Ház, táj

Szelídgesztenye és vadgesztenye

Agrofórum Online

A szelídgesztenye és vadgesztenye rokonok? Hasonlóan néznek ki? Hasonló a felhasználásuk? Miért kapták ugyanazt a nevet? Hogyan különböztethetjük meg őket?

A szelídgesztenyével és a vadgesztenyével sokszor találkozhatunk, mégis lépten-nyomon összekeverjük őket. Sokan megállnak egy gesztenyefa előtt, és csodálva nézik ezt a minden tekintetben párját ritkító fát – „De gyönyörű gesztenyefa! De melyik is ez?” Ki gondolná, hogy csak névrokonok?

Szelídgesztenye levelei sötétzöld színűek
A szelídgesztenye levelei sötétzöld színűek, fogazottak; a kupacsán sűrűn állnak a szúrós tüskék

A bükkfafélék családjába tartozik a gesztenyenemzetség (Castanea), amely mintegy tucatnyi fás szárú növényfajból áll. Ezek közül Európában csak egyetlen faj, a szelídgesztenye (Castanea sativa) honos, és leginkább a vulkanikus eredetű hegyek, dombok meleg oldalainak a növénye. A kontinensen díszfaként elterjedt vadgesztenye (Aesculus hippocastanum) ugyan sokkal ismertebb, de a szelídgesztenyével ellentétben nem a bükkfafélék, hanem a szappanfafélék családjába tartozik.

Vadgesztenye fehér színű nagyméretű bugavirágzata
A vadgesztenye fehér színű, nagyméretű bugavirágzata és tenyeresen összetett levélzete

A két fafaj (szelídgesztenye , vadgesztenye) hasonló nevét elsősorban a terméseik hasonlósága adta: mindkét esetben szúrós, zöld kupacsban ülnek a barna színű termések. Ezt leszámítva azonban számtalan tulajdonságban eltér a két faj: lássuk, hogyan tudjuk megkülönböztetni őket. Az alábbi táblázat segítséget jelenthet a gyors áttekintésben:

Szelídgesztenye és vadgesztenye összehasonlító táblázata

 SzelídgesztenyeVadgesztenye
SzármazásaDélkelet-Európa hegyvidékeiBalkán-félsziget és Elő-Ázsia hegyvidékei
Rendszertani besorolásaBükkfafélék (Fagaceae) családjába, gesztenye (Castanea) nemzetségbe tartozik.Szappanfafélék (Sapindaceae) családjába, vadgesztenye (Aesculus) nemzetségbe tartozik.
Tudományos neveCastanea sativaAesculus hippocastanum
Egyéb neveiÉdes gesztenye, európai gesztenye, jóféle gesztenyeBokrétafa, lógesztenye
ElterjedéseA Föld északi félteke, Európában elterjedtebb és általánosabb.A Föld északi félteke, de Észak-Amerikában több faj él, mint Európában.
Hazánkba kerülésŐshonosDíszfaként terjedt el (parkosítás, kertépítés)
MegjelenéseNagytermetű, lombhullató, magassága elérheti a 30 métert, lombkoronája sűrű, szabályos.Nagytermetű, lombhullató, magassága 30-35 méter is lehet. Lombkoronája dús, szabályos.
KéregBordás (csavarodó kéregkötegekből állnak)Sötétbarna, pikkelyesen leváló
Egylaki vagy kétlakiEgylaki, a hím és női ivarú virágok egy fán belül, de külön-külön fejlődnekKétlaki
LevélSötétzöld színű, fogazott (gyakran karéjos), hosszúkás lándzsa alakú, 10-20 cm hosszú, váltakozó állású, fényes, bőrszerű, keskeny.Tenyeresen összetett, 5-9 levélkéből áll. Mérete meghaladhatja egy felnőtt ember kézfejének méretét.
RügyekZömök, kerekdedVastag, kúpos, ragadós
VirágEgyivarú virág, hímnős barkavirágzata felálló, látványos, bár kevésbé feltűnő, mint a vadgesztenye.Fehér színű, nagyméretű bugavirágzat.
Virágzás idejeNyár elejétől (június-július)Tavasz végétől (április vége, május eleje)
PollenKevésbé allergén.Erősebb allergén reakciót válthat ki.
Terméshéj (kupacs)Zöld színű, több vékony, hosszú, szúrós tüskével.Vastagabb, nagyobb, kevesebb tüskével.
TermésMakktermés  Húsos toktermés  
Termésének beltartalmaGazdag keményítőben, szacharózbanMagas szaponintartalom
MagKissé csúcsos, színe sötétebb barna, októberben pottyan a földre éretten, a kupacsban.Kerekebb, kicsit nagyobb, fényes, színe vörösesbarna, jellegzetes köldökfoltos.
MegporzásSzél- és rovarporoztaFőként szélbeporzású
Környezeti igényekMelegkedvelő – elviseli a téli fagyokat, a meszes talajt rosszul tűri.Fényigényes, mérsékelt vízigénnyel, nem kifejezetten melegigényes.
Egyéb felhasználásSzárított leveléből tea készül megfázásra, asztmás betegségekre, gyulladásokra.Magjának eszcin hatóanyaga érszűkítő hatású, a fiatal fa kérgének eszkulin hatóanyaga a kozmetikaiparban használatos. Levelét és virágát ízületi panaszok és aranyér kezelésére használják. Finom szerkezetű, hajlékony fája a faipar kedvelt alapanyaga. Mosószerként (mosódió) is alkalmazható.
Növényvédelem – betegségek, kártevőkSzelídgesztenye kéregrák, Fitoftórás betegség (tintabetegség), Mikoszferellás levélfoltosság, Fomopsziszos betegség, Cserebogár-fajok, Gesztenyeormányos, Gesztenyemoly.Guignardiás betegség. Jelenleg a vadgesztenye levél-aknázómoly a legnagyobb fenyegetése a fafajnak.
Természetvédelmi státuszNem fenyegetettSebezhető
Fontos tudnivalóTermése ehető, belőle készül a gesztenyepüré, és az őszi, téli időszakban az utcai gesztenyeárusoktól is szelídgesztenyét vehetünk.Termése emberi fogyasztásra nem alkalmas, elfogyasztása émelygést, gyomorpanaszokat okozhat, de kreatív foglalkozásra és otthoni dekorálásra minden évben gyűjthetünk belőle.
Érdekesség2007-ben Magyarországon az Év Fájának választották.Magja remek rovarriasztó, szekrényben, éléskamrában alkalmazhatjuk.
Szelídgesztenye termésének a magja
A szelídgesztenye termése makktermés, magja kissé csúcsos, színe sötétebb barna

