Ház, táj

Mikor hagyjuk abba tavasszal a madarak etetését?

Agrofórum Online

Felelős madáretető-tulajdonosként figyelnünk kell arra, hogy megfelelő időben hagyjuk abba az etetést. Fontos, hogy a madárszülők már ne magokkal etessék tavasszal a fiókáikat, mert az árthat nekik, de mit csináljunk, ha tavasszal még hidegebb hetekre lehet számítani?

Az előző cikkemben is bátorítottam mindenkit a madáretető kertben hagyására és feltöltésére, mivel a hasraütésszerűen beütő fagyos éjszakák még indokolttá teszik ezt. Az évszázados melegrekordokat döntögető január és február ugyan elkezdte éleszteni a rovarokat is, de a madarak még számítanak az etető kínálatára.

Minden tavasszal, minden áldott évben felvetődik a kérdés, hogy meddig lehet, meddig szabad etetni a madarakat. Erre sokan egy egyértelmű, dátummal megjelölt választ várnak, pedig ilyen nincs. A válasz ennél kicsit összetettebb, és igényli a környezetünk és időjárásunk folyamatos megfigyelését.

A fagyok és az etetőn kívüli élelemforrások

Alapvetően két dolog határozza meg azt, hogy mikor függesszük fel a madarak tavaszi etetését:

  • mikor szűnnek meg a tartós hideg napok és a fagyos éjszakák,
  • mikortól találnak a madarak a természetben élelemforrást.
Ha a tavasz hideg, az etető még szükséges lehet, akár március végéig, április elejéig
Ha a tavasz hideg, az etető még szükséges lehet, akár március végéig, április elejéig

Ez az elmúlt évszázadokban viszonylag egyszerűen körülhatárolható volt, de manapság, amikor január elején már virágoznak a tavaszi hírnökök, és tavasszal van zimankós, télre emlékeztető időjárás, akkor felmerül a kérdés: nem kellene a kerti gyakorlatoknak megpróbálni igazodni ehhez a szeszélyhez?

Ez megmagyarázza, hogy miért nincs egyértelmű, minden évre ugyanúgy érvényes időpontja a madáretetés befejezésének. Minden év más, ezért minden évben figyelnünk kell az időjárás alakulását és a természet (főként a legtöbb madarunk eleségének, a rovaroknak) az éledését.

Az időjárással kapcsolatban meg kell jegyezni, hogy egy-egy fagyos éjszaka, esetleg egy pár napnyi lehűlés még áprilisban, rosszabb esetben májusban is meglephet minket, de a madáretetést nem kell szükségszerűen eddig kitolnunk. Itt a kulcsszó a tartós hidegeken és a kemény fagyokon van, amelyek zavart okoznának a madarak táplálkozásában is annyira, hogy még az etetőre lenne szükségük. Ilyen tartós lehűlésre már vajmi kevés eséllyel számolhatunk márciusban, ezért ha az elnagyolt előrejelzések szerint egyre melegszik az idő, szépen lassan abbahagyhatjuk az etetést.

A rovarok és a növények a nappali és éjszakai hőmérséklet függvényében élednek újra tavasszal
A rovarok és a növények a nappali és éjszakai hőmérséklet függvényében élednek újra tavasszal

Az etetés befejezése

Itt a következő kulcsszó az előző bejegyzésben: szépen lassan abbahagyni. Ami annyit tesz, hogy nem egyik napról a másikra behozzuk a madáretetőt, és volt-nincs terülj, terülj asztalkám, hanem 8-10 nap alatt, fokozatosan csökkentjük az eledel mennyiségét, hogy a madarak átálljanak a természetes élelemforrások keresésére!

Erre a köztes időszakra azért is van szükség, mert ez alatt az idő alatt a természet is megkezdi a tavaszi ébredését. Nem egyik napról a másikra kezdenek rügyezni és virágozni a fák és a bokrok, és a rovar- és hernyókínálat sem lesz pillanatok alatt elegendő táplálékforrás. Tavasszal mindig jó pár hétbe telik, mire a természet feléleszti a tartalékaiból a növényeket, és a jó idő előhozza a télen megpihent állatokat.

A tavaszi etetés ugyanolya fontos, mint a téli!

