Ház, táj

Tavasznyitó, kertben nevelhető virágaink a korai beporzók szolgálatában

Agrofórum Online

A tél végén és kora tavasszal virágzó, kertben nevelhető növények egyedülálló segítséget jelentenek a korán kirepülő rovarok számára. Ismerkedjünk meg ezekkel a növényekkel!

Az időjárástól függően, de általában februárban virágzó, csodaszép lágyszárú növények (pl.: téltemető, hóvirág, tőzike, fekete hunyor) egy sajátos ökológiai rést foglaltak el maguknak: azzal, hogy az év korai szakaszában már aktívak, elkerülik a nagy versengést a kora tavaszi, szűkösebb erőforrásokért.

Ilyenkor ezek a növények még a lombfakadás előtt bőséges napfényhez jutnak, sőt több vizet és tápanyagot is fel tudnak szívni a talajból az éledező fák és cserjék előtt. De a stratégiájuk sikeréhez elengedhetetlenül szükséges a beporzó rovarok jelenléte és szorgos tevékenysége is, ahogy a „korán kelő” rovaroknak is szükségük van indító táplálékra.

Ezt kihasználva szánjunk helyet a kertünkben olyan növényeknek, amelyek biztosítják ezeknek a serény munkásoknak a reggelit!

A tőzike a korán ébredő rovarokat nemcsak fehér virágaival, de édes illatával is magához csalogatja

Érdemes tudni a méhekről!

A rovarporozta növényeket beporzó legfontosabb és legismertebb élőlények a különböző méhfajok. Élettevékenységükről érdemes tudni, hogy a téli hidegben nem tudnak kirepülni, ilyenkor nyugalmi állapotban vannak. Ebben az időszakban a székletüket hónapokig képesek visszatartani, ám amikor az enyhébb téli napokon kirepülnek, egyik első dolguk megszabadulni a salakanyagoktól. Ezt nevezik tisztuló repülésnek, amire januárban vagy februárban kerül sor, amikor a levegő hőmérséklete a déli órákban eléri a 10-12 oC-ot.

A kirepülés rendkívül energiaigényes, amit az elraktározott nektár vagy a visszahígított méz fedez. A legtöbb, kaptárban élő méhfaj 5 km-re képes eltávolodni az otthonától az első repülés alkalmával, ugyanis a „kezdőlöketet” adó tápanyagok hamar elfogynak (a telelésre félretett táplálék nagyobb része a fiasítás megindulásakor fogy el). Éppen ezért a méhek a tisztuló repülés során már keresik a virágport adó növényeket, például a mogyorót, hóvirágot, krókuszt. A méhek fogyasztása és vízigénye ebben az időszakban ugrásszerűen megnő, és nemcsak mézet, hanem virágport is igényelnek. A többi hártyásszárnyú rovarral (pl.: darazsak) ellentétben a méhfajok lárvái és a felnőtt egyedei is nektárral és virágporral táplálkoznak, ezért van nagy szükségük a korán virágzó növényekre is.

A krókusz apró méretű, színpompás virágai messziről vonzzák a rovarokat

Kiket segítünk?

Nemcsak a háziméhet (Apis mellifera) segíthetjük a kora tavasztól virágzó növényekkel teli kertünkkel. Rajta kívül csak Magyarországon több mint 700 különböző méhfajnak van szüksége korai táplálékra. Ide tartoznak a poszméhek (pl.: földi poszméh, mezei poszméh), faliméhek és szabóméhek is.

Az első segítők

A következőkben ismertetett növények nemcsak a méhek számára hasznosak, de színes és kedves megjelenésükkel az eljövendő tavasz reményét is belecsempészik a hazatérő kertész szívébe a hosszú hónapok után. Ismerkedjünk meg velük!

A kikeletnyitó téltemető virágát feltűnő, sárga csészelevelek alkotják, a sziromlevelek pedig mézfejtővé (nektárium) alakultak, amelyeknek az a feladatuk, hogy nektárt válasszanak ki a beporzó rovarok csalogatására. A téltemető hazánkban védett növény! Kedveli a kert félárnyékos szegleteit és a humuszban gazdag, semleges vagy kissé meszes talajt.

A téltemető virágát feltűnő, sárga csészelevelek alkotják, a sziromlevelek pedig mézfejtővé (nektárium) alakultak

A hóvirág a téltemetőhöz hasonlóan védett növény, így virágát és hagymáját gyűjteni tilos! A kertben nevelhető, nemesített hóvirágok hosszabb ideig virágoznak, és a virágot alkotó lepelleveleik is jellemzően nagyobbak, így nagy eséllyel vonzzák magukhoz a korán kirepülő rovarokat. A hóvirág hagymáit ősszel ültethetjük a kert napos részére, jó vízelvezetésű és tápanyagban gazdag talajba.

