Ház, táj

Mindent a primuláról

Agrofórum Online

Ennél a pompázó évelőnél még azon is elgondolkodtam, hogy melyik nevével említsem a cikk címében. Hogyan ismeri a legtöbb ember? Primula vagy kankalin? Lássuk, mi mindent rejtenek ezek a szép nevek!

Nem ritka a dísznövényeknél, hogy a köznyelvben is elterjedtebb a latin nevük (vagy annak kissé magyarosított változatának) használata, mint a magyar elnevezésük (pl.: sárkányfa helyett dracéna, kankalin helyett primula). Sőt, gyakran nem is bajlódunk hangzatos, valamilyen jellemző tulajdonságot leíró magyar név kiötlésével, hanem egyszerűen átvesszük a növény nemzetségének nevét, és legfeljebb a nemesítés során új vonalakat létrehozó fajtákat különböztetjük meg (pl.: broméliák).

A kankalinnal (Primula) minden virágüzletben, kertészetben, piaci virágforgatagban találkozhatunk januártól egészen áprilisig. A következő összefoglalóban a hóvirág és a hunyor bemutatásához hasonlóan érkeznek az egyes fejezetek.

Származása, rendszertana

A kankalin (Primula) a kankalinfélék családjának közel 500 fajt tartalmazó nemzetsége. A nemzetség neve a latin primus (= először, legelébb) nőnemű kicsinyítőképzős alakja, ami arra utal, hogy tavasszal az elsők között nyílnak virágai az ide tartozó növényfajoknak. Őshonosak az északi félgömb mérsékelt éghajlatú részeitől Kelet-Afrika, Indonézia és Új-Guinea trópusi hegységeiig és Dél-Amerika déli részéig.

A kankalinnak számos faja őshonos hazánkban is (pl.: apró kankalin, sugárkankalin, cifra kankalin, orvosi kankalin, lisztes kankalin, tavaszi kankalin, szártalan kankalin). Ezek közül a szártalan kankalinnal (vagy más néven szobai, cserepes vagy guggonülő kankalin) találkozhatunk a legtöbbet, erre a fajra gondolunk, amikor „a” primuláról (Primula vulgaris) beszélünk. Ez a faj kerül a következőkben bővebb bemutatásra.

Botanikai jellemzői

A primula kora tavasszal nyíló évelő növény. Magassága fajonként eltér – 10-40 cm-esre fejlődnek. Csöves, tölcsér alakú virágának színe a kéktől és lilától kezdve a rózsaszínen és narancssárgán át egészen az élénkpirosig, valamint gyönyörű sárgáig terjed, de nem ritkán találkozhatunk különleges fehér virágúval is. Tőlevélrózsáját csipkés szélű, tojásdad alakú, világoszöld levelek alkotják, melyek jellemzően ráncosak. A méhek és egyes korai lepkefajok előszeretettel látogatják nektárban gazdag, csalogató virágait.

Megfelelő gondozása

Bár számos fajt ismerünk a nemzetségen belül, és nem egyet haza is vihetünk, a primulák gondozásában nincs lényegi különbség, de a szabályok betartása komoly figyelmet igényel ahhoz, hogy egészséges, kiültethető növényt neveljünk.

Miután megvásároltuk a primulánkat, mindenképpen félárnyékos helyet keressünk neki odahaza, hiszen – bár kedveli a fényt -, de a tűző, direkt napsugárzás árt neki! Még ezt a körülményt is elviseli, ha mellette hűvös helyen tartjuk. Leginkább az északi fekvésű ablakban vagy ablak közelében érzi jól magát, de ügyeljünk rá, hogy a növény semmilyen része ne érintkezzen a hideg ablaküveggel. Semmiképpen se helyezzük fűtőtest közelébe, mert a számára ideális hőmérséklet virágzáskor a 10-16 oC közötti tartomány. Ahol megvásároljuk a kankalint, érdeklődjük meg, mikor öntözték utoljára! A földjét állandóan nedvesen kell tartani, mert roppant vízigényes, de azt sem szabad hagyni, hogy vízben álljon, mert elrothadnak a gyökerei. Ha levelei kókadni kezdenek, azonnal öntözzük meg a növényt! Alulról érdemes öntözni, vagy rövid időre vízbe meríteni, hogy virágát és leveleit ne érje víz. hetente minimum 3 alkalommal egy 20-24 oC-os szobában. Virágzásának idejét meghosszabbíthatjuk tápoldat segítségével (virágzó növényeknek ajánlott oldatot használva).