Gondoljunk bele, hogy ősszel, amikor a madáretetést megkezdjük, a növények még javában ontják a madarak számára megfelelő táplálékokat (a kökény, csipkerózsa, galagonya, vadszőlő bogyótermései), és egy átlagos időjárású október végén is akad még rovar is.

A természetnek is idő kell tavasszal, mire újra feltölti élettel a növényeket és a rovarvilágot
A természetnek is idő kell tavasszal, mire újra feltölti élettel a növényeket és a rovarvilágot

Viszont télen minden megmaradt tartalékot felélnek a télen aktív állatok: a madarak mellett a rágcsálók is keresik a magokat és megmaradt bogyókat, és hisszük vagy sem, nemcsak télen van a legnagyobb szükségük a madaraknak a segítségre, hanem tavasz elején is, amikor már minden, természetben fellelhető tartalék elfogyott, a rovarok jelentős része elpusztult vagy telelő formájában védett helyen pihen. Amíg nem érkezik meg a következő „tavaszi áruszállítmány”, addig etessük bátran a madarakat, és aztán fokozatosan szoktassuk le őket az etetőről!

Figyeljünk az itatóra is!

Minden cikkben megemlítem, hogy sose feledkezzünk meg róla: az itató ugyanolyan fontos, mint az etető, éppen ezért rendszeresen ellenőrizzük, hogy elegendő, tiszta víz legyen a madarak és az ébredező rovarok számára is a kertben!

Kapcsolódó cikkek:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tökfélék mindenhol – a lopótök, a laskatök és a luffatök

2024. november 12. 05:40

A tökfélék között is nagy térigényűnek számít a lopótök, a laskatök és a luffatök. De nem ez az egyetlen különlegességük: mi mindent lehet készíteni a lopótökből, mi a különbség a laskatök és a fügelevelű tök között, és hogyan készíthető a luffatökből szivacs?

Mit jelent a hideg és a meleg komposztálás?

2024. november 5. 05:40

A komposztálás egy olyan eljárás, amely természetes biológiai folyamatokon alapul, és amelynek eredményeképpen humuszképző anyagok és szervetlen ásványi sók keletkeznek. Ezen belül megkülönböztetünk hideg és meleg komposztálást.

Őszi termések a lakás díszeire – díszítsünk a természet ajándékaival!

2024. október 29. 05:40

Csodálatos kirándulásokat lehet tenni az őszbe burkolózó erdőkben, mezőkön és az utak mentén számos kincsre bukkanhatunk. Ha tehetjük, gyűjtsünk mi magunk bogyókat, terméseket az asztali- és ajtódíszeinkre!

Körültekintésre int a Nébih: jelentősen megnövekedett a gombamérgezések száma!

2024. október 27. 05:40

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal ismételten felhívja a gombagyűjtők figyelmét, hogy minden esetben mutassák be gombaszakértőnek a begyűjtött gombafajokat!

A tél madarai – ültetvények és kiskerti élőhelyek

2024. január 9. 10:10

A gyümölcsösök, ültetvények, illetve a házikertek madárvilága némileg különbözik a szántóföldi területeken előforduló madarak sokaságától. Nyilvánvalóan vannak azonos fajok, de hiányoznak a nagy nyílt térségeket kedvelő vízimadarak, gázlómadarak és a mezei rágcsálókra vadászó nappali ragadozók jó része.

Miből készíthetünk házilag cinkegolyót a madaraknak?

2024. január 20. 11:10

Hogyan és miből készíthetek maglabdát télire a madaraknak? Szeretnék egy kicsit spórolni. Milyen megoldást javasolnak?

Hogyan etessük a madarakat télen, ha valóban jót szeretnénk tenni?

2023. december 26. 10:43

Hogy ne tegyünk kárt a hazai madárvilágban, lássuk, hogyan is etessünk madarakat télen a saját kertünkben!

Madárodú kihelyezése a kertbe

2022. november 27. 05:38

A téli madáretetésen túl a környezetünkben élő madarak számára az a legnagyobb segítség, ha megteremtjük számukra a lehetőséget a fiókanevelésre. De mire jó még a madaraknak egy madárodú? Hogyan és mikor helyezzük ki? Mikorra várhatjuk az első lakókat?