Az aszály olyan időszakot jelent, amikor rendkívül kevés csapadék hullik, vagy ha a csapadékmennyiség összességében el is éri a megszokottat, a magas hőmérséklet miatt a talaj párolgási vesztesége jelentősen megnő, ezáltal hosszabb időre terjedő szárazság áll be. A növényzet fejlődését a szükséges nedvesség hiánya megakasztja, sőt a pusztulását is okozhatja. Az aszály Európa szerte problémákat idézett elő az elmúlt években, így a magyar mezőgazdaság számára is nagy veszteségeket okozott. A klímaváltozás miatt Magyarországon – egyes vélemények szerint – tovább csökkenő csapadékra és több aszályos időszakra lehet számítani. Az egyik fő kihívás a hazai agrárium számára az aszály elleni küzdelem. Az aktuális időjárásról és az előrejelzésekről tájékozódhat az Agrofórum Online Időjárás rovatából.
2024. november 21.
Előrejelzések szerint a következő évtizedekben várhatóan a jelenleginél is több és intenzívebb aszályos időszakra számíthatunk majd számos mezőgazdasági szempontból kulcsfontosságú területen.
2024. november 14.
Vizsgáltuk a két legnagyobb őszi betakarítású, kapás növényünk ökostabilitását az országos termésátlagok felhasználásával a 2000–2022. évek között.
2024. október 30.
Október 29-én még 35-40 ezer hektáron volt kint a kukorica, az eddigi országos termésátlag 5,8 t/ha. Ha a maradék is betakarításra kerül, akkor meglesz a 4,9-5 millió tonna termésünk.
2024. szeptember 30.
Az IKAR elemzőcég az orosz búza idei termésére vonatkozó előrejelzését 82,2 millió tonnáról 81,8 millió tonnára csökkentette.
2024. szeptember 29.
Az egyesült államokbeli Dél-Coloradóban két gazdálkodó a csapadékmérők illegális manipulálásával, tehát csalással jutott állami támogatáshoz.
2024. szeptember 27.
A gazdák táblatüzekkel küzdöttek, rengeteg kombájn is kigyulladt, ezért idővel tartálykocsikat is vittek magukkal a földekre, hogy vész esetén ott legyen a víz az oltáshoz.
2024. szeptember 27.
Az augusztusi hőség- és aszálystressz ugyan komoly ütéseket hozott, de itt bizony nem lett KO!
2024. szeptember 7.
A magyarországi talajvízszint átlagban 2 centiméterrel került lejjebb 1986 és 2010 között, de az Alföldön ez a 10 centimétert is elérte.
2024. augusztus 30.
A június vége óta tartó, és gyakorlatilag az egész országot érintő csapadékhiány júliustól fokozódott egyre súlyosbodó aszállyá.