Ház, táj

Sziklakert újratöltve

Agrofórum Online

Hogyan leheljünk életet egy elhanyagolt sziklakertbe? Nézzük lépésről lépésre, miként varázsoljuk ismét üde színfolttá!

Egy új otthon egy új kerttel elképesztően sok lehetőséget rejt magában – sok örömet és sok agybajt is. Ez utóbbi jön rá az emberre, amikor egy hajdanán szépen kigondolt sziklakertet – tele nagy, egymásnak zsúfolt kövekkel és elgyomosodott „sziklafolyosókkal” – fel szeretne újítani. Ha rajtam kívül még mások is nekirugaszkodnának ennek a feladatnak, íme egy kis segítség egy túlélőtől.

Szerszámok és segédeszközök

Első és legeslegfontosabb bajtársunk egy pár strapabíró, vastagabb kesztyű lesz, ami megakadályozza, hogy a kő- és szikladarabokkal lehorzsoljuk a kezeinket. Szükségünk lesz még egy kis kerti ásóra vagy kapára, amivel a gyomnövényeket eltávolítjuk, és egy vödörre vagy zsákra, amivel elvisszük a kiszedett növényeket a komposztig. Opcionálisan szükség lehet még gereblyére és ásóra is.

Amikkel ráérünk akár a terület megtisztítása után is foglalkozni, az a virágföld (vagy komposzt), és a növények megvásárlása. Főként a növényeket ráérünk beszerezni, miután látjuk, hogy pontosan mennyi helyünk lesz az új sziklakert benépesítéséhez.

Ezenkívül már csak egy jó adag türelemre, tervezői szellemre és erős karizomra lesz szükségünk.

Ilyen volt…
Ilyen lett!

Egyszerre csak kis területen!

A legnehezebb dolgunk a már helyben lévő kövek és szikladarabok miatt van. Ezért én felosztottam a területet kisebb szakaszokra, és a következő sorrendben haladtam:

  • Kiemeltem vagy elgördítettem a köveket (vigyáztam az alattuk lakó és mozgolódó rovarsokaságra).
  • Kiszedtem a gyomnövényeket, különös gonddal a kövek alatt is megbújó gyökereikre.
  • Kézzel elegyengedtem a talajt – ha nagyon összeállt a kövek alatt, ásóval vagy kapával fellazítottam. Vízszintes terepen érdemes gereblyével is elsimítani a területet, mielőtt visszahelyezzük a köveket. Az én esetemben ez sajnos nem volt opció, mert két szintkülönbséget összekötő kisebb rézsűn helyezkedik el a sziklakertünk, amit nehéz lett volna gereblyével megdolgozni.
  • Visszahelyeztem a köveket, nem túl zsúfoltan, elegendő helyet hagyva az érkező növényeknek. A kövek visszahelyezésénél ügyelni kell arra, hogy stabilan „belefeküdjön” a földbe, ne csússzon el vagy mozduljon el.

Az én esetemben túlságosan sok kő volt felhalmozva, ezért én „ritkítottam” is köztük. Nem muszáj az összeset visszapakolni ugyanarra a területre, akár ki is lehet bővíteni a sziklakert terjedelmét, ha van rá lehetőség. A felesleges köveket egyelőre arrébb raktam.

Minden növénynek hagyjunk elegendő életteret

Ha mindezzel készen vagyunk, jöhet a következő szakasz, ugyanígy!

Tisztítás: kész!

Ha a végére értünk a területnek, visszahelyeztünk minden követ, és eltávolítottuk az összes gyomnövényt, akkor megtervezhetjük, hogy nagyjából mennyi növényt és hova ültessünk a sziklakertbe. Ilyenkor tavasszal sokféle növényt kaphatunk a kertészetekben, a legkedveltebbek közülük az ikravirág, a kökörcsin, a kövirózsa és a kőtörőfű. Ezek az évelő lágyszárú növények jól bírják a szárazabb időszakokat, kifejezetten szeretnek kopárabb, akár sziklásabb területeken élni. Mivel azonban túlzottan is jól érezhetik magukat, a ritkításukat esetenként el kell végezni, nehogy egymás nyakára nőjenek.

