1999. márciusi lapszám

Ízelítő a tartalomból

Ehhez a lapszámhoz nincsenek feltöltve betekintő cikkek.

Tartalomjegyzék + ×

REPCETERMESZTŐKNEK

A tavaszi repce termesztése.
(Dr. EöriTeréz)
1998 őszén az országban több százezer ha mezőgazdasági terület maradt vetetlenül. Ezek tavaszi hasznosításának egyik lehetséges módja – többek között – pl. a tavaszi repce termesztése. A cikk az ezzel kapcsolatos agrotechnikai tudnivalók tömör összefoglalóját adja.

Gyomirtási lehetőségek tavasszal a ragadós galajjal fertőzött repcében.
(Dr. Karamán József, Novák Róbert)
Ez a közlemény egy speciális gyomosodási helyzetre: a repcében erős fertőzést okozó ragadós galaj irtására kínál technológiai megoldást. Táblázatban foglalja össze a repcében használható engedélyezett herbicideket.

Védekezzünk a repce tavaszi kártevői ellen!
(Szántóné Veszelka Mária)
A kb. 200 ezer ha-ra becsült őszi káposztarepce terület művelése komoly kihívást jelent a repcetermesztőknek. A termesztés sikerét veszélyeztető tavaszi rovarkártevők életmódját, az ellenük való védekezés elveit és gyakorlati szempontjait tárgyalja. Összefoglaló táblázatban ismerteti a repcében felhasználásra engedélyezett inszekticideket, legfontosabb jellemzőiket, valamint a tipikus tünetfotókat.(Mellékelve.)

A bór lombtrágyázás hatása a repce termésére és minőségére.
(Kulcsár László, Som Henrik)
A repce tápanyag-ellátásában az ún. makro-tápelemek mellett meghatározó jelentősége van a bórnak. Ismerteti a bórnak a növény életfolyamataiban játszott szerepét, a repcében megnyilvánuló sajátosságait, hiányának tüneteit. Saját kísérletekre alapozva demonstrálja a bór lombtrágyázás termésnövelő és minőségjavító hatását.

Külföldi lapokban olvastuk. Idejében adjunk nitrogént a repcének!
(Fordítás)

DOHÁNYTERMESZTŐKNEK

Dohánytermesztés és dohánytermeltetés Magyarországon.
(NYIDOFER Rt.):
A történelmi áttekintés Dr. Boros János e témában végzett kutatásaira alapozott.

A dohánytermesztés biológiai alapjai.
(Dr. Kővári Viktor, Dr. Nagy Gyula)
A hazai dohánytermesztés vázlatos áttekintése után a második cikk szerzői a dohánytermesztés biológiai alapjait jelentő fajták leírását adják. Ismertetik a dohánytermesztésben az utóbbi évtizedben végbement változásokat, a nemesítési törekvéseket és a fajtákkal szembeni termesztési kívánalmakat. (A dohánytermesztés témája a következő számban folytatódik.)
A szerző táblázatos formában foglalja össze Virginia típusú és a természetes szárítású dohányfajták összehasonlító kísérletének eredményeit és a termésátlagokat kísérleti helyenként.

TAVASZI VEGYSZERES GYOMIRTÁSOK

Őszi búza gyomirtási kísérlet ragadós galajjal erősen fertőzött területen.
(Novák Róbert, Dr. Karamán József)
A cikkben jelzett vizsgálatokat Zala megyében, üzemi körülmények között végezték. Részletesen taglalja a kísérlet körülményeit, a nagyszámú herbicid kezelést ill. kombinációt, valamint azok gyomirtó hatását (szövegesen és táblázatos formában).
A cikk táblázatos formában tartalmazza:

  • a kísérleti terület adatait
  • a kísérleti területen uralkodó gyomnövények fenológiai állapotát
  • a kísérlet során alkalmazott vegyszeres kezeléseket
  • a kezelésekkel elért eredményeket.

A mák vegyszeres gyomirtásának gyakorlatáról.
(Dr. Földesi Dezső)
A cikk bevezetőben szól a mák gyomirtásának buktatóiról (herbicid-érzékenység, a fenológiai állapot értelmezése stb.). Részletesen tárgyalja a felhasználható herbicideket, az alkalmazás körülményeit. Differenciált technológiai javaslatot ad az ún. nagytáblás, valamint a házikerti ill. kisüzemi termesztés esetére.

