Ház, táj

Július: a másodvetés hónapja a kertben

Agrofórum Online

A veteményeskert sok lehetőséget ad egy év alatt: ilyenkor, az év közepén újra megtölthetjük élettel a megüresedett ágyásokat. Mivel érdemes próbálkoznunk a másodvetésnél? Mire kell fokozottan figyelnünk a nyári időszak alatt?

Június végén, július elején a veteményesben egyre több helyről kerülnek ki a tavasszal vetett vagy palántázott növények, így lehetőségünk adódik a második vetésre (vagy röviden másodvetésre) is.

A nyár derekán elvégzett másodvetés jelentékenyen megnöveli a kertek termelékenységét, azt azonban érdemes tudni, hogy ilyenkor a kert több gondoskodást és figyelmet igényel. A kemény és kitartó munkát értékes és ízletes terményekkel hálálja meg majd a kert.

Ha lehet, az elmúlt években még fontosabb lett, hogy egészséges és elegendő mennyiségű zöldség kerüljön az asztalra, lehetőleg elérhető közelségben. Minden évben egyre drágulnak a boltokban is ezek az élelmiszerek, sőt a tavalyinál kevesebb zöldség is került a piacra. Lássuk, hogy a nyári vetéskor milyen növényeket érdemes a kertünkbe vetnünk, hogy sikeres legyen a másodtermésünk is!

Péter-Pál után

Június 29., azaz Péter-Pál napját követően kiürül a veteményes ágyások egy része, mert betakarításra kerül a hónapos retek, a fejes saláta, a zöldborsó és a korai sárgarépa is. A termények szüretelése után meg kell tisztítani az ágyásokat a gyomoktól, meg kell támogatni a talajt érett komposzttal vagy szerves trágyával (pl.: istállótrágyával), és gondosan el kell művelni a termőföldet.

A másodvetések egyik kedvelt növénye a zöldborsó

Július első felében vethetünk csemegekukoricát, spenótot, céklát, burgonyát, zöldbabot, rövid tenyészidejű zöldborsót, uborkát, és felkészülhetünk a késő őszi palánták (fejes káposzta, kelkáposzta, vörös káposzta) előkészítéséhez. Most kell elvetni a magágyba a cékla, a bimbóskel, a fodroskel és a gumós kömény magjait is.

A hónap közepéig bokorbabot, új-zélandi spenótot és endíviasalátát is ültethetünk a másodvetésű vörös-, fejes- és kelkáposzta-palántákkal együtt. A kínai kel vetésideje is most, július közepén kezdődik, és egészen augusztus közepéig vethetjük. A kiültetett palántákat gyakran, 2-3 naponta öntözzük! Őszi termesztésre most vessük el a karalábét!

Amire kifejezetten figyeljünk!

A biztonságos, sikeres másodvetéshez feltétlen szükséges azonban az öntözés lehetősége, mert a nyár második felében az időjárásunk rendszerint aszályos, ezért a növények fejlődése és termése csak rendszeres vízpótlás mellett biztonságos!

A retek helyére is kerülhetnek másodvetésbe új növények

Érdemes tudni, hogy a másodvetésre alkalmas növények igen sokfélék lehetnek, de célszerű mindig a rövidebb tenyészidejű fajtákat előnyben részesíteni, hogy biztosan legyen idejük a terméseknek beérni!

A nyári időszakban is kiemelt figyelmet kell fordítani a növényvédelemre, különösen a zsenge bimbós kelnél legyünk nagyon résen, mert nyáron tömegesen támadhatják a földibolhák.

További tippek

Az ágyások megtisztításakor – meg persze a folyamatos fűkaszálásból és gyomlálásból adódóan – nagyon sok zöldhulladék képződik ilyenkor a kertben. Komposztáljunk minden növényi szerves anyagot, ami a kertben a fűkaszálás, gyomlálás, kapálás, zöldmunkák során keletkezik!

Az udvarban lenyírt füvet ezenkívül felhasználhatjuk szerves talajtakarásra is: terítsük a kiszárított fűkaszálékot a veteményeskertbe, a növények köré, így kevésbé engedünk teret a gyomosodásnak, és hosszabb időre megőrizzük az ágyás talajának nedvességtartalmát!

Kapcsolódó cikkek:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan előzzük meg a madarak ablaknak ütközését?

2024. december 15. 05:40

Télen fokozottabb a veszélye annak, hogy a kistestű, környezetünkben élő és telelő madarak nagy erővel nekirepülnek a házon lévő üvegfelületeknek. Egy kis odafigyeléssel ennek elejét tudjuk venni, lássuk, mit tehetünk!

Jótanácsok a karácsonyi élelmiszer-vásárláshoz

2024. december 13. 05:40

Nemcsak anyagilag spórolhatunk az előre megtervezett bevásárlásokkal és a tudatos termékválasztással, hanem a környezetet és az egészségünket is óvjuk vele.

Mi a teendő, ha nálunk áttelelő fehér gólyát láttam?

2024. december 5. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület idén is több bejelentést kapott itthon maradó fehér gólyákról. Miért maradnak télen is nálunk? Mit kell tennünk, ha látunk egy madarat?

Hogyan történik a fák injektálása?

2024. december 3. 05:40

Egyáltalán, mit jelent az injektálás? Mi a célja az eljárásnak? Milyen előnyei vannak a permetezéssel szemben, és mik a legfontosabb szabályai?

Mindent a veszettségről

2022. március 13. 07:36

A veszettség hazánkban ritka betegség, hála a sikeres megelőzésének. A fertőzés terjedésére létrehozott programok és figyelemfelhívások évről évre megteszik a hatásukat, így ritka esetben hallunk róla. Mégis, érdemes tisztában lennünk azzal, hogy mikor találkozunk beteg állattal, milyen tüneteket mutathat a fertőzött háziállatunk, és mikor kell nekünk, embereknek orvoshoz fordulnunk.

kertünkbe látogató madarak megismerése! A szajkó és a fakopáncsfajok

2022. február 2. 04:36

Ismét a nagyobb testű, etetőt látogató madaraké a szerep! Ismerkedjünk meg közelebbről a kiváló utánzóművész szajkóval, a fák doktorával, a nagy fakopánccsal, az erdőkhöz hűséges közép fakopánccsal és a vékony ágakon is táplálkozó kis fakopánccsal!

A lúd, az újbor és Márton

2023. november 11. 05:40

Szent Márton, a tours-i püspök, a fegyvertelen katona, hazánk védőszentje, az újbor bírája – honnan ered ez a sokszínű, régi kultusz? Hogy kapcsolódik mindez egyetlen emberhez?

A gyomirtás tervezése házikertekben

2022. március 30. 05:36

Hogyan oldjuk meg a veteményesünk, a kőzúzalékkal fedett területek és a gyümölcsös alapvető gyomirtási munkálatait? Milyen készítmények jöhetnek szóba?