Az elnyílt virágok tőből történő eltávolítása segíti a növényt abban, hogy folyamatosan újabb virágokat tudjon nevelni. Otthon tőosztással eredményesebben szaporítható, mint magról nevelni.

Az elvirágzott primulát kiültethetjük a kert egy nyugodt, északi szegletébe, tápanyagban gazdag, enyhén savas földbe, ahol jövő tavasz elején gyönyörködhetünk benne. A fényviszonyokat tanulmányozzuk előtte: olyan helyet válasszunk számára a kertben, hogy tavasszal még nyugodtan érheti a napsugár, de nyáron árnyékban a helye! Ehhez tökéletes választás egy lombhullató fa alatti csoportos kiültetés, vagy egy szép sziklakert. Ha a házban teleltetjük át, egy hűvös, 4-10 oC hőmérsékletű helyiségben helyezzük el!

Kártevői közül a levéltetvekkel és – túlfűtött lakásban – takácsatkákkal kell számolnunk a lakásban, a kertben a meztelencsigák támadhatják meg. Gombabetegségre utal sárgára, később narancsos-barnára elszíneződő levélfoltja, mely később kilyukad. Ha ilyen levelet látunk a növényen, azonnal távolítsuk el.

Érdekességek

Az orvosi kankalint (Primula officinalis) gyógynövényként tartják számon: fájdalom- és köhögéscsillapító hatása mellett tisztítja a vért. Reumatikus fájdalmak tüneti kezelésében nyújt természetes segítséget.

Arra kifejezetten ügyeljünk, hogy a primula mirigyszőreinek váladéka (primin) irritatív, amely az érzékeny bőrű felnőttek és gyermekek bőrén viszketést, bőrpírt, de hólyagokat is okozhat.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan előzzük meg a madarak ablaknak ütközését?

2024. december 15. 05:40

Télen fokozottabb a veszélye annak, hogy a kistestű, környezetünkben élő és telelő madarak nagy erővel nekirepülnek a házon lévő üvegfelületeknek. Egy kis odafigyeléssel ennek elejét tudjuk venni, lássuk, mit tehetünk!

Jótanácsok a karácsonyi élelmiszer-vásárláshoz

2024. december 13. 05:40

Nemcsak anyagilag spórolhatunk az előre megtervezett bevásárlásokkal és a tudatos termékválasztással, hanem a környezetet és az egészségünket is óvjuk vele.

Mi a teendő, ha nálunk áttelelő fehér gólyát láttam?

2024. december 5. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület idén is több bejelentést kapott itthon maradó fehér gólyákról. Miért maradnak télen is nálunk? Mit kell tennünk, ha látunk egy madarat?

Hogyan történik a fák injektálása?

2024. december 3. 05:40

Egyáltalán, mit jelent az injektálás? Mi a célja az eljárásnak? Milyen előnyei vannak a permetezéssel szemben, és mik a legfontosabb szabályai?

Metszés tavasztól télig I. rész – mit metsszünk télen?

2019. január 30. 04:36

A fás szárú növények nyugalmi állapotban végzett metszése általában a vegetatív fejlődést segíti (leveles hajtások erőteljes növekedése), a nyár közepén végzett művelettel az erőteljes növekedésű hajtások fejlődését megállítva a generatív fejlődés lesz túlsúlyban (bőséges virágzást indukálunk).

Mitől színeződtek el a pluméria levelei?

2023. október 17. 04:40

Magaságyásban nevelt Plumeria növényem levelei furcsán elszínesedtek, fehéres színük lett. Meg lehet állapítani, hogy mi történt vele, megmenthető még?

Tönkremennek az elefántláb növényeim! Mit tehetek velük?

2023. november 5. 04:38

Több elefántláb virágom is van, nyáron mindig kint vannak a kertben, ahol jól érzik magukat. Az idei nyáron többnél is valami kirágta a törzsüket üregesre, benne számos meztelencsigát találtam. Van, amelyiknek a gyökerei elbarnultak. A leveleket is megrágták, és az alsó levelek is sárgulnak. Mit tehetek velük?

Hogyan gondozzuk az árvácskákat télen?

2023. január 13. 13:36

Kevés szemet gyönyörködtetőbb virág van télen az árvácskánál, amely a kopár ablakpárkányokat, tereket vagy út menti virágágyásokat élettelivé varázsolja a hideg hónapokban.