Vadgesztenye kupacsa
A vadgesztenye kupacsa vastagabb, nagyobb, rajta a tüskék ritkábban állnak, és kevésbé szúrósak

Kapcsolódó cikkek:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tökfélék mindenhol – a lopótök, a laskatök és a luffatök

2024. november 12. 05:40

A tökfélék között is nagy térigényűnek számít a lopótök, a laskatök és a luffatök. De nem ez az egyetlen különlegességük: mi mindent lehet készíteni a lopótökből, mi a különbség a laskatök és a fügelevelű tök között, és hogyan készíthető a luffatökből szivacs?

Mit jelent a hideg és a meleg komposztálás?

2024. november 5. 05:40

A komposztálás egy olyan eljárás, amely természetes biológiai folyamatokon alapul, és amelynek eredményeképpen humuszképző anyagok és szervetlen ásványi sók keletkeznek. Ezen belül megkülönböztetünk hideg és meleg komposztálást.

Őszi termések a lakás díszeire – díszítsünk a természet ajándékaival!

2024. október 29. 05:40

Csodálatos kirándulásokat lehet tenni az őszbe burkolózó erdőkben, mezőkön és az utak mentén számos kincsre bukkanhatunk. Ha tehetjük, gyűjtsünk mi magunk bogyókat, terméseket az asztali- és ajtódíszeinkre!

Körültekintésre int a Nébih: jelentősen megnövekedett a gombamérgezések száma!

2024. október 27. 05:40

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal ismételten felhívja a gombagyűjtők figyelmét, hogy minden esetben mutassák be gombaszakértőnek a begyűjtött gombafajokat!

Jelentkezzünk! A Nébih újra meghirdette a háztartási élelmiszerhulladék-felmérését!

2023. november 15. 05:40

Bár sikerült javítani az elmúlt évek szomorú statisztikáin, mégis a legfrissebb felmérések szerint még mindig minden ötödik kg élelmiszer a szemetesben landol. Vajon a mi háztartásunk hogyan járul hozzá ehhez a mennyiséghez?

Ismerjük meg a kertünkbe látogató madarakat! – Cinegefélék II.

2021. november 30. 07:36

Sokféle madárfaj látogathatja a kikészített eleséget a téli időszakban. A cinegefélék közül nemcsak a szén- és kék cinegével, de ritkább fajokkal is találkozhatunk. Ismerjük meg közelebbről a fenyvescinegét, a búbos cinegét, a kormosfejű cinegét és a lazúrcinegét!

Mérgező gyomnövények I. – fekete csucsor, csattanó maszlag, bolondító beléndek

2021. március 28. 15:02

A kertünkben és a tavaszi-nyári kirándulásaink alkalmával is találkozhatunk olyan gyomnövényekkel, amelyek egy része vagy a növény egésze az emberi és állati szervezetre nézve mérgező hatóanyago(ka)t tartalmaz. Ismerjük meg a leggyakrabban előforduló fajokat, hogy idejében felismerjük őket és megelőzhessük a bajt!

Ha péntek, akkor halas recept: Sült ponty káposztával

2019. április 19. 06:03

A MA-HAL a Nagyböjtben minden pénteken megoszt egy különleges, de könnyen elkészíthető halas receptet, ami kizárólag hazai halat használ alapanyagként.