A lencse gyomirtása.
(Gara Sándor)
A kiskultúrák közé számító lencse vegyszeres gyomirtása nehéz feladat elé állítja a termesztőt: egyrészt a lencse fokozott herbicid-érzékenysége, másrészt a kevés számú felhasználható gyomirtószer miatt. Ismerteti a gyomirtás sikerét befolyásoló (és ezért alapkövetelményként betartandó) agrotechnikai és egyéb tényezőket, majd a herbicid használat konkrét lehetőségeit.
Összefoglaló táblázat részletezi a különböző gyomokkal szemben használt gyomirtó szerek hatékonyságát.

A veszélyes tizenkettő (III/7.) A keszeg saláta. (Lactuca serriola)
(Dellei Adrienne)
A lap eddigi története sikersorozatának legújabb tagjaként bemutatott gyomnövény, a keszeg saláta gazdasági jelentősége – főként az ültetvényekben és évelő kultúrákban – egyre fokozódik. Az ezt szemléltető gyomborítási értékeket kalászosokban és kukoricában az 1997-ben végzett országos felvételezések alapján megyénként táblázatok mutatják be. Ismerteti a gyomnövény származását és elterjedését, morfológiáját, biológiáját. A védekezési fejezetben a vegyszeres eljárások leírásában külön kitér a szántóföldön, ültetvényekben és ruderális területeken követhető herbicid használatra. Részletes táblázat foglalja össze a keszeg saláta ellen a szőlő- és gyümölcs kultúrákban használható gyomirtó szereket.

GYÜMÖLCS- és SZŐLŐVÉDELEM

A meggy moniliniás betegsége.
(Dr. Aponyiné Dr. Garamvölgyi Ilona, Dr. Schweigert Andrásné)
A napjainkban “népbetegségnek” számító meggy monilia tüneteit, a kórokozó életmódját, a hajlamosító környezeti és termesztési tényezőket s mindezek alapján a védekezés alapelveit tárgyalja. A betegség éves ciklusát folyamatábra szemlélteti, a felhasználható fungicideket részletes táblázat szemlélteti.

Télvégi lemosó permetezések...
… a szőlőben.
(Szendrey Lászlóné, Dr. Dula Bencéné)
… az almában.
(Molnár Józsefné dr., Simon Zoltán)
… az őszibarackban.
(Mándoki András, Mile Lajos)
A mindenki által köztudottan fontos (de nem mindenki által elvégzett) lemosó permetezések tudnivalóit és az e célra engedélyezett növényvédő szereket ismertetik növényenként, táblázatosan. Szőlő esetében a biológiai alapokat (kártevők, kórokozók) is részletesen taglalják.
A táblázatok pontos megnevezése:
1. Szőlő kártevőinek alakja és telelőhelye

2. Lemosó permetezésre engedélyezett készítmények szőlőültetvényben (1998)
3. Az almaültetvények lemosó permetezésére engedélyezett növényvédő szerek
4. Lemosó permetezésére felhasználható készítmények őszibarackban

TÁPANYAGELLÁTÁS

A talajok káliumtartalma, a káliumtrágyázás és a termésminőség kapcsolata a zöldségtermesztésben.
(Dr. Terbe István)
Ebben a részletes tanulmányban áttekintést kapunk talajaink tápanyag-ellátottságáról, a zöldségtermesztés agrokémiai vonatkozásairól. Ismerteti a kálium hatását a zöldségfélék termés mennyiségére és minőségére, végül tárgyalja a káliumtrágyázás irányelveit, a kálium adagok kiszámításának szempontjait. Színes oldalon mutatja be a zöldségfélék káliumhiány tüneteit.

NÖVÉNYVÉDŐ SZEREKRŐL

Béta-cipermetrin hatóanyagú inszekticidek fejlesztése a Chinoinban.
(Dr. Pap László, Molnár Mária)
A szerzők a béta-cipermetrin hatóanyagú inszekticidek kifejlesztésének biológiai szempontjait és fontosabb eredményeit mutatják be. Szólnak az első magyar originális piretroid készítmény, a Chinmix 5 EC hatását befolyásoló ökológiai és egyéb tényezőkről, majd a termék oldószermentes, új formulációjáról, a Chinmix 5 SC–ről. Ismertetik a kombinált hatóanyagú Chintop felhasználási előnyeit, végül a legújabb fejlesztésként a hatásfokozó anyaggal kombinált, engedélyeztetés alatt álló Chinmix Turbo várható megjelenését.
A cikkben található grafikonok:

  • A béta-cipermetrin SC biológiai hatékonyságának vizsgálata vetésfehérítő bogár imágói ellen őszi búzában
  • A kinalfosz hatékonysága Tetranychus urticae adult nőstényei ellen
  • Béta-cipermetrin és kinalfosz hatékonyságának kapcsolata burgonyabogarak lárváin mérve

Új lehetőségek a gyomirtásban: Command 48 EC.
(Takács Attila, Tamás István)
A közelmúltban engedélyezett klomazon hatóanyagú herbicid tulajdonságait és felhasználási javaslatait ismertetik.

