, mogyoróra, földimogyoróra, napraforgómagra vagy kendermagra előszeretettel a vendégünk.

A különleges búbos cinege

A búbos cinege (Lophophanes cristatus) Magyarországon ritka, de rendszeres fészkelő énekesmadár. Az Alpokalján és kisebb egyedszámban az Északi-középhegységben is találkozhatunk vele.

A búbos cinege háta barna, hasa ennél világosabb, begye világos krémszínű. Az arcrész halványbarna, bóbitája fehér kis tollakkal tarkított sötétbarna és fekete. Fején jelen van a jellegzetes fekete szemfolt, nyakán pedig egy keskeny fekete szalag található. A szeme feletti, csúcsával a tarkó felé mutató V-t formázó sáv a búbos cinegén egyedi módon nem olvad a nyakán lévő szalagba.

A búbos cinege éberen védi fészkét a betolakodókkal szemben

A búbos cinege öreg fenyvesekben és vegyes erdőkben (örökzöld és lomberdőben is) költ. Fészkének odvakat választ, amiket mohával tölt fel és tollakkal bélel ki. Fészke környékét aktívan védi a betolakodókkal szemben.

A gyakrabban előforduló cinegéinkhez hasonlóan állati zsiradékot, napraforgómagot, kendermagot, diót, mogyorót, földimogyorót, és cinkegolyót keres az etető környékén.

A halkszavú kormosfejű cinege

A kormosfejű cinege (Poecile montanus) Magyarországon ritka, de rendszeresen fészkel. Legnagyobb egyedszámban az Északi-középhegységben és a Kisalföld vidékein él.

Külseje sokban hasonlít a barátcinegééhez: teste barnás színű, a háta sötétebb, a hasa világosabb, kissé szürkés árnyalatú. A feje tetején fekete sapkát „visel”. Torkán ugyanilyen színű sáv látható, melyek körülveszik világos színű arcfoltjait. A barátcinegétől az különbözteti meg, hogy a kormosfejű cinegének nagyobb a feje és a torokfoltja, illetve a szárnyon látható matt tollazatban is eltér a rokonáétól. Énekhangját ritkán halljuk.

A kormosfejű cinege fészkét tűlevelű és bükkerdőkben rakja, amit egy saját maga vájta faodúban készít el

A kormosfejű cinege fészkét tűlevelű és bükkerdőkben rakja, amit egy saját maga vájta faodúban készít el. A fészket az odúvájás során keletkezett forgáccsal és más növényi részekkel bélel ki. Az odú környékét fáradhatatlanul védelmezi az esetleges beköltözőktől.

Ha szerencsénk van, és az etetőnél tetten érjük, a többi cinegének kikészített eledel számára is megfelel.

A gondoskodó lazúrcinege

A lazúrcinege (Cyanistes cyanus) Európa dús aljnövényzetű lombhullató erdeinek, folyók menti ligeterdőknek és bozótosoknak gyakori fészkelője. Magyarországon ritka vendég.

A párzási időszakban a hím lazúrcinege a párválasztástól egészen az első tojások lerakásáig rendszeresen eteti párját

A lazúrcinege kék-fehér tollazata más cinegefajokéval összetéveszthetetlen. Testmérete ugyan megegyezik a kék cinegéével, ám farktollai valamivel hosszabb, mint rokonának. Fészkét agresszíven csivitelve védi, ha megzavarják. A párzási időszakban a hím a párválasztástól egészen az első tojások lerakásáig rendszeresen eteti párját.

Az etető közelében „fehér holló”, de ha mégis felénk tévedne, a többi cinegefajhoz hasonlóan aprómagvakkal, dióval, mogyoróval és faggyúval kedveskedhetünk neki.

A cikkben megjelent képekért hálás köszönetem Bedőcs Gyulának!

Az etetéshez türelmet, a madárleshez pedig szép élményeket kívánok mindenkinek!

Kapcsolódó cikkek:

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Kapcsolódjunk be a Tavaszi természetles programba!

2025. április 12. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület április 1-től ismét elindította a Tavaszi természetles országos programot, amelynek keretein belül önkéntesen becsatlakozhatunk az Egyesület munkájába.

Helyezzünk ki fészekalapanyagot a madaraknak!

2025. április 8. 05:40

A megfelelő fészekanyag összegyűjtése energia- és időigényes feladat a kertünkben fészkelő madarak számára is, éppen ezért már ezekben a hetekben is kevesebb idejük van a leendő madárszülőknek eleség után nézniük.

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen II. rész

2025. március 28. 05:40

Milyen hibák miatt válhat büdössé a komposzt? Mit szabad adni a gilisztáknak, és mi tilos?

Különleges zöldségnövények

2018. június 28. 09:35

Természetes a kíváncsiságunk. Egy idő után vágyunk is az újra. Szeretnénk új ízeket és színeket a tányérunkra, egy egyszerű reggeli szendvics mellé ugyanúgy, mint egy otthoni kerti sütögetésnél vagy gourmet-vacsoránál is. Az étkezéseink során páratlan gasztronómiai élményben gazdagíthatnak a különböző formában elénk kerülő zöldségnövények.

A kolbásztérkép meghódítása

2019. július 9. 10:54

Ahány ház annyi kolbász, annyi hagyomány, és annyi érték … Mindig is bakancslistás tervünk volt, hogy egyszer ellátogassunk Békéscsabára, és egy nap alatt beszerző körút keretében végigjárjuk a nevesebb kolbászkészítők házát. Ellátogattunk tehát 7 neves kolbászkészítőhöz, hogy szerezzünk a hőn áhított kolbászokból.

Tennivalók a ház körül az év első két hónapjában

2019. január 16. 05:36

Nincs is szebb és megnyugtatóbb annál, mint amikor az évszakok a rájuk jellemző pompájukban tündökölnek. Télen – bár sokan több kivetnivalót találnak ebben az évszakban, mint szépséget – nincs gyönyörűbb látvány a fehér dunna alatt alvó tájnál és kertnél. Mégsem dőlhetünk hátra teljesen, hiszen akad munka télen is bőven.

Céklaszendvics

2019. augusztus 2. 06:25

Ez az étel nem csak látványos és finom, hanem nagyon egészséges is.