Ház, táj

Poloskák elleni védekezés a lakásban

Agrofórum Online

A különböző poloskafajok elleni növényvédelmi és lakásóvó védekezés felöleli a nyári és az őszi hónapokat. Míg nyáron a szívogató kártételükkel kell számolnunk a kert növényein, addig ősszel a hűvösebb idő elől behúzódó kis helikopterekkel kell megbirkóznunk.

Gyakorlatilag nyakunkba szakadt az igazi őszi időjárás: zimankós éjszakák, hűvös reggelek, napközbeni csapadék és köd. Ebben az időben a kerti poloskák hada is elindul melegebb búvóhelyet keresni, ezért ilyenkor behúzódnak a házak, lakások réseibe, ahol megpróbálják átvészelni a téli hónapokat. Bár ezek a kellemetlen rovarfajok ránk nézve ártalmatlanok, tömeges jelenlétük roppant kínzó lehet, nem beszélve a mindent elsöprő „tűz- és bűzfegyverükről”. Sőt amennyire ártalmatlanok a házban, annyira kártékonyak a kertben, így mindenképpen szükséges védekezni ellenük.

Ezek a kis fickók nem viccelnek

Magyarországon megközelítőleg 900 poloskafaj él, melyek közül 20-30 az idegenhonos fajok becsült száma. Ez a szám igen ingatag, ugyanis sok fajról (nemcsak poloskákról) nehéz megmondani, hogy mikor érkeztek hazánkba, így nem lehet megállapítani, hogy idegenhonosak-e vagy sem. Az mindenesetre biztos, hogy a 2002-ben megjelent afrikai vándorpoloska és a 2013 óta hazánkban is országszerte előforduló ázsiai márványpoloska idegenhonos, inváziós fajok. Ezek a fajok rengeteg kárt tudnak okozni a kertben.

Ebben a cikkben most azokról a poloskafajokról lesz elsődlegesen szó, amelyek a kertben és az udvaron gyakran előfordulnak, majd télen jellemzően a házban, lakásban keresnek menedéket. Ide tartozik a zöld vándorpoloska és az ázsiai márványospoloska is. Ezek a fajok nem ártalmasak az emberre (nem tud megcsípni, nem váltanak ki allergiás reakciót stb.), ellentétben az ágyi poloskával, mégis ilyenkor az egyik legnagyobb fejtörést okozzák nekünk. Nézzük, hogyan védekezhetünk ellenük a lakásban, majd a cikk folytatásában a kerti teendőket is végigvesszük!

Szúnyogháló poloskák ellen is

Legegyszerűbb és leghatékonyabb módja a poloskák távoltartásának, ha minden ablakra strapabíró szúnyoghálót szerelünk. A szúnyogháló előnye, hogy más nem kívánt rovarvendégeket – szúnyogokat, legyeket, darazsakat – is távol tart, és csak egyszer kell felszerelni. Arra különösen figyeljünk, hogy a szúnyogháló méretben tökéletesen passzoljon, és időt nem kímélve gondosan szereljük fel, mivel a poloskák minden ki rést kihasználnak a pajzson!

A lakásba jutáshoz elegendő nekik egy kicsi rés a szúnyogháló vagy a fal között

Tömjük be a réseket!

Tömjük be az ajtók és az ablakok melletti réseket, így fizikai akadályt állítva a nyílászárók környékén. A legjobb, ha a nagyobb résekben nedves törölközőt használunk, mert a nedvesség miatt a poloska nem fog ott megtelepedni.

Le a lefolyóba! – Vagy mégsem?

Ez talán a legelterjedtebb módja a lakásban grasszáló büdösbogarak ellen: óvatosan, papírzsebkendővel megfogni és gyorsan lehúzni őket a WC-ben. Ennek azonban van egy elég komoly hátránya, mégpedig az, hogy minden poloskához külön papír szükséges, és akár egy egész tartálynyi víz az öblítéshez.

Textilekre külön figyeljünk!