Növényválasztás

Egy kevésbé napos, szárazabb vagy egyéb okból perifériára szorult kerti területen lévő sziklakertbe tökéletes választás a fentebb felsorolt növénytársaság, azonban túlnyomóan árnyékos kertrészekbe válasszunk inkább örökzöld cserjéket! Itt jól érzik majd magukat az árnyékliliomok, az erdei szamóca, a tüdőfű és a gímpáfrány is.

A kőtörőfüvek széles választéka vár minket tavasszal a kertészetekben

Amikor elültetjük a növényeket, érdemes az ültetőgödörbe és környékére általános virágföldet vagy egy kis komposztot szétteríteni, hogy legyen indító tápanyaguk az új lakóknak. Ezt követően gondosan beültetjük a növényeket, és megöntözzük őket.

Az ikravirágok, kőtörőfüvek és kökörcsinek már most meghálálják a gondos ültetést: szépen lassan nyílnak ki a virágaik a kertünkben.

Kapcsolódó cikkek:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tökfélék mindenhol – a lopótök, a laskatök és a luffatök

2024. november 12. 05:40

A tökfélék között is nagy térigényűnek számít a lopótök, a laskatök és a luffatök. De nem ez az egyetlen különlegességük: mi mindent lehet készíteni a lopótökből, mi a különbség a laskatök és a fügelevelű tök között, és hogyan készíthető a luffatökből szivacs?

Mit jelent a hideg és a meleg komposztálás?

2024. november 5. 05:40

A komposztálás egy olyan eljárás, amely természetes biológiai folyamatokon alapul, és amelynek eredményeképpen humuszképző anyagok és szervetlen ásványi sók keletkeznek. Ezen belül megkülönböztetünk hideg és meleg komposztálást.

Őszi termések a lakás díszeire – díszítsünk a természet ajándékaival!

2024. október 29. 05:40

Csodálatos kirándulásokat lehet tenni az őszbe burkolózó erdőkben, mezőkön és az utak mentén számos kincsre bukkanhatunk. Ha tehetjük, gyűjtsünk mi magunk bogyókat, terméseket az asztali- és ajtódíszeinkre!

Körültekintésre int a Nébih: jelentősen megnövekedett a gombamérgezések száma!

2024. október 27. 05:40

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal ismételten felhívja a gombagyűjtők figyelmét, hogy minden esetben mutassák be gombaszakértőnek a begyűjtött gombafajokat!

Rögös utak

2018. július 18. 13:46

Tizenévvel ezelőtt sem volt sokkal jobb a helyzet, mint az idén, bár akkor azt írtuk; a terméskilátások nem túl bíztatók, de a piaci árak kifejezetten jók. 

Mindent a kakaóról

2020. január 19. 05:51

Melyik fajtájából készül a legfinomabb étcsokoládé? Milyen fajtáit és hol termesztik? Hogy néz ki maga a növény? Íme a kakaó!

Minden, amit tudni érdemes a tűzifa megfelelő tárolásáról

2022. november 22. 05:36

A téli tüzelőről való gondoskodás nem ér véget pusztán a faanyag megvásárlásával, hanem megfelelő mértékig ki kell szárítani, és meg kell találni az optimális tárolási helyét. Hol, hogyan és mennyi ideig tárolhatjuk a tűzifát amellett, hogy megőrizzük a minőségét? Milyen kritériumai vannak a jó fatárolónak?

Árnyéktűrő és árnyékkedvelő díszcserjék és páfrányok

2019. február 8. 08:15

Hála az árnyékot elviselő, vagy egyenesen kedvelő dísznövényeknek, színt vihetünk kertünk mellőzött sarkaiba is. Vegyük sorra (a teljesség igénye nélkül), mely dísznövények jöhetnek szóba! A cikk első részében a díszcserjéké és páfrányoké a porond.