A tavaszi tőzike élénkzöld, fényes leveleivel és bókoló, fehér virágaival hasonlít a hóvirágra, azonban a tőzike harang alakú virágát alkotó, fehér lepellevelei öblösebbek, és végükön sárgászöld folt található. A kertünkben nevelhető fajtáit sziklakertben, ágyásszegélyek mentén, fal mellett is nevelhetjük. A korán ébredő rovarokat nemcsak fehér virágaival, de édes illatával is magához csalogatja. Illata számunkra gyenge, de a rovarok érzékenyebb szaglószerveinek elegendő jelzés. Fontos tudni a tőzikéről, hogy hazánkban védett növény, a hagymája pedig mérgező!

A kerti sáfrány, más néven krókusz mindössze 10-15 cm magas, mégis a feltűnő színekben pompázó, apró méretű sárga, fehér, lila, liláskék, bíbor virágai messziről vonzzák magukhoz a rovarokat. Laza, tápanyagban gazdag talajba és napos helyre ültetve pár éven belül valóságos virágtenger fog várni minket és a rovarokat is kora tavasszal.

A nemesített hóvirág virágát alkotó lepellevelek jellemzően nagyobbak, így nagy eséllyel vonzzák magukhoz a rovarokat

A hunyorfajok virágzása a természetes élőhelyükön jellemzően januártól márciusig tart. Nagy, csésze alakú, bókoló szirmokat hoz, amelyek között hosszú, sárga színű porzókat nevel. A porzók felszíne tele van a rovarok számára tápanyagdús virágporral. A kertben is eredményesen nevelhető a fekete hunyor, amely a téltemetőhöz hasonlóan a félárnyékos, meszes és jó vízáteresztésű talajt kedveli. Fontos tudni róla is, hogy minden része mérgező!

Kapcsolódó cikkek:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tökfélék mindenhol – a lopótök, a laskatök és a luffatök

2024. november 12. 05:40

A tökfélék között is nagy térigényűnek számít a lopótök, a laskatök és a luffatök. De nem ez az egyetlen különlegességük: mi mindent lehet készíteni a lopótökből, mi a különbség a laskatök és a fügelevelű tök között, és hogyan készíthető a luffatökből szivacs?

Mit jelent a hideg és a meleg komposztálás?

2024. november 5. 05:40

A komposztálás egy olyan eljárás, amely természetes biológiai folyamatokon alapul, és amelynek eredményeképpen humuszképző anyagok és szervetlen ásványi sók keletkeznek. Ezen belül megkülönböztetünk hideg és meleg komposztálást.

Őszi termések a lakás díszeire – díszítsünk a természet ajándékaival!

2024. október 29. 05:40

Csodálatos kirándulásokat lehet tenni az őszbe burkolózó erdőkben, mezőkön és az utak mentén számos kincsre bukkanhatunk. Ha tehetjük, gyűjtsünk mi magunk bogyókat, terméseket az asztali- és ajtódíszeinkre!

Körültekintésre int a Nébih: jelentősen megnövekedett a gombamérgezések száma!

2024. október 27. 05:40

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal ismételten felhívja a gombagyűjtők figyelmét, hogy minden esetben mutassák be gombaszakértőnek a begyűjtött gombafajokat!

Termesztett növényeink népi elnevezései

2023. március 21. 05:38

Mi fán terem a majombarack? Melyik gyümölcsünk a Boldogasszony csipkéje? Melyik fűszernövényre gondol az, aki Szent Antal füvéről beszél? A földialmának melyik részét fogyasztjuk, és kell-e a lestyános tyúkhúslevesbe löböstököt tenni?

Jó hírekkel köszönt be az ősz! Milyen pályázatok nyílnak meg?

2018. október 10. 12:07

Fejleszteni akkor kell, amikor van rá támogatási lehetőség, mert lehet hogy amikor fejleszteni szeretne, akkor a megfelelő forrás nem fog a rendelkezésére állni!

Fatüzelés: érvek és ellenérvek

2022. október 26. 06:37

Érdemes, hasznos, tudatos döntés a fával való fűtés az otthonunkban? Milyen környezetvédelmi vonatkozásai vannak? Mitől függ a fatüzelés helyes gyakorlata?

A fehérvárcsurgói virág-világ

2018. június 6. 14:06

Minden év június első hétvégéjén találkoznak az Európai Dísznövény és Kertművészeti Napokon a szép kertek, praktikus háztáji megoldások és a természettel együtt fejlődő szakterületek képviselői – immár 14 éve.