HOZZÁSZÓLÁS

Fuzárium, fuzáriotoxinok, szabványok, rendeletek.
(Dr. Szunics László)
Az 1998 nyarán társadalmi vihart is kavart búza fuzárium-kérdésről fejti ki rendkívül sok szempontból megközelítve és nagy szakmai higgadtsággal a véleményét. Ez a hozzászólás a lapban indított vitához még november közepén érkezett, de az azt követő számok tematikus jellege miatt csak most adhattunk helyt neki.

Tökmag gondok 1998-ban.
(Dr. Bésán Jánosné, Murányi Iván, Szalay Miklós, Szabó Béla)
A cikkcsokor az olajtök termesztése körül kialakult termelői, forgalmazási gondok (túltermelés, minőségi problémák, kereskedői magatartás stb.) visszhangja.

Krónika
(Dr. Bognár Sándor)

Már elődeink is írták…
(Dr. Inczédy Péter)

További ajánlataink

Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen (2020) Szerk.: Dr. Keszthelyi Sándor

Ft

ELFOGYOTT!

2020-as kiadású, 112 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a kártevők/kárképek fotóival.

A könyv tartalmazza a 2021-ben várhatóan engedéllyel rendelkező szintetikus rovarölőszerek listáját. Jelen kiadvány fő célja a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

Pintér Csaba - Kazinczi Gabriella: Gyommagfotók (Gyomnövények generatív szaporítóképletei mikroszkópos felvételeken)

7000 Ft

2016-os kiadású, 88 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a gyommagok fotóival.

A „Gyommagfotók”mikroszkópos fotóatlasz. 58 fotótáblán 172 gyomfaj generatív szaporítóképlete került bemutatásra a kiadványban.

Benécsné dr. Bárdi Gabriella: Veszélyes 48

Ft

ELFOGYOTT!!! 2005-ös kiadású, 296 oldalas, keménykötéses, gazdagon illusztrált szakkönyv gyomnövényeinkről. A Gyakorlati Agrofórum hasábjain megjelent cikksorozatot átölelő kiadvány. Hasznos információkkal látja el olvasóit.

Dr. Jóri J. István: A talajművelőgép választás és üzemeltetés kézikönyve

5000 Ft

A talajművelőgép választáshoz és üzemeltetéshez készített kézikönyv az elmúlt 100 év ismeretanyaga, ill. a szerző 50 éves tapasztalata (BME Budapest, MGI Gödöllő) alapján készült. Megtalálhatók benne a tankönyvi ismeretek éppúgy, mint a Mezőgazdasági Gépkísérleti Intézet vizsgálati eredményei.

Bódis László: Barangolásaim

7500 Ft

Az itt bemutatott könyv borítóján, a színeiben pompázó őszi erdő egyik leveleit hullató fája alatt szomorkodik egy öreg pad. Szomorú, mert egyedül van. Arra kérem a Tisztelt Olvasót, hogy üljünk le erre az elárvult öreg padra, és ha van kedve, meg türelme, olvassuk együtt a barangolásaimról szóló történeteket.

Légrádi Miklós gondolatai és ajánlásai nem csak repcetermesztőknek

2000 Ft

Azért adtuk ennek az Agrofórumban megjelent írásokból összeállított interjúgyűjteménynek azt a címet, hogy „…nemcsak a repcetermesztőknek”, mert a beszélgetések során elhangzott gondolatok többsége más növényekre is vonatkoztatható.

Dr. Keszthelyi Sándor: A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire

6500 Ft

2018 októberétől elérhető Dr. Keszthelyi Sándor harmadik, „A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire” című önálló szakkönyve. A kiadvány az Agrofórum Kft. mint kiadó, illetve a támogató Adama Hungary Zrt. és a CortevaTM AgriScience DowDuPont Mezőgazdasági Divíziójának közreműködésével látott napvilágot.

Prof. Heszky László - Transzgénikus (GMO) növények - elmélet és gyakorlat

7000 Ft
ARCHÍVUM
KERESÉS / SZŰRÉS
Kulcsszó vagy címrészlet
Dátum
Szerző
Csak az extra lapszámokban keressen