Leggyakoribb probléma, hogy a kint szárított ruhákon vagy a terasz bútorainak textilrészén vagy azokba is gyakran megtelepszenek a büdösbogarak. Mindig alaposan rázzuk ki a kint száradt ruhákat vagy a kerti bútorok textileit, mielőtt bevinnénk őket a lakásba!

A sokrétű fokhagyma

Sok háztartásban bevált, hogy ha az ajtó- és az ablakkereteket fokhagymás spray-vel rendszeresen befújjuk, a büdösbogarak elkerülik a lakásunkat. Ehhez a házilag elkészíthető permethez fél liter vízben keverjünk el 1 evőkanál fokhagymaport, vagy nyomjunk bele 3 gerezd fokhagymát és hagyjuk állni egy kicsit.

Megpróbálkozhatunk illóolajokkal vagy fokhagymából készült oldattal is

Ezzel a permettel fújjuk be a növényeket, illetve az ablak- és ajtókereteket is. A legjobb megoldás, ha a külső felületeket kezeljük ezzel a keverékkel, hogy ne legyen fokhagymaszag a lakásban.

Illóolajat is érdemes kipróbálni

Mentával vagy teafaolajjal is távoltarthatjuk a bogarakat. Az illóolajat hígítsuk fel vízzel és a poloskák által gyakran látogatott területeket permetezzük be vele.

Villanyt le!

Nemcsak egy nyitott ablak, de a fény is vonzza a poloskákat, így az energiatakarékosság mellett a rovarok távoltartásában is előnyös, ha feleslegesen nem világítunk a helyiségekben.

Kapcsolódó cikkek:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan előzzük meg a madarak ablaknak ütközését?

2024. december 15. 05:40

Télen fokozottabb a veszélye annak, hogy a kistestű, környezetünkben élő és telelő madarak nagy erővel nekirepülnek a házon lévő üvegfelületeknek. Egy kis odafigyeléssel ennek elejét tudjuk venni, lássuk, mit tehetünk!

Jótanácsok a karácsonyi élelmiszer-vásárláshoz

2024. december 13. 05:40

Nemcsak anyagilag spórolhatunk az előre megtervezett bevásárlásokkal és a tudatos termékválasztással, hanem a környezetet és az egészségünket is óvjuk vele.

Mi a teendő, ha nálunk áttelelő fehér gólyát láttam?

2024. december 5. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület idén is több bejelentést kapott itthon maradó fehér gólyákról. Miért maradnak télen is nálunk? Mit kell tennünk, ha látunk egy madarat?

Hogyan történik a fák injektálása?

2024. december 3. 05:40

Egyáltalán, mit jelent az injektálás? Mi a célja az eljárásnak? Milyen előnyei vannak a permetezéssel szemben, és mik a legfontosabb szabályai?

Növényi levek egyenesen a kertből!

2024. június 26. 05:40

Sok évnyi megfigyelésünk már, hogy az egészséges növényeket a kártevők és kórokozók is nehezebben támadják meg. Ezt akár növényi levekkel is el lehet érni, ha például immunerősítőként tekintünk rájuk.

Precíz ültetés nagy teljesítmény mellett - JJBroch pneumatikus vetőgép

2019. január 28. 10:46

Magasságban állítható csoroszlya, amely lehetővé teszi a fokhagymagerezdek földbe juttatását minimális talajátmozgatással, ezáltal biztosítja a vetőmag csírázási folyamatának megkezdését.

Honnan tudjuk, hogy fonálféreg van a veteményesben?

2023. május 6. 09:38

Az egyik jele a fonálférgek jelenlétének a kertben az, hogy a gyökérzöldségek szinte ehetetlenek lesznek a sok kártétel miatt.

Spanyol fokhagyma árasztja el hazánkat

2019. január 10. 11:17

A statisztikai adatok szerint a múlt év első kilenc hónapjában mintegy 81 százalékkal több fokhagyma érkezett a déli országból. A hazai termelésnek tavaly az időjárás sem kedvezett, így a korábbinál is kevesebb mennyiséget takaríthattak be a gazdálkodók.